Francouzská katastrofa na ME, Mayer zapsal tři přešlapy. Slováci slaví první medaili

Aktualizováno 7. 8. 2018 12:58
Čeští desetibojaři se po třech disciplínách drží v druhé desítce pořadí. Pavel Maslák těsně proklouzl do semifinále hladké čtvrtky.
Kevin Mayer má po nadějích, totálně nezvládl dálku
Kevin Mayer má po nadějích, totálně nezvládl dálku | Foto: Reuters

Berlín - Naděje francouzského mistra světa v desetiboji Kevina Mayera skončily v Berlíně už po druhé disciplíně. Jeden z největších favoritů evropského šampionátu v dálkařském sektoru třikrát přešlápl a zapsal si nulu. Po třech disciplínách vede Nor Martin Roe, Jan Doležal je na patnáctém a Marek Lukáš na sedmnáctém místě.

Přitom do dvoudenní soutěže vstoupil Mayer ve velkém stylu. V běhu na 100 metrů ubral ze svého osobního rekordu dvě setiny časem 10,64 sekundy a ujal se vedení. Od prohry s Američanem Ashtonem Eatonem před dvěma lety na olympijských hrách v Riu de Janeiro neprohrál žádný velký závod. Letos ještě neabsolvoval kompletní desetiboj, při Diamantové lize v Paříži si ale vylepšil osobní rekordy na překážkách a v kouli.

A zrychlení potvrdil i v Berlíně na stovce. Také v dálkařském sektoru mířil dál, než je jeho osobní rekord 765 cm, ale třikrát těsně přešlápl a skončil v slzách. Stejně špatně si na odrazovém prkně vedli i jeho krajané Ruben Gado a Romain Martin.

Čeští desetibojaři začali na úrovni svých letošních maxim - Jan Doležal zaběhl 11,06 a do dálky skočil 712 cm, Marek Lukáš byl o šest setin pomalejší a skočil 699 cm. Také v koulařském sektoru předvedli oba Češi vyrovnané výkony, tentokrát byl Lukáš s 14,04 m o jeden centimetr lepší.

Po Mayerově selhání se vedení ujal Brit Tim Duckworth díky druhým místům na stovce i v dálce. Po kouli ale klesl na čtvrté místo, do čela se vyhoupl Roe. Hodně špatně začal obhájce evropského zlata Belgičan Thomas van der Plaetsen. Čas 11,48 byl druhý nejhorší z 28 startujících a také 741 cm v dálce bylo hluboko pod jeho možnostmi. Po třech disciplínách je až na 19. místě.

Slováci mají první medaili

První zlato na atletickém mistrovství Evropy v Berlíně vybojoval Ukrajinec Marjan Zakalnickyj, který vyhrál závod v chůzi na 50 km. Největší favorit Slovák Matej Tóth vedl až do 30. kilometru, pak prožil krizi, propadl se na čtvrté místo, ale nakonec vybojoval stříbro.

Tóth, mistr světa z roku 2015 a olympijský vítěz z Ria de Janeiro, se vrátil po roční přestávce, v níž musel vynechat MS v Londýně kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu. Pětatřicetiletý Slovák letos nejdelší trať zvládl o více než dvě minuty rychleji než největší soupeři, a také v Berlíně od začátku diktoval tempo.

Získat větší náskok se mu však nepovedlo. Ve vzrůstajícím horku ho nejprve předstihl Zakalnickyj a deset kilometrů před cílem ho z medailových pozic odsunuli Bělorus Dmitryj Dzjubin a Nor Havard Haukenes. Tóth však zmobilizoval síly, dvacetisekundovou ztrátu na tuto dvojici zlikvidoval a v posledním z 25 okruhů se dostal na stříbrnou pozici.

Jeho finiši odolal jen třiadvacetiletý Zakalnickyj, který byl v cíli v čase 3:46:32, téměř o minutu dříve než Tóth. Bronz vybojoval Dzjubin, který si vylepšil osobní rekord o více než čtyři minuty. Český reprezentant Lukáš Gdula obsadil jednadvacáté místo výkonem 4:05:44.

Chodeckou padesátku žen, která měla na ME premiéru, vyhrála podle očekávání Ines Henriquesová z Portugalska. Ke zlatu z MS v Londýně tak přidala i evropský titul. V cíli byla s více než čtyřminutovým náskokem v čase 4:09:21 a na trati za sebou nechala i několik mužů.

Maslák je v semifinále

Čtvrtkař Pavel Maslák těsně postoupil do semifinále. V rozběhu skončil sice až čtvrtý o setinu za přímým postupem, ale čas 45,83 na semifinále stačil.

Maslák letos není ve formě, která mu na evropských šampionátech vynesla zlato a stříbro. Nejlepší čas 45,64 z Madridu mu v Berlíně nezajistil přímý postup do semifinále, a tak musel na rozdíl od devíti nejlepších čtvrtkařů sezony do rozběhu. V něm si udržoval třetí postupovou pozici, ale těsně před cílem ho o setinu předstihl Ukrajinec Vitalij Butrym.

Výkon 45,83 přesto Masláka zařadil mezi trojici postupujících s časem. Čekal to jednodušší. "Ani já, ani trenér (Dalibor Kupka) jsme nepočítali, že by se měly rozběhy běžet takhle rychle," řekl Maslák. Běželo se mu ale dobře. "Měl jsem běžet volně, abych pošetřil síly, a postoupit ze druhého, třetího místa. To se mi bohužel nepovedlo, ale naštěstí jsem postoupil na čas. Věřím, že nějaké síly jsem snad pošetřil," dodal.

Další dva čeští čtvrtkaři skončili už v rozbězích. Patrik Šorm zaběhl 46,52, Michal Desenský 46,68. Jejich hlavní úkol však bude ve štafetě. Diváci viděli parádní představení tří belgických bratrů Borléeových, kteří vyhráli všechny své rozběhy.

Pro koulařku Markétu Červenkovou by splnění kvalifikačního limitu 17,20 metru znamenalo osobní rekord, ale k němu měla dnes daleko. Výkon 16,62 ji zařadil na 17. místo. Nejlépe kvalifikaci zvládla domácí Christina Schwanitzová, výkonem 18,83 vykročila za třetím evropským zlatem v řadě.