Bábu těší lepší stav jeho nemocné dcerky i medaile, kterou dostal až po sedmi letech

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 9. 2021 17:51
Řadu let byl suverénně nejlepším českým skokanem do výšky. Od ukončení závodní kariéry v roce 2018 se Jaroslav Bába ve své oblíbené disciplíně věnuje trenéřině a vede i bývalou juniorskou mistryni světa Michaelu Hrubou. Zároveň poskytuje maximální možnou pomoc dcerce Rebece, která se narodila s rozštěpem páteře a její cesta k uzdravení je obrovsky náročná, především finančně.
Jaroslav Bába v dobách aktivní kariéry
Jaroslav Bába v dobách aktivní kariéry | Foto: Reuters

Jaký je její současný zdravotní stav?

Lepší, ale bude potřeba ještě nějaký čas, aby byla pro život dobře připravena. Letos v dubnu se podrobila další složité, ale naštěstí i úspěšné operaci, sedm týdnů musela být sádře a teď už několik týdnů s chodítkem po bytě rehabilituje. Celé speciální léčení, rehabilitace a nákup různých zdravotních pomůcek a zařízení byly finančně velice náročné. Pomáhaly nám však příspěvky z různých akcí i od jednotlivců. Vše pak zaštítila Nadace Charty 77. Celková částka se pohybovala kolem dvou milionů korun. Cesta k uzdravení není snadná, ale věřím, že ji společným úsilím zvládneme.

Minulý víkend jste po sedmi letech obdržel bronzovou medaili z mistrovství Evropy, kterou jste získal po odhalení dopingového případu Rusa Uchova. Myslíte, že kdybyste ji vyhrál hned po výškařském finále v roce 2014, mohla ovlivnit váš sportovní i ekonomický život?

Přestože nešlo o cenný kov z olympiády či mistrovství světa, tak by mi asi pomohla. Ze zkušenosti dobře vím, že rozdíl mezi medailí a čtvrtým místem je na sportovní scéně a hlavně v obchodních jednáních se sponzory obrovský.

S jakými pocity jste ji teď přebíral?

Tak trochu se smíšenými. Rozšířila sice moji sbírku z významných seniorských soutěží, ale je samozřejmě úplně něco jiného získat ji hned po závodě na stupních vítězů, anebo až někdy za sedm let. Nicméně jsem samozřejmě rád, že ji mám. Vrátila mi i hezké vzpomínky na aténskou olympiádu.

Mezi vaše tréninkové svěřence patří také Michaela Hrubá, juniorská mistryně světa z roku 2016 a Evropy z roku 2017. V poslední době se jí ale nedaří podle představ. Co se stalo?

Pronásledují ji opakovaná zranění kotníku na odrazové noze. Po pěkném výkonu 191 centimetrů na mítinku v Řecku byla dokonce naděje i na olympijské hry. Do Tokia nakonec neodletěla a navíc poslední dny opět léčí zlobivý kotník. Je to však tentokrát jen výron a má dost času na rehabilitaci. Příprava začne až v říjnu a teprve potom uvidíme, jak náročný trénink bude moci zvládnout a v jaké kondici vstoupí do halové sezony.

Jaroslav Bába

- bronzový medailista z olympiády v Aténách 2004

- bronz má i z halového mistrovství světa 2004, navíc získal stříbro a bronz na evropských halových šampionátech v letech 2011 a 2013 a po dopingu Rusa Uchova dodatečně také bronz z venkovního ME 2014

- mistr Evropy mezi juniory (2003) i v kategorii do 23 let (2005)

- jedenáctinásobný mistr republiky ve skoku do výšky

- stejný počet titulů získal i na halových šampionátech

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Italský expremiér Berlusconi odstoupil z prezidentského klání, tvrdí zdroj z jeho strany

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta. Napsala to agentura Reuters s odkazem na zdroj z Berlusconiho strany Vzhůru, Itálie (Forza Italia).

Jednání italských středopravicových stran před parlamentním hlasováním, které začne 24. ledna, podle Reuters stále pokračuje.

Kritik umění a poslanec za Berlusconiho stranu Vittorio Sgarbi začátkem týdne v rozhovoru s veřejnoprávní rozhlasovou stanicí RAI řekl, že podle jeho názoru Berlusconi nyní hledá cestu, jak z kampaně "důstojně" vycouvat, a že pravděpodobně doporučí jiného kandidáta.

Nyní 85letý Berlusconi stál v minulosti v čele čtyř kabinetů, ale jeho úspěch v prezidentské kampani se podle Reuters vždy jevil jako nepravděpodobný vzhledem k tomu, že byl odsouzen za daňové podvody a proslavil se večírky se sexuálním podtextem, které pořádal, zatímco byl ve funkci. Kromě toho stál před soudem kvůli podezření, že měl placený sexuální styk s nezletilou dívkou, a kvůli údajnému uplácení svědků během prošetřování této kauzy. Berlusconi veškerá pochybení popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslední pozvánku na olympijský turnaj hokejistů v Pekingu obdržel David Musil

Posledním pětadvacátým hokejistou nominovaným do reprezentačního týmu pro olympijský turnaj v Pekingu je obránce David Musil z extraligového Třince. Ve výběru generálního manažera Petra Nedvěda a kouče Filipa Pešána tak aktuálně figurují tři brankáři, osm zadáků a 14 útočníků. Svaz o obsazení posledního volného místa informoval v tiskové zprávě.

Osmadvacetiletý Musil, jenž ve čtyřech zápasech okusil v minulosti i NHL, obléká dres Ocelářů od roku 2017, kdy se vrátil ze zámoří. S Třincem vyhrál dva mistrovské tituly. V reprezentačním dresu už má odehráno 47 zápasů, zúčastnil se dvou posledních odehraných mistrovství světa v letech 2019 a 2021.

"David je zkušený obránce, kterého máme prověřeného a v reprezentaci odvádí spolehlivé výkony," uvedl generální manažer Nedvěd. "Pasuje do role, pro kterou s ním počítáme. Není tajemstvím, že s trenéry jsme uvažovali i o Ladislavu Šmídovi. Nakonec jsme se s ním shodli, že přestávka kvůli operaci byla přece jenom příliš dlouhá a že je škoda, že se na led nemohl vrátit dříve. Sám řekl, že přemýšlí i o tom, zda by to bylo férové vůči dalším hráčům," dodal Nedvěd.

Minulý týden ve čtvrtek ohlášená nominace ještě nemusí být konečná. Uzavře se definitivně v pondělí, pak už jsou změny možné jen ze zdravotních důvodů. Vzhledem k okolnostem spojeným zejména s pandemií koronaviru čítá seznam náhradníků 30 jmen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy