Bábu těší lepší stav jeho nemocné dcerky i medaile, kterou dostal až po sedmi letech

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 9. 2021 17:51
Řadu let byl suverénně nejlepším českým skokanem do výšky. Od ukončení závodní kariéry v roce 2018 se Jaroslav Bába ve své oblíbené disciplíně věnuje trenéřině a vede i bývalou juniorskou mistryni světa Michaelu Hrubou. Zároveň poskytuje maximální možnou pomoc dcerce Rebece, která se narodila s rozštěpem páteře a její cesta k uzdravení je obrovsky náročná, především finančně.
Jaroslav Bába v dobách aktivní kariéry
Jaroslav Bába v dobách aktivní kariéry | Foto: Reuters

Jaký je její současný zdravotní stav?

Lepší, ale bude potřeba ještě nějaký čas, aby byla pro život dobře připravena. Letos v dubnu se podrobila další složité, ale naštěstí i úspěšné operaci, sedm týdnů musela být sádře a teď už několik týdnů s chodítkem po bytě rehabilituje. Celé speciální léčení, rehabilitace a nákup různých zdravotních pomůcek a zařízení byly finančně velice náročné. Pomáhaly nám však příspěvky z různých akcí i od jednotlivců. Vše pak zaštítila Nadace Charty 77. Celková částka se pohybovala kolem dvou milionů korun. Cesta k uzdravení není snadná, ale věřím, že ji společným úsilím zvládneme.

Minulý víkend jste po sedmi letech obdržel bronzovou medaili z mistrovství Evropy, kterou jste získal po odhalení dopingového případu Rusa Uchova. Myslíte, že kdybyste ji vyhrál hned po výškařském finále v roce 2014, mohla ovlivnit váš sportovní i ekonomický život?

Přestože nešlo o cenný kov z olympiády či mistrovství světa, tak by mi asi pomohla. Ze zkušenosti dobře vím, že rozdíl mezi medailí a čtvrtým místem je na sportovní scéně a hlavně v obchodních jednáních se sponzory obrovský.

S jakými pocity jste ji teď přebíral?

Tak trochu se smíšenými. Rozšířila sice moji sbírku z významných seniorských soutěží, ale je samozřejmě úplně něco jiného získat ji hned po závodě na stupních vítězů, anebo až někdy za sedm let. Nicméně jsem samozřejmě rád, že ji mám. Vrátila mi i hezké vzpomínky na aténskou olympiádu.

Mezi vaše tréninkové svěřence patří také Michaela Hrubá, juniorská mistryně světa z roku 2016 a Evropy z roku 2017. V poslední době se jí ale nedaří podle představ. Co se stalo?

Pronásledují ji opakovaná zranění kotníku na odrazové noze. Po pěkném výkonu 191 centimetrů na mítinku v Řecku byla dokonce naděje i na olympijské hry. Do Tokia nakonec neodletěla a navíc poslední dny opět léčí zlobivý kotník. Je to však tentokrát jen výron a má dost času na rehabilitaci. Příprava začne až v říjnu a teprve potom uvidíme, jak náročný trénink bude moci zvládnout a v jaké kondici vstoupí do halové sezony.

Jaroslav Bába

- bronzový medailista z olympiády v Aténách 2004

- bronz má i z halového mistrovství světa 2004, navíc získal stříbro a bronz na evropských halových šampionátech v letech 2011 a 2013 a po dopingu Rusa Uchova dodatečně také bronz z venkovního ME 2014

- mistr Evropy mezi juniory (2003) i v kategorii do 23 let (2005)

- jedenáctinásobný mistr republiky ve skoku do výšky

- stejný počet titulů získal i na halových šampionátech

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch sopky v Indonésii má již nejméně 14 obětí, téměř 100 lidí utrpělo zranění

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad. Většina raněných utrpěla popáleniny. Úřady musely evakuovat asi 1300 lidí.

Taufiq Ismail Marzuqi, který žije v Lumajangu, řekl Reuters, že záchranné práce postupují zoufale pomalu kvůli poničenému mostu a nedostatku zkušeností dobrovolníků. Na videu, které natočil, se policisté a vojáci pokoušeli vyhrabat těla holýma rukama.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V roce 2010 zemřelo při erupci sopky Merapi na ostrově Jáva více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy. V Indonésii, která má přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) dnes informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru. Indonéské ministerstvo dopravy dnes uvedlo, že erupce nezpůsobila žádné narušení letů, ačkoli piloti dostali upozornění, aby si dávali pozor na padající popel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy