Čeká se ode mě medaile, uvědomuje si koulař Staněk před světovým šampionátem v hale

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
1. 3. 2018 18:04
Bude jednou z největších českých nadějí na halovém mistrovství světa, které dnes začíná v anglickém Birminghamu. Koulař Tomáš Staněk totiž díky skvělému hodu 22,17 m z mítinku v Düsseldorfu vévodí letošním světovým tabulkám. "Chci podat kvalitní výkon, se kterým budu spokojený. A na jaké umístění bude stačit, to se teprve uvidí," usmíval se 26letý stříbrný medailista z loňské halové Evropy v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk | Foto: Reuters

Byla vaše příprava na halovou sezonu jiná než v minulých letech?

V osvědčeném programu k žádné změně původně dojít nemělo. Po prosincovém zranění prsního svalu jsem však byl nucen na kouli šest týdnů zapomenout. Musel jsem vynechat dva závody a jen doufat, že na halové mistrovství světa se ještě stačím dobře připravit a splním požadovaný limit.

Čemu jste se při dlouhé zdravotní přestávce mohl věnovat?

Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré, což jsem si i v této době potvrdil. Zlepšil jsem si práci nohou, trochu se věnoval rychlosti, nezapomínal na záda a soustředil jsem se i na celkové zlepšení dynamiky. Jen vrchní část těla jsem musel nechal v klidu.

Na mítinku v Düsseldorfu jste hodem 22,17 metru překonal přes třicet let starý český halový rekord Remigiuse Machury. Čekal jste tak rychlý posun vaší výkonnosti?

Nečekal. Už při tréninku jsem se však cítil dobře a hodně mi napovědělo i vystoupení na mítinku v Ostravě, kde mě potěšil výkon 21,61 metru. V obou vydařených závodech jsem ovšem po konzultaci s lékařem zjistil, že k větší síle potřebuju dostat do těla víc vitamínů.

Co vám před šampionátem v Birminghamu prozrazují dosavadní výsledky vašich konkurentů?

Výbornou formu zatím potvrdili Polák Bukowiecki a Chorvat Žuňič. V Birminghamu však bude v našem sektoru zhruba deset koulařů, kteří mohou oprávněně myslet na přední pozice. Platí to hlavně na skvělé Američany, byť se zatím moc neprojevili. Bude záležet na tom, jak se kdo vyspí a jak trefí svůj den D.

S jakým účtem byste byl spokojen?

Jsem na prvním místě letošních světových tabulek, ale to pro mě moc neznamená. Čeká se ode mě medaile, já však o umístění neuvažuju. Spíš se plně soustředím hned na první či druhý pokus. Připravený jsem dobře a chci podat takový výkon, se kterým budu plně spokojený.

Už víte, co vás bude čekat dál, jak bude vypadat vaše letošní atletická sezona?

V půli dubna se asi na měsíc vydám do Afriky, pak mě bude čekat ještě jedno zahraniční soustředění bez dalekého cestování a vrcholnou událostí je srpnové mistrovství Evropy. Hlavně po posledních zkušenostech si nejvíc přeju dobrý zdravotní stav, který je základem pro další zvyšování výkonnosti a tím i pěkné výsledky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy