Dvě ruské dopingové hříšnice dostanou stříbro z OH v Londýně

29. 8. 2018 18:48
Ruské atletky Jekatěrina Poistogovová a Taťjana Tomašovová obdrží po diskvalifikaci soupeřek stříbrné olympijské medaile, ačkoli samy dostaly v minulosti trest za doping.
Olympijský stadion v Londýně.
Olympijský stadion v Londýně. | Foto: archiv Vladimíra Mašinského

Moskva - Mezinárodní olympijský výbor posunul ve výsledcích her v Londýně 2012 Poistogovovou na druhé místo v běhu na 800 metrů a Tomašovovou na patnáctistovce.

Poistogovová původně v Londýně doběhla ve finále osmistovky třetí, ale její krajanka Maria Savinovová posléze kvůli dopingu přišla o zlato. Poistogovová, jež loni dostala od sportovní arbitráže CAS dvouletý trest se zpětnou platností za účast v jiné dopingové kauze, se nyní posunula na druhé místo za Jihoafričanku Caster Semenyaovou.

Tomašovová byla na olympiádě v roce 2012 čtvrtá, stříbro jí nyní připadlo po diskvalifikaci tureckých běžkyň Asli Cakir Alptekinové a Gamze Bulutové. Ruská atletka má za sebou dvouletý distanc za podvádění se vzorky moči, dvojnásobná mistryně světa kvůli němu nesměla startovat na olympijských hrách 2008 v Pekingu.

Agentura AP připomněla, že MOV přitom v podobných případech v minulosti ponechával ve výsledcích olympijských závodů prázdná místa a dopingové hříšníky na vyšší pozice neposouval. Tentokrát ale rozhodlo nové prozkoumání odevzdaných vzorků z Londýna, které byly u obou ruských sportovkyň negativní.