Čtvrtý nejlepší desetiboj všech dob. Kanaďan Warner odsunul Dvořáka

ČTK Sport ČTK, Sport
30. 5. 2021 18:58
Kanadský desetibojař Damian Warner se v Götzisu na pět bodů přiblížil hranici 9000. Jednatřicetiletý bronzový medailista z olympijských her v Riu de Janeiro v průběhu slavného Hypomeetingu mohl pomýšlet i na světový rekord, ale potřebné body poztrácel ve vrhačských disciplínách, zejména v oštěpu, kde nepřehodil 60 metrů.
Damian Warner.
Damian Warner. | Foto: Reuters

I proto nakonec odolal i dvacet let starý rekord mítinku Romana Šebrleho, který tehdy jako první překonal devítitisícovou metu (9026).

Součtem 8995 bodů se Warner zařadil hned za Šebrleho na čtvrté místo v historických tabulkách a o bod odsunul na pátou příčku dalšího bývalého českého světového rekordmana Tomáše Dvořáka. Lepší desetiboj v historii předvedli vedle Šebrleho jen Američan Ashton Eaton, který se přes 9000 dostal dokonce dvakrát (9039 a 9045), a aktuální světový rekordman Kévin Mayer z Francie s tři roky starým výkonem 9126 bodů.

Warner měl v Götzisu po prvním dnu na kontě rekordních 4743 bodů. Předčil o pět bodů dosavadní maximum Američana Dana O'Briena, který ale nikdy devítitisícovou hranici nepokořil. Warner se zaskvěl dvěma historickými maximy v rámci desetiboje. Do dálky skočil 828 cm (dosud Eaton 823) a překonal tím i národní rekord, 110 metrů překážek zaběhl za 13,36, čímž vylepšil vlastní nejlepší desetibojařský čas 13,44. Na úvodní stovce se výkonem 10,14 sekundy přiblížil k vlastnímu rekordnímu vícebojařskému času na dvě setiny. Ještě ve výšce si vyrovnal osobní maximum 209 cm.

Body mu chyběly hlavně za vrhy. V kouli (14,31) zaostal za osobním maximem o více než metr, v disku (48,43) skoro o dva a v oštěpu (59,46) umí hodit o pět metrů víc. Desetibojařský osobní rekord si nicméně vylepšil přesně o 200 bodů.

Jediný Čech na startu v Götzisu Jan Doležal odstoupil po hodu diskem. Sedmiboj vyhrála Xenia Krizsánová v maďarském rekordu a nejlepším světovém výkonu roku 6651 bodů. V poslední disciplíně předstihla exmistryni Evropy Anouk Vetterovou z Nizozemska (6536). Po prvním dnu vedoucí Američanka Annie Kunzová třikrát přešlápla v dálce.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy