Z namyšleného frajera se stal olympijský šampion. Chodec Pribilinec slaví šedesátku

ČTK ČTK
6. 7. 2020 14:16
Slovenský atlet Jozef Pribilinec, který se narodil 6. července 1960, dosáhl největšího úspěchu kariéry na olympiádě v Soulu. Záběry vyčerpaného, ale štěstím zářícího olympijského vítěze v cíli chodeckého závodu na 20 kilometrů obletěly 23. září 1988 celý svět.
Chodec Jozef Pribilinec slaví olympijský triumf v Soulu 1988.
Chodec Jozef Pribilinec slaví olympijský triumf v Soulu 1988. | Foto: ČTK

Sportovec, který až do svých 17 let o závodní chůzi moc nevěděl, si splnil sen a stal se jedním ze tří československých zlatých medailistů na hrách.

Pribilinec se původně věnoval hlavně lyžování, chůzi ale v Dukle Banská Bystrica rychle přišel na chuť, i díky přirozenému talentu. Po roce a půl tréninku už byl juniorským rekordmanem na deseti kilometrech a krátce poté i juniorským mistrem Evropy.

A ve dvaceti s neskrývanými nadějemi odjel na olympijské hry do Moskvy, kde ale pohořel. "Byl jsem namyšlený frajer a skončilo to výbuchem," vzpomínal. Z mistrovství světa v Aténách 1982 už přivezl stříbro.

Stejnou medaili bral i o rok později na prvním mistrovství světa v Helsinkách. Velké šance cítil před olympiádou v roce 1984 v Los Angeles. Čáru přes rozpočet mu ale - podobně jako řadě dalších Čechoslováků - udělalo rozhodnutí Moskvy a jejích satelitů hry bojkotovat.

Mezi Helsinkami a Soulem přitom zažíval Pribilinec nejlepší éru, pravidelně vozil medaile z evropských i světových šampionátů a v roce 1985 vytvořil rekord v chůzi na 10 kilometrů, který platil téměř 20 let.

Po olympijském triumfu se milovník myslivosti postupně z atletiky stáhl a pokus o návrat na scénu před hrami v Atlantě 1996 mu kvůli potížím s kolenem nevyšel. Nějakou dobu pracoval u policie, v roce 1994 usedl někdejší člen komunistické strany za postkomunistickou Stranu demokratické levice do slovenského parlamentu.

Po čtyřech letech z politiky odešel a dal se na podnikání, atletice ale zůstal věrný, pomáhal mimo jiné s přípravou vytrvalců.

 

Právě se děje

Další zprávy