Z namyšleného frajera se stal olympijský šampion. Chodec Pribilinec slaví šedesátku

ČTK ČTK
6. 7. 2020 14:16
Slovenský atlet Jozef Pribilinec, který se narodil 6. července 1960, dosáhl největšího úspěchu kariéry na olympiádě v Soulu. Záběry vyčerpaného, ale štěstím zářícího olympijského vítěze v cíli chodeckého závodu na 20 kilometrů obletěly 23. září 1988 celý svět.
Chodec Jozef Pribilinec slaví olympijský triumf v Soulu 1988.
Chodec Jozef Pribilinec slaví olympijský triumf v Soulu 1988. | Foto: ČTK

Sportovec, který až do svých 17 let o závodní chůzi moc nevěděl, si splnil sen a stal se jedním ze tří československých zlatých medailistů na hrách.

Pribilinec se původně věnoval hlavně lyžování, chůzi ale v Dukle Banská Bystrica rychle přišel na chuť, i díky přirozenému talentu. Po roce a půl tréninku už byl juniorským rekordmanem na deseti kilometrech a krátce poté i juniorským mistrem Evropy.

A ve dvaceti s neskrývanými nadějemi odjel na olympijské hry do Moskvy, kde ale pohořel. "Byl jsem namyšlený frajer a skončilo to výbuchem," vzpomínal. Z mistrovství světa v Aténách 1982 už přivezl stříbro.

Stejnou medaili bral i o rok později na prvním mistrovství světa v Helsinkách. Velké šance cítil před olympiádou v roce 1984 v Los Angeles. Čáru přes rozpočet mu ale - podobně jako řadě dalších Čechoslováků - udělalo rozhodnutí Moskvy a jejích satelitů hry bojkotovat.

Mezi Helsinkami a Soulem přitom zažíval Pribilinec nejlepší éru, pravidelně vozil medaile z evropských i světových šampionátů a v roce 1985 vytvořil rekord v chůzi na 10 kilometrů, který platil téměř 20 let.

Po olympijském triumfu se milovník myslivosti postupně z atletiky stáhl a pokus o návrat na scénu před hrami v Atlantě 1996 mu kvůli potížím s kolenem nevyšel. Nějakou dobu pracoval u policie, v roce 1994 usedl někdejší člen komunistické strany za postkomunistickou Stranu demokratické levice do slovenského parlamentu.

Po čtyřech letech z politiky odešel a dal se na podnikání, atletice ale zůstal věrný, pomáhal mimo jiné s přípravou vytrvalců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy