Holuša stříbro v hale neobhájí, končí už v rozběhu. Neměl jsem na to, mrzelo ho

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2018 14:55
Holuša nedosáhl na kýžené umístění a na postup časem nebyl dostatečně rychlý.
Jakub Holuša
Jakub Holuša | Foto: ČTK

Birmingham - Jakub Holuša při obhajobě stříbrné medaile v běhu na 1500 metrů na halovém mistrovství světa v Birminghamu vypadl už v rozběhu. Český rekordman skončil v druhém ze tří rozběhů na pátém místě výkonem 3:45,84 minuty, který nemohl stačit ani na postup časem.

Sprinter Dominik Záleský postoupil do semifinále závodu na 60 metrů. Zdeněk Stromšík kvůli svalovému zranění rozběh nedokončil. Štafeta českých čtvrtkařů i bez Pavla Masláka uspěla v rozbězích. Čtveřice Michal Desenský, Vít Müller, Filip Šnejdr, Patrik Šorm postoupila do finále časem jako poslední šestá. Ženy byly prvními vyřazenými, od postupu je dělily více než dvě sekundy.

Holuša se snažil v posledním kole útočit na dvě postupová místa, ale marně, v závěru se naopak propadl. "Bohužel jsem na to neměl, kluci byli lepší. Poslední dvě a půl kola to bylo rychlý, na poslední stovce už mi došlo. Holt není každý den posvícení," řekl České televizi držitel českého rekordu.

Kromě předloňského stříbra na patnáctistovce v Portlandu vybojoval Holuša na světovém šampionátu v hale už v roce 2012 druhé místo na trati 800 metrů. Je také halovým mistrem Evropy na 1500 metrů z roku 2015 z Prahy.

Tentokrát však na halový vrchol sezony podle svých slov formu neladil, což se projevilo. "Není tam šťáva, drajv, jiskra. Tahám to odněkud z paty, to na světové úrovni nestačí," řekl pátý muž loňského MS pod širým nebem.

Záleský měl ve třetím rozběhu na 60 metrů nejlepší startovní reakci a z povedeného úvodu vytěžil třetí místo za Slovákem Jánem Volkem (6,66) a Íráncem Hassanem Taftianem, s kterým měl shodný čas 6,74. Na třetí místo, které jako poslední zaručovalo přímý postup, odsunula českého atleta tisícina sekundy.

"Start byl opravdu výborný. Hrozně jsem chtěl postoupit, to se mi povedlo, je to úžasný. Semifinále si můžu užít," řekl České televizi dvaadvacetiletý Záleský, který startuje na první velké seniorské akci. Ve večerním semifinále se pokusí přiblížit osobnímu maximu 6,61 sekundy ze začátku roku.

Závod v Birminghamu nevyšel Stromšíkovi, který je s časem 6,60 letošní českou jedničkou. "Na třicítce mně škublo v zadním stehenním svalu. Mohla to být křeč, může to být natažené, natržené," uvedl. Zranění přičítal zimě, v níž tráví atleti na šampionátu čas mezi rozcvičením a startem. "Byli jsem třicet minut ve svolavatelně, pak nás vedli chodbou, kde byla hrozná zima. Škoda, postup do semifinále nebyl moc vysoko. Stačilo 6,77, to jsem letos stabilně běhal," řekl Stromšík.

Jan Doležal se v druhý den sedmiboje postupně propadal pořadím, Po běhu na 60 překážek klesl na osmé místo a po skoku o tyči uzavírá průběžnou klasifikaci na deváté příčce. První místo bude v závěrečném kilometru hájit Francouz Kevin Mayer, který má před Kanaďanem Damianem Warnerem k dobru 34 bodů.

Halové mistrovství světa v atletice v Birminghamu:

Muži:

Sedmiboj (po páté disciplíně): 1. Mayer (Fr.) 4561 bodů (60 m: 6,85 - dálka: 755 - koule: 15,67 - výška: 202 - 60 m př.: 7,83), 2. Warner (Kan.) 4557 (6,74 - 739 - 14,90 - 202 - 7,67), 3. Kazmirek (Něm.) 4416 (7,15 - 768 - 14,55 - 205 - 7,95), …8. Doležal (ČR) 4169 (7,04 - 704 - 14,82 - 196 - 8,20).

Rozběhy:

Muži:

60 m: 1. Baker (USA) 6,57, …20. Záleský 6,74 - postoupil do semifinále, Stromšík (oba ČR) nedokončil.

1500 m: 1. Igidír (Mar.) 3:40,13, …10. Holuša (ČR) 3:45,84 - nepostoupil do finále.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy