Atleti propadli. Češi se neudrželi na záchranářské příčce a sestupují ze superligy

11. 8. 2019 19:10
Čeští atleti sestoupili ze superligy mistrovství Evropy družstev, ve které bude nově osm účastníků místo současných dvanácti. V polské Bydhošti obsadili osmé místo se ztrátou pěti a půl bodu na sedmou Ukrajinu, která se jako poslední zachránila. Z vítězství se radovali domácí Poláci, kteří soutěž vyhráli poprvé od zavedení současného formátu v roce 2009.
Pavel Maslák byl na dvoustovce jedním z českých atletů, který svůj souboj s ukrajinským soupeřem prohrál | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

O jediné dnešní české umístění na stupních vítězů se postarala Kristiina Mäki, která ve finiši vybojovala třetí místo v běhu na 1500 metrů. Vylepšila si sezonní maximum na 4:09,12 a nestačila jen na domácí favoritku Sofii Ennaouiovou (4:08,37) a Němku Caterinu Granzovou (4:08,52). Díky jejímu povedenému vystoupení český tým v Bydhošti vybojoval pošesté umístění na stupních vítězů.

V průběhu závodu byla Mäki spíše v hloubi pole. "Hrozně jsme se tam střídaly, tempo se furt měnilo. Byla jsem ráda, že stíhám změnu tempa," líčila Mäki v České televizi.

Tři sta metrů před cílem ji zavřela Švýcarka a Češka si musela vyběhnout až do třetí dráhy. "Myslela jsem si, že to nemůžu dát, ale povedlo se to. Posledních 200 metrů si nepamatuju," řekla.

Ukrajina si hodně pomohla triumfem Julie Levčenkové (197) ve výšce. Sedmnáctiletá česká reprezentantka Bára Sajdoková, která zaskočila za zraněnou Michaelou Hrubou, se výkonem 180 cm dělila až o devátou příčku.

V tyči naopak nezdolal základ Kyrylo Kiru a nebodoval. Jan Kudlička si vylepšil sezonní maximum na 556 centimetrů a obsadil šestou příčku. V průběhu závodu se ale zdálo, že by mohl na Ukrajince získat ještě výraznější náskok. "Vypadalo to, že by to mohlo být výrazně lepší, potom se ten vítr uklidnil a kluci naskákali," poznamenal.

Pavel Maslák obsadil na dvoustovce pátou příčku v čase 20,76, ale souboj s Ukrajincem Serhijem Smelykem o setinu prohrál. "Ten čas je na mě docela slušný, to jsem nečekal. Doufal jsem, že budu na čtvrtém místě ještě před tím Ukrajincem, bohužel to nevyšlo. Chtěl jsem porazit hlavně jeho," řekl.

Dalším sedmimetrovým skokem se blýskla nejlepší dálkařka této sezony Malaika Mihambová z Německa, ale její výkon 711 centimetrů znehodnotila nedovolená podpora větru, takže se nestal novým rekordem soutěže.

Německu ale ani její vítězství nestačilo k obhajobě trofeje. Tu vybojovali s náskokem 27,5 bodu Poláci, kteří narušili nadvládu Německa a aktuálně suspendovaného Ruska na ME družstev. Němci skončili druzí o bod před Francií, další půlbod ztratili čtvrtí Italové.

Češi nenavázali na sedmé místo z Lille, ke kterému se ale propracovali až dodatečně po diskvalifikaci dvou ukrajinských závodnic. Z elitní skupiny sestoupili společně se Švédskem, Řeckem, Finskem a Švýcarskem.

"Chtěl bych týmu moc poděkovat, protože jsme mezi nejlepší osmičkou v Evropě. Pravidla jsou bohužel letos krutá. Jeli jsme sem s očekáváním, že se něco takového může stát. Bojovali jsme do poslední chvíle, nevyšlo to," zhodnotil vystoupení českých atletů předseda svazu Libor Varhaník.

V elitní skupině se vedle vedoucího kvarteta a Ukrajinců udrželi Britové a Španělé. Z první ligy postoupilo Portugalsko.