Johaugová si z legrace zkusila atletický závod. Specialistkám nadělila dvě minuty

5. 8. 2019 15:49
Běžkařská hvězda Therese Johaugová o víkendu na atletické dráze získala norský titul v závodě na 10 000 metrů. Desetinásobná mistryně světa v běhu na lyžích zvítězila v čase 32:20,80 a nadělila atletickým specialistkám více než dvě minuty.
Therese Johaugová
Therese Johaugová | Foto: ČTK

Jednatřicetiletá Johaugová, které před začátkem uplynulé zimní sezony vypršel osmnáctiměsíční dopingový trest, na dráze závodila poprvé. Loni byla nejrychlejší ženou při silniční desítce v Oslu (33:36), kde před ní skončilo jen šest mužů.

Na národním atletickém šampionátu chtěla původně běžet pětku, ale pro tuto distanci neměla splněný požadovaný čas, protože ji ještě neběžela. Pro desítku žádný kvalifikační limit nebyl a Johaugová nejlepší norské vytrvalkyně deklasovala. Stříbrná Maria Sagnes Waganová za ní zaostala o dvě minuty a 27 sekund. "Byla to zábava, jen takový pokus. Doufala jsem v osobák a ten mám," pochvalovala si Johaugová, která si na dráze chtěla ověřit kondici po soustředění v USA. Mistrovskou desítku brala jako součást tréninku.

Johaugová není jedinou elitní norskou běžkyní na lyžích, která se prosadila mezi atletkami. Kristin Steiraová byla norskou šampionkou na 5000 i 10 000 metrů, a dokonce se v roce 2010 kvalifikovala na atletické mistrovství Evropy. Šampionátu v Barceloně se ale nemohla zúčastnit kvůli zranění.