Bába: Roky přibývají, centimetry ubývají. Vážím si desátého titulu, ale je to v křeči

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 6. 2017 18:59
Jaroslav Bába si na mistrovství republiky v Třinci doskočil pro desátý domácí titul a vyrovnal statistiku Tomáše Janků. Zkušený výškař z Karviné sice vylepšil nejlepší letošní výkon, ale stále zůstává 12 centimetrů od limitu pro MS. "V tréninku je to dobré, ale nedokážu to přenést do závodu. Reálně to na mistrovství světa moc nevidím," přiznal Bába.
Jaroslavu Bábovi stačilo k desátému českému titulu 218 cm. Zcela spokojen ale určitě nebyl.
Jaroslavu Bábovi stačilo k desátému českému titulu 218 cm. Zcela spokojen ale určitě nebyl. | Foto: Dalibor Sosna

Jardo, získal jste desátý domácí titul a vyrovnal Tomáše Janků. Měl jste to před závodem trochu v hlavě?

Zjistil jsem pár dní před republikou, že mám devět titulů. Popravdě to totiž nepočítám (smích). Není to moc důležité, jsou to jen čísla. Jsem rád, že jsem si mohl zazávodit a samozřejmě si desátého titulu moc vážím. Ale ten výkon tak dobrý nebyl.

Co je v této sezoně špatně, že máte nejlepší výkon pouze na 218 cm?

Těžko říct, snad se ještě najdu. Snažím se, v tréninku to vypadá dobře, ale v závodech je to takové křečovité. Když se dostanu na větší výšky, začnu blbnout. Dělám tam spoustu chyb a rezervy tam jsou. Věřím si, že mám natrénováno na 225 cm. To by snad mělo padnout.

Tady na republikovém šampionátu jste letošní maximum zase posunul…

Tak posunul, ale jen o dva centimetry (smích). Budu se snažit, některé pokusy jsou dobré, jsou ve správné výšce. Musím taky více šetřit síly během závodu, už přeci jen nejsem nejmladší. 

Co bylo špatně na výšce 220 cm? Ty tři pokusy nevypadaly marně…

No… docela dost jsem chtěl a trochu mi došly síly. Nerozvrhl jsem si je úplně dobře. Býval jsem zvyklý začínat na vyšších výškách, budu to muset příště promyslet. Šel jsem skoro všechny výšky. Roky přibývají, centimetry ubývají a zkrátka došly síly.

Limit pro mistrovství světa v Londýně je hodně vysoko. Věříte si na 230 cm, anebo to příliš reálně nevidíte?

Je to hodně vysoko. Neskočil jsem to už delší dobu, ani vloni jsem 230 nepřekonal. Budu se snažit, abych ten limit překonal. Myslím, že na 225 mám. Kdybych trefil nějaký závod, kde by mi všechno sedlo… Ale nechci předbíhat, ta šance není tak velká.

Druhého Matyáše Daleckého dnes od vás dělila jen jedna výška. Jak vidíte naděje české výšky do budoucna?

Někteří kluci už na limity z mistrovství Evropy dosáhli, například Martin Heindl. Byl i na halovém mistrovství Evropy a je schopen skákat k těm 230. Bohužel teď uvízl v nějakém kruhu, měl zranění a stále má nějaké bolístky. Všechno to chce čas a jednou to přijde. Matyáš Dalecký se hodně zlepšil a dneska skákal lépe než já. Možná si ten titul zasloužil, ale 218 mu tam nezůstalo.

Doby, kdy jste ve světové špičce byli tři Češi se Sváťou Tonem a Tomášem Janků, jsou dávno pryč. Souvisí propad české výšky s úbytkem dětí v atletice?

To už je hodně dávno (smích). Určitě to s tím souvisí, ale výška se začíná zvedat. V minulých letech jsem to moc dobře neviděl, ale teď už jsou tam kluci, kteří mohou skákat vysoko. Pokud budou mít kluci dobré vedení a budou chtít, mohli by se prosadit.

Jak jste užil závody na domácí půdě? Jste rodákem ze zdejšího regionu, fanoušci přišli povzbuzovat v hojném počtu přímo nad výškařský sektor…

Jsem strašně rád, že přišlo tolik lidí. Měl jsem tady i rodinu a těší mě, že jsem si mohl zazávodit před vlastními fanoušky už skoro na sklonku kariéry. Hodně jsem se do Třince těšil.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Rozbory vody z řeky Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. V tiskové zprávě to uvedli mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatém nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy