Hvězdný sprinter Coleman poběží na Zlaté tretře dvoustovku

ČTK ČTK
10. 6. 2019 13:39
Startovní listina atletického mítinku Zlatá tretra se rozšířila o další velké sprinterské jméno. Na ostravský závod, který byl léta spojený se světovým rekordmanem Usainem Boltem, přijede hvězdný Američan Christian Coleman.
Christian Coleman
Christian Coleman | Foto: Reuters

Startovní listina atletického mítinku Zlatá tretra se rozšířila o další velké sprinterské jméno. Na ostravský závod, který byl léta spojený se světovým rekordmanem Usainem Boltem, přijede hvězdný Američan Christian Coleman. Třiadvacetiletý halový světový rekordman na 60 metrů a loni a zatím i letos nejrychlejší muž sezony na stovce poběží v Ostravě svou první letošní dvoustovku. Na obou tratích se chce kvalifikovat na podzimní mistrovství světa.

Coleman, jenž na MS 2017 při rozlučce porazil Bolta a získal stříbro na 100 metrů, starty šetří. Letos zatím běžel stovku v Šanghaji a ve čtvrtek se na nejkratším sprintu představí na mítinku Diamantové ligy v Oslu. Pak se přesune do Ostravy, kde si poprvé v sezoně vyzkouší delší sprint. Na něm má osobní rekord 19,85 sekundy. Jedenáct let starý Boltův rekord mítinku je o dvě setiny lepší. Dvoustovku určitě poběží český rekordman Pavel Maslák a slovenská hvězda Ján Volko.

Pořadatelé jednají o případném dvojstartu sprinterů, kteří se chystají na stovku. Hvězdou nejkratšího sprintu bude trojnásobný olympijský medailista z Ria Kanaďan Andre de Grasse.

Teprve podruhé od roku 2009 se bude závodit na míli. Nejlepší Češi Jakub Holuša a Filip Sasínek se utkají s úřadujícím vicemistrem Evropy na 1500 metrů Marcinem Lewandowským z Polska, Holušovým kolegou z tréninkové skupiny.

Na Zlaté tretře bude 20. června k vidění řada velkých zahraničních i domácích hvězd. V kouli se utkají mistr světa Tom Walsh z Nového Zélandu a americký olympijský šampion Ryan Crouser, kterým se pokusí konkurovat český rekordman Tomáš Staněk. V dálce budou Luvo Manyonga, Juan Miguel Echevarría i český rekordman Radek Juška. Oštěpaři Nikola Ogrodníková a Jakub Vadlejch se utkají s Číňankou Lu Chuej-chuej a Němcem Johannesem Vetterem. Ve výšce bude závodit Maria Lasickeneová, v tyči mistr světa Sam Kendricks i silní Poláci Piotr Lisek a Pawel Wojciechowski.

Hlavní program začne v 17:30, aby skončil do 20. hodiny. Majitelé vstupenek se mohou vrátit do Prahy speciálním vlakem, který bude zastavovat ještě v Olomouci a Pardubicích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

Další zprávy