Češi si jedou na MS pro medaile, věří šéf atletů Dvořák

ČTK ČTK
31. 7. 2017 12:33
Před dvěma lety získali Češi na MS jedinou medaili, zlato Zuzany Hejnové. Na cenný kov si šéf české výpravy Tomáš Dvořák věří i letos. Na cenné kovy kromě Hejnové vzhledem k vývoji sezony mohou pomýšlet také oštěpaři Barbora Špotáková a Jakub Vadlejch nebo koulař Tomáš Staněk.
Barbora Špotáková je jednou z těch, od kterých se čeká útok na medaili
Barbora Špotáková je jednou z těch, od kterých se čeká útok na medaili | Foto: Reuters

Praha - Šéftrenér Tomáš Dvořák věří, že čeští atleti přivezou z mistrovství světa v Londýně medaile. Rád by od nich viděl nejlepší výkony v sezoně nebo osobní rekordy. Konkrétní počet cenných kovů, na které mají čeští reprezentanti naději, odhadovat nechtěl.

Před dvěma lety v Pekingu získala česká výprava jedinou medaili díky zlatu Zuzany Hejnové v běhu na 400 metrů překážek. Dvojnásobná mistryně světa Hejnová má medailové ambice i před Londýnem, na cenné kovy vzhledem k vývoji sezony mohou pomýšlet také oštěpaři Barbora Špotáková a Jakub Vadlejch nebo koulař Tomáš Staněk. "Věřím, že medaile budou. To už jsem napověděl až běda, je tam množné číslo. Medaili chce získat každý. Jedna věc je, co říkají čísla aktuální, a druhá, co se bude dít na tom stadionu," řekl Dvořák na dnešní tiskové konferenci.

Výkony na velkých světových akcích nemusejí odrážet aktuální postavení ve světových tabulkách. "Ne nadarmo se říká, že na šampionátu je to všechno od nuly. Jsou tam různá úskalí. Jsou tam kvalifikace, rozběhy," popisoval Dvořák.

Na mistrovství světa pojede 27 českých atletů. Poprvé má česká výprava čtyři závodníky v jedné disciplíně. Umožnilo to v oštěpu vítězství Jakuba Vadlejcha v loňském ročníku Diamantové ligy a pozvánky od IAAF pro Jaroslava Jílka a Vítězslava Veselého, kteří těsně zaostali za svazovým A limitem.

Šampionát potrvá od pátku 4. do neděle 13. srpna. Kapacita londýnského olympijského stadionu se oproti hrám v roce 2012 snížila o 20 000 míst, ale i tak slibuje až 60 000 diváků v hledišti výbornou atmosféru. "Bude to deset dní atletiky na úžasném stadionu. Věřím, že s úžasnou kulisou," dodal Dvořák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy