Maslákovo zlato po dvou diskvalifikacích? Rozhodčí jsou v Anglii přísní, říká těhotná Rosolová

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
5. 3. 2018 10:40
Denisa Rosolová si užila halový šampionát v Birminghamu jako fanynka u televize, za dva měsíce totiž očekává narození dcery. Bývalá atletka ocenila třetí zlato Pavla Masláka a okomentovala četné diskvalifikace jeho soupeřů kvůli vyšlápnutí z dráhy.
Četné diskvalifikace v závodech čtvrtkařů se staly velkým tématem HMS v Birminghamu.
Četné diskvalifikace v závodech čtvrtkařů se staly velkým tématem HMS v Birminghamu. | Foto: Reuters

Praha - Denisa Rosolová oznámila v listopadu konec atletické kariéry z důvodu těhotenství. Halový šampionát v Birminghamu proto dva měsíce před termínem porodu sledovala jako fanynka z pohodlí domova.

Stejně jako na předchozím HMS v Portlandu získala česká výprava dva cenné kovy a o třetí zlato v řadě se postaral Pavel Maslák. "Pájovi jsem popravdě tolik nevěřila, protože jeho soupeři letos běhají strašně rychle. Doufala jsem, že bude útočit na bronzovou medaili," přiznává Rosolová.

Čtvrtkař z Havířova sice na posledních pěti velkých halových akcích nenašel přemožitele, ale podle časů z letošní sezony se zlatý hattrick příliš reálně nejevil. Nakonec k němu Maslákovi pomohly diskvalifikace soupeřů. Ti přišli ve finále pár minut po doběhu o první a druhé místo.

"Bylo to přísné, i když Britové vždycky rádi diskvalifikovali. Spíš se divím, že si to dost lidí neohlídalo, když viděli, co se děje v rozbězích," přemítá Rosolová. Už v pátek bylo kvůli vyšlápnutí z dráhy vyloučeno kompletní pole rozběhu s největším favoritem Bralonem Taplinem z Grenady.

Šok přišel také v sobotním finále. Kvůli stejné chybě smutnili Luguelín Santos z Dominikánské republiky, a především Španěl Oscar Husillos, jemuž rozhodčí vzali evropský rekord. "V té rychlosti a atmosféře je těžké si to pohlídat. Podmínky mají všichni stejné, ale bylo to hodně přísné," uznává bývalá atletka, která se věnovala hlavně běhu na 400 metrů.

Soudnost a světový čas Masláka

"Já jsem si něčím podobným prošla na překážkách, ale určitě ne takhle natvrdo. Pavel byl soudný a uznal, že to bylo zvláštní vítězství, ocenil famózní čas Husillose. Člověk má radost, ale není to ono, tolik si to neužije," chápe Rosolová smíšené pocity ještě nedávného kolegy.

Maslák dosud nebyl s průběhem sezony spokojen, ale ve finále dokázal zlepšit letošní výkon na 45,47 sekundy. "To je světový čas, nemělo by se na to zapomínat. To, jak Pavel běhá, je něco úžasného. Ta soutěž byla strašně silná," přemítá halová mistryně Evropy na čtvrtce z roku 2011.

Koulař Tomáš Staněk přidal do české sbírky bronz a získal první medaili ze světového šampionátu v kariéře. Výkon 21,44 metru přitom hodnotil střízlivě. "Každá medaile se počítá. Koulařský závod byl nejkvalitnější za poslední roky, Tomáš to zpětně určitě docení i s ohledem na ty problémy, co měl," připomíná Rosolová trable Staňka s prsním svalem a zády.

První vlaštovka Vondrové, úžasní Poláci

První velkou akci zažila teprve osmnáctiletá čtvrtkařka Lada Vondrová a hned z toho byl postup do semifinále. "Pamatuju si, že na svém prvním MS jsem taky postoupila do semifinále a pak se to zlepšovalo. Snad to u Lady půjde stejně, je to pro ni skvělá zkušenost," říká rodačka z Karviné.

Za zmínku stojí i čtvrté místo Elišky Klučinové v pětiboji. "Trošičku ji asi mrzí, že nedosáhla o stupínek výš, ale holky byly silné. Na kdyby už se hrát nedá, ale čtvrtá příčka je výborná," potvrzuje Rosolová, která se v začátcích kariéry ještě pod příjmením Ščerbová víceboji také věnovala.

Napětí až do poslední chvíle přinesl závod sedmibojařů, do kterého se nekvalifikoval snoubenec Rosolové Adam Sebastian Helcelet. "Mrzelo ho to, ale potom uznal, že to tak asi mělo být. Říkal, že by byl možná znovu pátý a štvalo by ho to ještě více," vysvětluje držitelka čtyř medailí z haly.

Tu zaujaly ještě závody tyčkařů, dálkařů nebo senzační světový rekord polské mužské štafety na 4×400 metrů. "To mě rozhodně překvapilo, ale Poláci štafety hodně trénují. Skládají to, sbíhají, a staví to možná dokonce nad individuální závody. U nás se to bere spíš jako taková doplňková disciplína," uvádí bývalá členka štafetové formace Rychlý holky.

Bronzové vzpomínky na Birmingham

Loňská účast na HME v Bělehradu skončila pro Rosolovou pádem, v létě si ještě zazávodila na MS v Londýně. "Před dvěma lety jsem se zranila a Portland sledovala taky jen v televizi. Tehdy mě to ale mrzelo víc, teď jsem si to užila jako fanoušek. Ničím jsem se netrápila," popisuje.

V Birminghamu přitom v roce 2007 získala na HME svou první medaili v kategorii dospělých, tehdy jako dálkařka. "Ježiši, to zní hrozně, před 11 lety," zasměje se Rosolová. "Ta hala ale vypadá snad úplně stejně. Říkala jsem si, že je škoda, že jsem tam nemohla zakončit svou sbírku medailí. I když by to bylo hodně těžké," dodává k ženské čtyřstovce.

Teď už se Rosolová spolu s Helceletem těší na narození holčičky, termín porodu má za dva měsíce. "Přípravy už vrcholí. Všechno máme, můžu začít prát a žehlit. Už zařizujeme jenom maličkosti… Hlavně se připravuji psychicky sama na sebe," doplňuje jednatřicetiletá bývalá atletka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy