Česká atletika zažívá nebývalou obrodu. Základy máme víc než solidní, libuje si Dvořák

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
7. 7. 2016 11:15
Tereza Vokálová, Filip Sasínek, Michaela Hrubá, Jiří Sýkora. Že je neznáte? Už v nejbližších měsících a letech o nich patrně ještě mnohé uslyšíte. Podle šéftrenéra Tomáše Dvořáka se v české atletice zrodila další generace šampionů, která nahradí končící hvězdy. Více čtěte v rozhovoru.
Čeští atleti při představování nových reprezentačních dresů
Čeští atleti při představování nových reprezentačních dresů | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Na mistrovství Evropy, které včera začalo v nizozemském Amsterdamu, bude startovat 49 českých atletů, což je rekordní počet. Jsou mezi nimi téměř všichni medailoví kandidáti, včetně oštěpařky Barbory Špotákové, čtvrtkaře Pavla Masláka, oštěpaře Vítězslava Veselého či tyčkaře Jana Kudličky.

Na zisk některého z cenných kovů může díky posledním vynikajícím výkonům právem myslet i teprve osmnáctiletá výškařka Michaela Hrubá. Nejen o této talentované juniorce, ale i o dalších mladých a nadějných atletech v rozhovoru pro Aktuálně.cz hovořil ještě před odletem na šampionát šéftrenér a bývalý vynikající desetibojař Tomáš Dvořák.

Více než padesát českých atletů se evropského šampionátu nikdy nezúčastnilo. Je to letos dáno nízkými limity?

Evropská atletická federace stanovila B-limity a Český atletický svaz většinu z nich ještě posunul trochu výš. Nelze tedy říci, že limity jsou nízké, jejich plnění jen prozrazuje současnou výkonnost. Je mezi nimi i dost mladých závodníků, což je důkaz, že česká atletika má před sebou světlou budoucnost. Pro některé to bude velice cenná zkušenost před juniorským mistrovstvím světa, tedy závodníků do 19 let.

Platí to především na výškařku Michaelu Hrubou?

Ano, v současnosti je to nejlepší česká juniorka. Má za sebou řadu úspěchů už jako dorostenka a nebývalou, stále se zvyšující výkonnost projevuje už i v kategorii žen. Obrovskou devízou je její hlava. Dokáže se vypořádat s různými překážkami i nepříjemnostmi a potvrzuje, že nestačí mít jen dobře natrénováno. S reálnými šancemi na přední umístění jede na seniorské mistrovství Evropy i na olympiádu, ale prioritou je pro ni juniorské mistrovství světa. Bylo by skvělé, kdyby se jí podařilo navázat na loňský světový primát v dorostenecké kategorii.

Limit na šampionát splnila i Tereza Vokálová v běhu na 400 metrů překážek. Co byste řekl na její adresu?

Dlouho se věnovala různým disciplínám, dokonce i víceboji, ale na nedávném mistrovství republiky v Táboře doslova senzačně excelovala v běhu na 400 metrů překážek. Ve finále zlepšila svůj čas, v porovnání s rozběhem o jeden a půl vteřiny! Je to velký talent, a pokud se této disciplíně bude věnovat s potřebnou důsledností, tak z ní může vyrůst špičková překážkářka. Amsterdam bude pro ni hlavně studnicí potřebných zkušeností. Její maximální pozornost s šancemi na přední příčky bude patřit juniorskému mistrovství světa, kde může mile překvapit také sprinterka Nikola Bendová.

Tereza Vokálová, Michaela Hrubá a Nikola Bendová
Tereza Vokálová, Michaela Hrubá a Nikola Bendová | Foto: Milan Kammermayer

Mezi mladíky vyčnívá také dvacetiletý mílař Filip Sasínek, který zazářil především na letošní Zlaté tretře. Byla to náhoda, nebo také on má před sebou nadějnou budoucnost?

Jeho vystoupení v kvalitním ostravském závodě byla bez nejmenší nadsázky paráda. Sleduji ho už delší dobu a zatím mu moc nepřálo štěstí. Buď byl v několika závodech jen velice těsně vyřazen, anebo ho přibrzdilo zranění. Přitom na sebe tento loňský junior nejednou upozornil velice dobrými výkony v hale i venku. Na trati 1500 metrů dokazuje, že vyrostl závodně. Nechybí mu chytrost a v cílové rovince ho zdobí výborný finiš. V jeho silách je postup do finále. Osobní rekord na této trati mu pak výrazně pootevřel dveře na olympijské hry. Jeho cestu do Ria vidím z 90 procent.

Jen o rok starší je desetibojař Jiří Sýkora. Jak jste spokojen s jeho výkony?

Před dvěma lety se stal juniorským mistrem světa, letos skončil šestý v tradičním a populárním Götzisu a podobné umístění může vybojovat i v Amsterdamu. Bude to specifický závod, vícebojaři mě totiž letos připadají nějak „ospalí“. Je také otázka, kdo na šampionát přijede. Mohl by na sebe upozornit i Sebastian Helcelet, kterému je teprve 23 let.

Už v polovině července se v Tbilisi koná mistrovství Evropy atletů do 17 let. Kdo vyniká v této věkové kategorii?

Do atletického světa teprve vstupují a každý z těch 35 dorosteneckých účastníků šampionátu má otevřené dveře k dalšímu zlepšování své výkonnosti. Kdybych měl ukázat na někoho, kde má k tomu největší předpoklady, tak by to byla tyčkařka Amálie Švábíková, sprinterka Nikola Bendová, čtvrtkařka Lada Vondrová a z chlapců pak sprinteři Matěj Krsek a Štěpán Hampl. Kromě nich je to však řada dalších šikovných nadějí, a pokud jde o tento šampionát, tak bude hodně záležet na tom, jak se v Tbilisi vyrovnají s klimatickými podmínkami, protože v polovině července tam lze čekat velká vedra.

V jakých barvách tedy vidíte zázemí české atletiky?

Je více než solidní, což by nám měly potvrdit výsledky nastupující generace právě na blížících se dvou šampionátech – jak dorosteneckém, tak juniorském.

 

Právě se děje

Další zprávy