Hejnová předvedla to nejlepší až po mistrovství světa, v Birminghamu vyhrála. Staněk skončil třetí

Aktualizováno 20. 8. 2017 18:23
Zuzana Hejnová bohužel vyladila svou nejlepší formu až po mistrovství světa. Na mítinku Diamantové ligy v Birminghamu předvedla svůj nejlepší čas sezony
Zuzana Hejnová během letošního mistrovství světa.
Zuzana Hejnová během letošního mistrovství světa. | Foto: Reuters

Birmingham -  Zuzana Hejnová vyhrála na mítinku atletické Diamantové ligy v Birminghamu běh na 400 metrů překážek ve svém nejlepším letošním čase 54,18 sekundy. O dvě setiny porazila v závěrečných metrech americkou vicemistryni světa z Londýna a jedničku letošních tabulek Dalilah Muhammadovou. Koulař Tomáš Staněk obsadil třetí místo výkonem 21,16 metru a rovněž se kvalifikoval na finálový mítink v Bruselu.

Hejnová o dvě setiny vylepšila své letošní maximum z finále světového šampionátu, kde před deseti dny obsadila čtvrté místo a nevyšel jí útok na třetí titul za sebou. Česká atletka navázala na měsíc staré prvenství z Rabatu a se ziskem 25 bodů ze čtyř mítinků ovládla základní část Diamantové ligy.

"Mám velkou radost, že se mi podařilo zvítězit, ještě v nejlepším letošním čase. Po mistrovství světa jsem byla hlavně psychicky unavená a bylo hrozně těžký se namotivovat. Pořád před sebou mám ještě nějaké závody a věřila jsem, že ji prodám," uvedla Hejnová.

"Jsem hrozně ráda, že se to povedlo a že jsem porazila Dalilah Muhammadovou, stříbrnou z mistrovství světa. Jenom mi to potvrdilo, že na finále mistrovství světa jsem neměla úplně svůj den. Nesedlo mi to. Věřím tomu, že se ještě zkoncentruju na poslední dva závody v Diamantové lize a hlavně na finále v Bruselu, kde bych ještě chtěla běžet nějaký slušný výsledek a nejlépe ještě zlepšit nejlepší letošní čas," prohlásila držitelka českého rekordu 52,83 sekundy.

Nejrychlejší překážkářka sezony Muhammadová, která se na červnovém mistrovství USA v Sacramentu blýskla časem 52,64, stejně jako na šampionátu v Londýně nepotvrdila roli hlavní favoritky. Nicméně jako poslední se dostala mezi finalistky Diamantové ligy. Překážkářky čeká ještě start na čtvrteční Weltklasse v Curychu mimo program prestižního seriálu a v pátek 1. září budou Hejnová a spol. bojovat v Bruselu o prémii 50.000 dolarů (1,1 milionu korun).

Staněk se kvalifikoval mezi nejlepší atlety

Staněk, který stejně jako Hejnová skončil na mistrovství světa těsně pod stupni vítězů, dnes nestačil na Novozélanďana Tomase Walshe a Američana Ryana Crousera. Čerstvý světový šampion Walsh zvítězil vrhem dlouhým 21,83 metru, jednička letošních tabulek Crouser předvedl výkonem 21,55 m.

Staněk, jenž v úterý ve Varšavě vyrovnal svůj český rekord 22,01 metru, si zajistil bronz ve čtvrté sérii. V páté měl neplatný pokus a šestou vynechal. Třetím místem zopakoval výsledek z červencového mítinku v Lausanne a vyrovnal své maximum v Diamantové lize.

Nejlepším výkonem roku ozdobil výškařskou soutěž v Birminghamu mistr světa Mutaz Baršim z Kataru, když skočil rovných 240 cm, o pět víc než na šampionátu v Londýně. Hvězdný britský vytrvalec Mo Farah v posledním domácím závodě na dráze zvítězil na trati 3000 metrů.