Francouzská mise českých atletů: Zachránit se v superlize a zabojovat o limity na MS

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
23. 6. 2017 16:32
Po třech letech se atletická reprezentace představí v superlize na mistrovství Evropy družstev. Před dvěma lety si tým šéftrenéra Tomáše Dvořáka vybojoval postup z první ligy a po třech předchozích nezdarech se chce mezi elitou starého kontinentu konečně zachránit. Událost, která se uskuteční ve francouzském Lille, však provázejí nejasnosti a divné čachry s pravidly. "Jaké umístění bude potřebné pro záchranu, to zatím nevíme," řekl Dvořák před odletem.
Denisa Rosolová ještě nemá splněný limit pro MS v Londýně. Zabojovat může v Lille.
Denisa Rosolová ještě nemá splněný limit pro MS v Londýně. Zabojovat může v Lille. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Atletická výprava české reprezentace odletěla ve dvou skupinách do francouzského Lille, kde se od pátku do neděle bude konat mistrovství Evropy družstev elitní kategorie, tzv. superliga. Češi si po třetím sestupu před dvěma lety opět zajistili účast a prahnou po udržení. Soupeřit budou s deseti evropskými velmocemi.

Silná sestava má jediný cíl

V letech 2009, 2011 a 2013 se česká reprezentace v superlize nedokázala zachránit. Letos vyráží do Francie silný soubor, který má vybojovat záchranu. "Cíl byl pokaždé stejný a zůstává i nadále. Chceme se udržet, je to jediný cíl. Máme to nejsilnější, co u nás najdeme, jedinou omluvu podala Zuzka Hejnová (problémy s achilovkou - pozn. red.)," řekl před odletem šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák.

Titul z posledního mistrovství Evropy družstev by měli obhajovat Rusové, jenže ti mají kvůli dopingu ještě stále zákaz startu na atletických akcích. Předchozí formát dvanácti družstev superligy byl proto narušen a ve Francii bude soutěžit jen jedenáct týmů. Stále přitom není jisté, která příčka zajišťuje záchranu, neboť evropská atletika podle Dvořáka neví, jak naloží s Rusy po skončení trestu.

"Podle mě vedení evropské atletiky neví, kam má Rusko zařadit. Jestli do druhé ligy, aby si to museli vybojovat zpátky, anebo rovnou do superligy," spekuloval bývalý desetibojař. Rusové přitom superligu čtyřikrát z posledních pěti ročníků ovládli. "Předpokládám, že se až na místě dozvíme, kolik týmů bude sestupovat," odhadoval Dvořák. V předchozích letech padala tři družstva.

Podivná pravidla se atletům nelíbí

Týmová soutěž má specifická pravidla v technických disciplínách. "Vrhači, dálkaři a trojskokani mají na startu tři pokusy a jen čtyři nejlepší se dostanou ke čtvrtém pokusu navíc. Výškaři a tyčkaři mají dovoleny jen čtyři křížky, po dalším nezdaru končí, i kdyby mohli na dané výšce podle stávajících atletických pravidel ještě závodit," uvedl Dvořák.

Tato pravidla ale nejsou pro českou reprezentaci ani její soupeře ničím novým, na evropském šampionátu družstev se praktikují už od roku 2009. Bylo zavedeno za účelem zrychlení programu, který musí organizátoři nahustit do tří dnů. Český šéftrenér jedním dechem dodává, že podmínky mají všichni stejné a v minulosti zkrácený formát soutěže Čechům problémy nedělal.

Ostřeji mluvil například po úterním mítinku Pražská tyčka Jan Kudlička. "To dělají nepřátelé atletiky, ta soutěž je paskvil," prohlásil. Stěžoval si i koulař Tomáš Staněk, jenž kdysi míval problémy v kvalifikacích, které jsou soutěžemi o třech vrzích. Letos je však ve skvělé formě. "Jsem dost vyházený, abych ty tři pokusy zvládl dobře, postoupil a vyhrál," řekl sebevědomě.

Pokračují boje o Londýn

Mnoho českých reprezentantů už má limit pro srpnové mistrovství světa v Londýně splněný, nedávno se k této skupině zařadily například vícebojařky Klučinová a Cachová nebo tyčkařka Ptáčníková, ale těch se družstva stejně netýkají. V Lille bude vedle sbírání bodů pro český tým bojovat o kvalifikaci na světový šampionát překážkářka Denisa Rosolová.

Třicetiletá rodačka z Karviné je ráda, že bude mít na zaběhnutí požadovaného času 56,10 na trati 400 metrů s překážkami díky rozběhům dva pokusy. "Samozřejmě chci zaběhnout limit, ale zároveň nasbírat co nejvíce bodů pro tým. Tabulkově jsem sedmá nejlepší, ale chtěla bych skončit lépe," plánuje Rosolová. Na republikovém šampionátu v Třinci ji od limitu dělilo jen 45 setin, v závodě ale neměla konkurenci.

Šanci zabojovat o Londýn mají také další čerství mistři republiky. Řeč je o výškařce Michaele Hrubé, mílaři Filipu Sasínkovi, čtvrtkaři Vítu Müllerovi nebo kladivářce Kateřině Šafránkové. Hlavními oporami týmu by měli být Špotáková, Staněk, Juška, Vadlejch nebo Maslák s Holušou. Ačkoli poslední dva jmenovaní budou startovat na dvoustovce, respektive třech kilometrech. Tedy ne v disciplínách, na které jsme u nich bývali zvyklí.

Lille si užije špičkovou atletiku

V roce 2009 byl změněn formát někdejšího Evropského poháru a vytvořily se čtyři výkonností úrovně, čtyři ligy. Závodí se ve dvaceti disciplínách a body žen i mužů se sčítají dohromady. V Lille budou soupeři českého týmu domácí Francouzi, Bělorusové, Němci, Britové, Řekové, Italové, Nizozemci, Poláci, Španělé a Ukrajinci. Minulý rok se soutěž kvůli olympiádě nekonala, poslední ročník 2015 ovládli Rusové, ale ti se vzhledem k výše zmíněným důvodům neúčastní.

Hlavní hvězdou šampionátu je domácí tyčkař a světový rekordman Renaud Lavillenie. Na parádní podívanou se mohou těšit fanoušci oštěpu. Němec Thomas Röhler předvedl v letošní sezoně hody za 90 metrů a k podobné metě se blíží také Jakub Vadlejch. Barbora Špotáková by se měla o prvenství přetahovat s Běloruskou Chaladovičovou, úřadující evropskou šampionkou z Amsterdamu 2016.

"Tyhle závody mě hrozně moc baví. Atletika je individuální sport a tohle je najednou týmová záležitost. Ráda tam závodím, letos to mám od začátku zapsané v kalendáři jako důležitý závod," řekla Špotáková po mistrovství republiky v Třinci. Nezbývá než doufat, že česká reprezentace tentokrát uspěje a přiblíží zatím ne tolik známé ME družstev svým příznivcům.

V pátek jsou na programu rozběhy, hlavní soutěže budou probíhat v sobotu a neděli od 13:54, respektive 13:00. Celý program naleznete ZDE. ME družstev v atletice budete moci o víkendu sledovat na stanici ČT Sport.

 

Právě se děje

Další zprávy