Jako jedno tělo. Nevidomý medailista ze Sydney poběží s kamarádem O2 Pražskou štafetu

RunCzech
20. 6. 2019 13:22
Startoval na dvou olympijských hrách. V americké Atlantě si splnil sen o účasti pod pěti kruhy, v australském Sydney bral na stovce stříbrnou medaili. Petr Novák, bývalý paralympijský reprezentant na 100 a 200 metrů, má za sebou zajímavou sportovní kariéru. Ani o dvacet let později jej však neopustila velká soutěživost. Podruhé za sebou se se svým kamarádem Milošem Krasňanem pustí v rámcí týmu složeného ze zaměstnanců ČSA do O2 Pražské štafety, která od 25. do 27. 6. ovládne populární Stromovku.
Vodič je s běžcem při běhu spojen gumičkou. Běží vedle sebe a vodič má navíc v jedné ruce menší chrastítko.
Vodič je s běžcem při běhu spojen gumičkou. Běží vedle sebe a vodič má navíc v jedné ruce menší chrastítko. | Foto: RunCzech

Zatímco většina závodníků poběží na svém pětikilometrovém úseku sama, bývalý specialista na nejkratší tratě bude mít doprovod. Jako zcela nevidomý spoléhá na oči svého parťáka. Právě spolu tvoří skvěle vyladěný pár.

"Při běhu jsme spojeni gumičkou. Běžíme vedle sebe a vodič má navíc v jedné ruce menší chrastítko. Je to jednoduché, když běžíme doprava, tak do sebe ťukneme, když doleva, tak se gumička natáhne a já vím, že si musím dát pozor. V mírných zatáčkách si ho potáhnu k sobě a hlavně spolu hodně komunikujeme," přibližuje Petr vzájemnou spolupráci.

A Miloš doplňuje: "Když máme někoho oběhnout, je nějaká překážka, hned to hlásím. Petr má navíc jednu obrovskou výhodu, jeho prostorové a časové vnímání je na neuvěřitelné úrovni. Navíc v poslední době Péťa začíná nosit vestu s nápisem nevidomý a okolí ho víc respektuje."

Hlavně nepřepálit!

Na samotný závod se z nich stává jedno tělo. Milošovy oči svého kamaráda navigují, upozorňují před překážkami a varují před dalšími závodníky. Petrovy zkušenosti z velkých závodů ženou oba k další předávce.

"Snad to tentokrát bude klidnější. Minule jsme se báli, že to nestihneme, protože Miloš letěl s fotbalovými fanoušky do Moskvy na mistrovství světa. Bylo to těsné. Chtěli nás posunout až na závěrečný úsek. Nakonec to vyšlo v pohodě. Jen jsme to hodně přepálili a nakonec jsme doběhli úplně z posledních sil. Náš první kilometr byl hodně rychlý. Z toho se musíme poučit," shodují se.

Přípravu na prestižní závod zvolili různě. Společně mají rádi turistiku, občas zajdou plavat a k běhání se dostanou tak jednou týdně.

"Víc mi práce nedovoluje," přiznává Miloš Krasňan, který se živí jako kapitán letecké společnosti ČSA.

Petr Novák, bývalý paralympijský reprezentant se svým kamarádem Milošem Krasňanem, kteří se již podruhé společně účastní O2 Pražské štafety.
Petr Novák, bývalý paralympijský reprezentant se svým kamarádem Milošem Krasňanem, kteří se již podruhé společně účastní O2 Pražské štafety. | Foto: RunCzech

Dřív běhání moc nedal. Výš v jeho sportovním žebříčku byl hokej a tenis. Až problémy s koleny z rychlých změn pohybu ho posunuly k běhu.

"Snažím se díky tomu udržovat, při běhu relaxuji. Občas se zúčastním různých závodů vozíčkářů. Není to vůbec sranda, jak se na první pohled v mém věku může zdát, ale baví mě to," říká.

Nezapomenutelný šampionát v Seville

Jeho nevidomý kamarád naopak běhal od patnácti let. Když v deseti letech po mnoha operacích definitivně přišel o zrak, pomalu se v něm začal objevovat zájem o atletiku, s kterou definitivně začal v patnácti letech. Na reprezentační paralympijské úrovni běhal od roku 1990 až do 2003. Od té doby jen pro zábavu. Hlavní motivace? Kondice na lumpárny s jeho dvěma dcerami.

Zrakový handicap si Petr Novák snaží připouštět co nejméně. Problémy měl už v dětství. Ale prvních deset let měl aspoň orientační vidění a zvládl trochu číst. Chodil bez bílé hole a v deseti se to výrazně zhoršilo, až oslepl úplně.

"Zhruba od patnácti jsem měl specializované tréninky na sprint. Když člověk přijde o zrak během života, má samozřejmě představivost ve sportu daleko lepší, je to určitá výhoda. Na druhou stranu je to daleko těžší psychicky," přiznává dlouholetý český reprezentant a účastník dvou paralympiád. Největším zážitkem je pro něj ale účast na atletickém šampionátu v Seville v roce 1999.

"V rámci mistrovství světa IAAF v Seville byl i šampionát nevidomých. Bylo neskutečné si zaběhnout na takové akci, před absolutně vyprodaným stadionem, ve skvělé atmosféře. Nic takového jsem do té doby nezažil," vzpomíná Petr a zároveň společně se svým parťákem dodávají:

"Štafeta v nás znovu vzbuzuje chuť soutěžit. Bereme to opravdu prestižně a v nově vytvořené ČSA štafetě chceme uspět."

 

Právě se děje

před 31 minutami

Dallas zdolal basketbalisty New Orleans a na západě už je druhý

Basketbalisté Dallasu v NBA znovu potvrdili výtečnou formu, uspěli podesáté z posledních jedenácti utkání. K sobotnímu vítězství 130:84 nad New Orleans je dovedl mladík Luka Dončič, jenž zaznamenal 26 bodů, devět asistencí a šest doskoků. Mavericks se na západě posunuli už na druhé místo za Lakers. Vedle Denveru a Clippers je stíhá také Houston, jenž po boji zdolal Phoenix 115:109.

Dončič zaznamenal alespoň 20 bodů, pět asistencí a pět doskoků už poosmnácté v řadě, čímž dorovnal sérii legendárního Michaela Jordana ze sezony 1989/90. Na rekord Oscara Robertsona ztrácí mladý Slovinec, jenž na palubovce strávil jen něco málo přes 26 minut, ještě 11 duelů.

Tým se opíral o šest dvouciferných střelců včetně Bobana Marjanoviče, jenž si připsal double double za 15 bodů a 16 doskoků. "Je ohromně velký a silný. Jakmile dostane míč, už s ním pod košem moc nezmůžete," vyzdvihl srbského pivota spoluhráč Kristaps Porzingis, jenž přidal 13 bodů.

Výsledky NBA:

Dallas - New Orleans 130:84, Houston - Phoenix 115:109, New York - Indiana 103:104, Philadelphia - Cleveland 141:94, Utah - Memphis 126:112.

před 41 minutami

Vaněček udržel v AHL poprvé v sezoně čisté konto

Český hokejový brankář Vítek Vaněček z Hershey vychytal poprvé v sezoně v nižší zámořské soutěži AHL čisté konto. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu pomohl v sobotu 32 zákroky k vítězství farmy Washingtonu doma nad Lehigh Valley 1:0. Za svůj výkon byl vyhlášen první hvězdou utkání.

V této sezoně AHL má Vaněček z 12 duelů průměr 2,43 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 90,4 procenta. Vicemistr světa do 18 let z roku 2014, jehož si Washington vybral v témže roce v druhém kole draftu na 39. místě, stále čeká na premiéru v NHL.

Na farmách Capitals působí pátým rokem. Jako chráněný volný hráč uzavřel 1. července nový tříletý kontrakt s Washingtonem na 2,15 milionu dolarů. Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat.

před 1 hodinou

Další smrt domorodců: Útočníci v Brazílii zastřelili dva indiány

Dva domorodé obyvatele Brazílie zabili v sobotu neznámí ozbrojenci, kteří ve státě Maranhao zahájili palbu na skupinu příslušníků indiánského kmene Guajajara. Tento kmen je známý tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením, napsala agentura AP.

Domorodci byli přepadeni na silnici nedaleko vesnice El-Betel na severovýchodě Brazílie. Útočníci stáhli okénko auto a začali na indiány střílet, přičemž dva usmrtili a další dva zranili. Násilný čin se odehrál v oblasti, kde byl minulý měsíc při plánovaném útoku zastřelen domorodý ochránce pralesa Paulo Paulino Guajajara. Podle agentury Reuters jsou za násilnosti vůči domorodcům zodpovědní hlavně ilegální těžaři a dřevorubci.

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20 tisíc členů. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy