Zpívající oštěpařky i ohnivá Mäki. Vadlejch po patnácti letech zlomil nadvládu žen

Zpívající oštěpařky i ohnivá Mäki. Vadlejch po patnácti letech zlomil nadvládu žen
Diana Mezuliáníková (v anketě celkově osmá)
"Je to super," radoval se Vadlejch. V desítce je nepřetržitě od roku 2016. "Pro mě je to cena za nějakou stálost, stálou výkonnost. Myslím si, že je to docela těžké udržovat se v té opravdu maximální světové špičce. V momentě, kdy se v ní člověk udrží, tak v té anketě většinou uspěje. Závisí to na zdraví. I když jsem poslední roky s něčím laboroval, tak to vždycky vyšlo a vždycky jsem se sem nějak prosmýkl," pochvaloval si.
Mílařka Mäki, která byla první ženou v pořadí, se na olympiádě dokázala prokousat až do finále. A to pouhých sedm měsíců po porodu.
Amálie Švábíková
Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková
Sport Sport, ASC Dukla/Ivana Roháčková
8. 11. 2021 11:31
Podívejte se na fotogalerii z víkendového vyhlášení ankety o nejlepšího atleta roku.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy