Češi si jedou na MS pro medaile, věří šéf atletů Dvořák

ČTK ČTK
31. 7. 2017 12:33
Před dvěma lety získali Češi na MS jedinou medaili, zlato Zuzany Hejnové. Na cenný kov si šéf české výpravy Tomáš Dvořák věří i letos. Na cenné kovy kromě Hejnové vzhledem k vývoji sezony mohou pomýšlet také oštěpaři Barbora Špotáková a Jakub Vadlejch nebo koulař Tomáš Staněk.
Barbora Špotáková je jednou z těch, od kterých se čeká útok na medaili
Barbora Špotáková je jednou z těch, od kterých se čeká útok na medaili | Foto: Reuters

Praha - Šéftrenér Tomáš Dvořák věří, že čeští atleti přivezou z mistrovství světa v Londýně medaile. Rád by od nich viděl nejlepší výkony v sezoně nebo osobní rekordy. Konkrétní počet cenných kovů, na které mají čeští reprezentanti naději, odhadovat nechtěl.

Před dvěma lety v Pekingu získala česká výprava jedinou medaili díky zlatu Zuzany Hejnové v běhu na 400 metrů překážek. Dvojnásobná mistryně světa Hejnová má medailové ambice i před Londýnem, na cenné kovy vzhledem k vývoji sezony mohou pomýšlet také oštěpaři Barbora Špotáková a Jakub Vadlejch nebo koulař Tomáš Staněk. "Věřím, že medaile budou. To už jsem napověděl až běda, je tam množné číslo. Medaili chce získat každý. Jedna věc je, co říkají čísla aktuální, a druhá, co se bude dít na tom stadionu," řekl Dvořák na dnešní tiskové konferenci.

Výkony na velkých světových akcích nemusejí odrážet aktuální postavení ve světových tabulkách. "Ne nadarmo se říká, že na šampionátu je to všechno od nuly. Jsou tam různá úskalí. Jsou tam kvalifikace, rozběhy," popisoval Dvořák.

Na mistrovství světa pojede 27 českých atletů. Poprvé má česká výprava čtyři závodníky v jedné disciplíně. Umožnilo to v oštěpu vítězství Jakuba Vadlejcha v loňském ročníku Diamantové ligy a pozvánky od IAAF pro Jaroslava Jílka a Vítězslava Veselého, kteří těsně zaostali za svazovým A limitem.

Šampionát potrvá od pátku 4. do neděle 13. srpna. Kapacita londýnského olympijského stadionu se oproti hrám v roce 2012 snížila o 20 000 míst, ale i tak slibuje až 60 000 diváků v hledišti výbornou atmosféru. "Bude to deset dní atletiky na úžasném stadionu. Věřím, že s úžasnou kulisou," dodal Dvořák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy