"Chovali se k němu jako ke špíně na botách." Williamsová obvinila policii z rasismu

ČTK ČTK
6. 7. 2020 15:28
Britská atletka Bianca Williamsová obvinila londýnské policisty z rasismu. Rozzlobil ji sobotní incident, při němž hlídka zastavila vůz jejího partnera podle jejího tvrzení "jen proto, že je černoch" a k portugalskému sprinterovi Ricardu dos Santosovi se pak chovala velmi hrubě.
Bianca Williamsová (2019)
Bianca Williamsová (2019) | Foto: Reuters

Inspekce žádné pochybení na postupu policistů neshledala, předloňská mistryně Evropy ve sprinterské štafetě se nicméně hodlá obrátit na právníky.

Policie uvedla, že se řidič choval podezřele, jel po nesprávné straně silnice a při výzvě k zastavení naopak zrychlil. To Williamsová označila za výmysl. "Vidí černého muže v krásném černém autě a okamžitě předpokládají, že musí být zapojený do nějakého drogového gangu," řekla BBC.

"Ricardovi se to už stalo mockrát. Ale tohle, jak s ním mluvili, jako by byl jenom nějaká špína na botách, to bylo šokující," uvedla Williamsová, která na Instagram umístila video ze zásahu a prohlídky mercedesu, v němž byl i jejich tříměsíční syn. "A to říkají, že v Británii nejsou rasisti. Nazrál čas na změnu, musí se něco stát. Ještě teď se z toho třesu," dodala.

Podpořil ji i její trenér Linford Christie, olympijský vítěz z Barcelony a mistr světa v běhu na 100 metrů. "Rasističtí policisté jsou nejen v Americe. Bylo podezřelé to auto, nebo ti černí lidé v něm?" otázal se na Twitteru.

Inspekce nicméně na kamerových záznamech žádnou chybu policistů neviděla. "Incident se stal v oblasti Londýna s vysokým výskytem kriminality. Jelikož řidičovo chování vzbuzovalo podezření, měli plné právo přikročit k akci," uvedla mluvčí Helen Harperová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy