I děti chápou, kdy potřebuju být v klidu, říká Špotáková a láká na souboj s krajankou

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
22. 6. 2022 18:24
Koncem týdne čeká atlety v Hodoníně mistrovství České republiky, na němž půjde nejen o domácí prvenství, ale i o účast na letošních vrcholných mezinárodních akcích. V oštěpu žen se Barbora Špotáková pokusí získat svůj už 15. titul.
Barbora Špotáková
Barbora Špotáková | Foto: Ivana Roháčková

"Pro mě byl tento šampionát vždy velice přitažlivý a opět se na něj moc těším. Moje současná forma sice není moc dobrá, ale především souboj s Nikolou Ogrodníkovou by mohl být velice zajímavý," řekla světová rekordmanka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Domácí povinnosti, starost o dvě děti, tréninky a cestování. Jak se to ve vašich 40 letech dá zvládnout?

Je to dost složité, ale zatím to pořád řeším bez větších komplikací. Mám velkou podporu ve svém partnerovi a jsem zdravotně v pořádku. Moc mě těší, že to všechno stíhám a mohu jet i na mistrovství republiky.

Říkáte, že jste zdravá, ale třeba na Odložilův memoriál vás nepustilo zraněné lýtko…

Podobné bolístky má asi každý vrcholový sportovec. Zvláště při oštěpařském tréninku dostává tělo pořádně zabrat. Chce to pak být trpělivý, počkat si na úplné vyléčení a nezačínat s náročnou přípravou předčasně ve chvíli, kdy si člověk myslí, že už je stoprocentně fit.

Jak často v těchto dnech trénujete?

Je to stále na mé klasické úrovni, tedy šestkrát v týdnu, některé dny i dvoufázově. Snažím se odpočívat aspoň po obědě. Děti už to akceptují a chápou mě. Nejen ten devítiletý, ale už i čtyřletý dobře ví, že potřebuju být určitou dobu v klidu. Tím se můj jinak náročný program zjednodušil.

Ještě v loňské covidové době byla vaše příprava jiná…

To jsem dělala ještě učitelku a kuchařku, což byla parodie na olympijskou přípravu.

Teď máte za sebou první dva závody. Co vám napověděly?

Na Kladně se sešla dost velká konkurence, já byla před závodem v zajetí různých otázek a informací, takže mi chybělo potřebné soustředění. V Paříži jsem poslala oštěp za šedesátimetrovou hranici a z Evropanek skončila za Litevkou a Lotyškou na třetí příčce. Byla jsem hlavně spokojená, že jsem se v porovnání s Kladnem o půldruhého metru zlepšila.

Co říkáte současné mezinárodní konkurenci?

Zdobí ji velká vyrovnanost a chybějí hvězdy. Vždyť v Paříži vítězná Japonka skončila přede mnou pouhé tři metry.

Jaké další závody máte letos ještě v plánu?

Vinou červencového mistrovství světa v americkém Eugene, kterého se nezúčastním, jich moc není. V Evropě to budou už jen dva závody Diamantové ligy, z nichž jeden se uskuteční v mém oblíbeném Monte Carlu, na který se už dnes těším. Veškerá moje snaha o co nejlepší výkon ale vede k mistrovství Evropy v Mnichově (začíná v půlce srpna). Je to období, v nichž jsem vždy měla vrcholnou formu, což prozrazuje vytvoření světového rekordu nebo zlato z olympiády v Pekingu.

A s čím byste byla v Mnichově spokojena?

S postupem do finále, i když stát se může samozřejmě leccos. Zatím si velice vážím toho, že Špotáková na mistrovství Evropy vůbec našla cestu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Protesty v Uzbekistánu si vyžádaly několik obětí na životech, uvedl prezident

Při protestech v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu přišlo o život několik civilistů i příslušníků pořádkových sil. V neděli to oznámil prezident Šavkat Mirzijojev. Protesty tisíců lidí odstartoval návrh ústavního dodatku, který by omezil autonomii této republiky na západě Uzbekistánu, informovala agentura Reuters.

Prezident v sobotu večer oznámil, že země s ohledem na demonstrace od návrhu upustí, ale vyhlásil v autonomní republice na měsíc nouzový stav. Na sociálních sítích kolují neověřená videa se zraněnými či patrně mrtvými demonstranty, a s příslušníky pořádkových sil, jak střílejí. Hojně se sdílí video s ulicí, která je pokrytá červenou kapalinou, kterou někteří komentující označují za krev, jiní za barvu.

"Existují nepotvrzené zprávy o nepřiměřeném použití síly ze strany bezpečnostních složek při protestech v Nukusu z 1. července," napsal na twitteru ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla má problémy. V Německu musí do servisu kvůli chybě automatického tísňového volání

Německý spolkový úřad pro motorová vozidla KBA kvůli závadě systému automatického tísňového volání svolává do servisu elektromobily Tesla Model Y a Model 3. V celém světě se problém týká více než 59 tisíc aut, informovala agentura Reuters. Úřad neupřesnil, kolik ze zmíněných vozů má německou registraci.

KBA na svém webu uvádí, že softwarová chyba způsobuje poruchu systému eCall, který je určen k automatickému kontaktování záchranářů v případě vážné nehody.

Tesla v sobotu informovala, že ve druhém čtvrtletí dodala o 17,9 procenta méně elektromobilů než v předcházejícím čtvrtletí. Její výrobu a dodavatelský řetězec narušily protipandemické uzávěry v Číně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Richterová s Bendou potvrdili vládní úvahy o zdanění nezaslouženě zvýšených zisků firem

Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na vnějšími okolnostmi zvýšené zisky firem, uvedli dnes místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) a předseda poslanců ODS Marek Benda v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Podle Bendy je taková debata legitimní, zdůraznil, že jde o zisky, na kterých například energetické firmy nemají zásluhu svou iniciativou nebo inovacemi.

Zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku v týdnu připustil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Mohla by se podle něj týkat třeba i bank a dalších sektorů. "Firmy dosahují mnohem vyšších zisků díky změně vnějších okolnosti, ne díky tomu, že mají lepší produkt, lepší službu, více zákazníků," uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy