Bolta nemůže nikdo nahradit, atletiku teď čeká obrovská výzva, říká rekordman Edwards

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
6. 8. 2017 12:49
Jamajský sprinter Usain Bolt se na londýnském mistrovství světa v atletice loučí s aktivní kariérou. V sobotu absolvoval poslední individuální závod, ve kterém získal bronzovou medaili. Podle bývalého trojskokana Jonathana Edwardse je jasné, že takovou superstar bude opravdu těžké nahradit.
Usain Bolt
Usain Bolt | Foto: Reuters

Londýn - Skvělý sportovec, velký bavič a především neuvěřitelný ambasador atletiky. To je Usain Bolt, který na londýnském světovém šampionátu uzavírá svou aktivní kariéru. Podle experta Eurosportu a britského rekordmana v trojskoku Jonathana Edwardse jen těžko někdo jeho roli ve světové atletice nahradí.

"Nikdo ho nemůže zastoupit. Je to ta největší a nejcharismatičtější osoba ve sportu. Držel atletiku v hledáčku fanoušků opravdu dlouhá léta, i v těžkých časech. Všichni chtěli vidět Bolta běžet na mistrovství světa nebo olympijských hrách. Teď čeká atletiku a vůbec celý sport velká výzva," řekl Aktuálně.cz Edwards.

Jamajský sprinter toho stihl v kariéře opravdu hodně. Na stovce zaběhl nejrychlejší čas historie 9,58, ze tří olympijských her přivezl osm zlatých medailí, jedenáctkrát se stal mistrem světa.

"Nemyslím si, že tu je někdo další takový, kdo by byl takhle výrazným sportovcem jako on. Znají ho lidé po celém světě, média hltají každý Boltův příběh, tohle zopakovat bude opravdu těžké," dodává legendární britský atlet.

Nejde ale jen o výsledky jamajského krále. Bolt uměl totiž pobláznit fanoušky na olympijských hrách v Londýně či Riu stejně jako třeba na ostravské Zlaté tretře.

"Takový celosvětový význam pro sport nemá momentálně žádný atlet. Ano, máme některé opravdu dobré závodníky, kteří jsou známí ve svých zemích, ale takovou reklamu tak krásnému sportu nedělá nikdo. Atletika se nad tím musí zamyslet a najít cestu, jak dál fanoušky zaujmout," upozorňuje Edwards.

I když bude podle bývalého trojskokana těžké najít takovou superstar, jakou je Bolt, nějaká jména ho napadají. "Když budeme soudit jen podle sportovních výkonů, mohl by takovou hvězdou být Jihoafričan Wayde van Niekerk. Skvěle běhá dvoustovku a čtyřstovku, dokázal ale i stovku zaběhnout pod deset vteřin. To je pro mě hlavní kandidát," říká.

Bolt by ale mohl mít i svou jamajskou nástupkyni. "Elaine Thompsonová je skutečně skvělá, v Riu na cestě za zlatou medailí předvedla parádní výkon a myslím, že hlavně mladé lidi může zaujmout," uvažuje Edwards.

Třicetiletý sprinter ale sobotním ziskem bronzu v Londýně ještě úplně neskončil. Čeká ho ještě totiž obhajoba mistrovského titulu ve štafetě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy