Holloway překonal v Madridu letitý světový rekord, zazářil i Maslák

Aktualizováno 24. 2. 2021 19:44
Američan Grant Holloway překonal na mítinku World Indoor Tour v Madridu halový světový rekord na 60 metrů překážek. Maximum Brita Colina Jacksona z roku 1994 zlepšil o setinu na 7,29 sekundy.
Grant Holloway
Grant Holloway | Foto: Reuters

Úspěšnou generálku na halové mistrovství Evropy v Toruni absolvoval v Madridu český čtvrtkař Pavel Maslák, který zvítězil ve druhém nejlepším letošním evropském čase 46,12.

Čtyřiadvacetiletý Holloway, úřadující mistr světa na 110 metrů překážek venku, se narodil tři roky po té, co Jackson na halovém mítinku v Sindelfingenu vstoupil do historie. Na jeho čas 7,30 útočil opakovaně. Ve francouzském Liévin i v dnešním rozběhu za ním zaostal o dvě setiny. Čas 7,32 svítil na časomíře i po jeho vítězném finále, ale nakonec ho rozhodčí o tři setiny vylepšili.

Trojnásobný halový mistr světa i Evropy Maslák se pustil do závodu odvážně a sbíhal jako první. Jeho náskok se v posledních desítkách metrů zkracoval, ale Američana Tyrella Richarda (46,14) a domácího Óscara Hussilose (46,37) udržel za sebou.

Maslák ještě cítil únavu po víkendovém mistrovství republiky, kde vyhrál dvoustovku. "Jsem spokojený, ale musím říct, že se mi moc dobře neběželo. A když to srovnám s Czech Indoor Gala, kde jsem běžel 46,22, tak mě tenhle závod stál mnohem více sil. Nicméně je to posun a dobrý krok směrem k halovému mistrovství Evropy, kam přijedu odpočinutý," uvedl ve vyjádření pro média. Díky dnešnímu vítězství Maslák vyhrál letošní World Indoor Tour, čímž získal divokou kartu pro halové mistrovství světa 2022 v Bělehradě.

První halovou patnáctistovku od roku 2018 běžel někdejší halový mistr Evropy a vicemistr světa Jakub Holuša. Třiatřicetiletý mílař na soupeře nestačil a skončil sedmý v čase 3:42,71, kterým o čtyři desetiny zaostal za svazovým A limitem pro účast na HME.

O šanci na účast na šampionátu v Toruni dříve přišel další z podmínečně nominovaných atletů Adam Sebastian Helcelet. Není na seznamu pozvaných sedmibojařů, který zveřejnila evropská federace.

Aktivně si v závodě na 800 metrů počínal Filip Šnejdr, ale ve finiši nestačil a skončil šestý (1:46,97). Sedmou příčku na 60 metrů obsadil Jan Veleba. Ve finále běžel čas 6,69 a nenavázal na výkon z rozběhu, kde zopakoval "ďábelský" čas 6,66 sekundy z víkendového republikového šampionátu.

Na druhé místo historických tabulek na 3000 metrů se dostala Etiopanka Gudaf Tsegayová, která zvítězila v čase 8:22,65. Nedávná halová světová rekordmanka na 1500 metrů na dvojnásobné distanci zaostala zhruba o šest sekund za sedm let starým rekordem krajanky Genzebe Dibabaové (8:16,60).