Čeká se ode mě medaile, uvědomuje si koulař Staněk před světovým šampionátem v hale

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
1. 3. 2018 18:04
Bude jednou z největších českých nadějí na halovém mistrovství světa, které dnes začíná v anglickém Birminghamu. Koulař Tomáš Staněk totiž díky skvělému hodu 22,17 m z mítinku v Düsseldorfu vévodí letošním světovým tabulkám. "Chci podat kvalitní výkon, se kterým budu spokojený. A na jaké umístění bude stačit, to se teprve uvidí," usmíval se 26letý stříbrný medailista z loňské halové Evropy v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk | Foto: Reuters

Byla vaše příprava na halovou sezonu jiná než v minulých letech?

V osvědčeném programu k žádné změně původně dojít nemělo. Po prosincovém zranění prsního svalu jsem však byl nucen na kouli šest týdnů zapomenout. Musel jsem vynechat dva závody a jen doufat, že na halové mistrovství světa se ještě stačím dobře připravit a splním požadovaný limit.

Čemu jste se při dlouhé zdravotní přestávce mohl věnovat?

Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré, což jsem si i v této době potvrdil. Zlepšil jsem si práci nohou, trochu se věnoval rychlosti, nezapomínal na záda a soustředil jsem se i na celkové zlepšení dynamiky. Jen vrchní část těla jsem musel nechal v klidu.

Na mítinku v Düsseldorfu jste hodem 22,17 metru překonal přes třicet let starý český halový rekord Remigiuse Machury. Čekal jste tak rychlý posun vaší výkonnosti?

Nečekal. Už při tréninku jsem se však cítil dobře a hodně mi napovědělo i vystoupení na mítinku v Ostravě, kde mě potěšil výkon 21,61 metru. V obou vydařených závodech jsem ovšem po konzultaci s lékařem zjistil, že k větší síle potřebuju dostat do těla víc vitamínů.

Co vám před šampionátem v Birminghamu prozrazují dosavadní výsledky vašich konkurentů?

Výbornou formu zatím potvrdili Polák Bukowiecki a Chorvat Žuňič. V Birminghamu však bude v našem sektoru zhruba deset koulařů, kteří mohou oprávněně myslet na přední pozice. Platí to hlavně na skvělé Američany, byť se zatím moc neprojevili. Bude záležet na tom, jak se kdo vyspí a jak trefí svůj den D.

S jakým účtem byste byl spokojen?

Jsem na prvním místě letošních světových tabulek, ale to pro mě moc neznamená. Čeká se ode mě medaile, já však o umístění neuvažuju. Spíš se plně soustředím hned na první či druhý pokus. Připravený jsem dobře a chci podat takový výkon, se kterým budu plně spokojený.

Už víte, co vás bude čekat dál, jak bude vypadat vaše letošní atletická sezona?

V půli dubna se asi na měsíc vydám do Afriky, pak mě bude čekat ještě jedno zahraniční soustředění bez dalekého cestování a vrcholnou událostí je srpnové mistrovství Evropy. Hlavně po posledních zkušenostech si nejvíc přeju dobrý zdravotní stav, který je základem pro další zvyšování výkonnosti a tím i pěkné výsledky.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Za nového bezpečnostního poradce by Trump chtěl vyslance pro záležitosti rukojmích O´Briana

Trump oznámil, že hodlá do funkce svého bezpečnostního poradce jmenovat Roberta O'Briena, dosavadního zvláštního vyslance pro záležitosti rukojmích. O'Brien, jenž například nedávno dohlížel na soudní proces s rapperem A$AP Rockym ve Švédsku, byl jedním z prezidentových favoritů. Poslední poradce John Bolton rezignoval 10. září kvůli názorovým neshodám s Trumpem. 

před 57 minutami

Zeman jmenoval Václava Čapku předsedou Vrchního soudu v Olomouci

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Václava Čapku novým předsedou Vrchního soudu v Olomouci. Současný místopředseda olomouckého soudu od října nahradí ve funkci Roberta Grygu, kterému končí sedmileté funkční období. Prezident zároveň jmenoval 29 soudců, kteří budou působit na obecných soudech. Nejvíce nováčků zamíří do obvodu pražského městského soudu.

Další zprávy