Stovku na MS vyhrál Kerley. Američané mají po 31 letech všechny medaile

ČTK Sport ČTK, Sport
17. 7. 2022 7:34
Američané ovládli stovku na atletickém mistrovství světa v Eugene. Na domácí půdě vyhrál favorizovaný Fred Kerley (9,86) před Marvinem Bracym a Trayvonem Bromellem (oba 9,88). Kompletní sadu světových medailí v nejkratším sprintu získaly Spojené státy americké potřetí v historii, naposledy to bylo v Tokiu 1991.
Fred Kerley
Fred Kerley | Foto: Reuters

Američané obsadili polovinu finále, v němž chyběl překvapivý olympijský šampion z Tokia Marcell Jacobs, který kvůli zranění nenastoupil do semifinále. Pořadí na stupních vítězů bylo nakonec stejné jako mistrovství USA, které se na stadionu Hayward Field v Eugene uskutečnilo koncem června.

Lídr letošních tabulek Kerley se protlačil k vítězství a po loňském olympijském stříbru získal světové zlato. Je to jeho druhá medaile z MS, v roce 2019 byl bronzový ještě jako čtvrtkař. Těsně za ním bojovali o stříbro Bracy s Bromellem, ve prospěch prvního jmenovaného rozhodly dvě tisíciny sekundy.

Bez medaile z amerického kvarteta skončil jen obhájce titulu Christian Coleman, jenž obsadil šestou příčku v čase 10,01. Jeho týmoví kolegové se postarali o úspěch, kterého na MS žádná jiná země nedosáhla. "Říkal jsem, že to dokážeme, a my jsme to dokázali," prohlásil v rozhovoru na ploše vítězný Kerley.

Američané kralovali sprintu na MS v době, kdy vyhrával Carl Lewis. Před Tokiem 1991 obsadili kompletní stupně vítězů v Helsinkách 1983. "Každý z nás chtěl zlato. Ale jsem strašně šťastný, že jsme tady doma v Oregonu sklidili všechno," poznamenal k dnešnímu triumfu bronzový Bromell.

V dálce překvapivě triumfoval Číňan Wang Ťia-nan, který se v závěrečné sérii zlepšil z 803 až na 836 centimetrů a posunul se z průběžného pátého místa do čela. Favorité včetně olympijského vítěze Miltiadise Tentoglua na to už nedokázali odpovědět. Řek Tentoglu obsadil druhou příčku za 832 centimetrů. Třetí skončil švýcarský vícebojař Simon Ehammer (816), jenž je vedoucím mužem letošních tabulek.

Pětadvacetiletý Wang Ťia-nan se radoval ze životního úspěchu. Už před sedmi lety byl na domácím MS v Pekingu bronzový, ale od té doby žádnou velkou medaili nezískal. V Eugene navázal na juniorský světový titul, který zde vybojoval v roce 2014.

V kouli si prvním pokusem celé soutěže dlouhým 20,49 metru zajistila titul domácí Chase Ealyová, která získala pro Spojené státy americké první světové zlato v ženské kategorii této disciplíny. Dvojnásobná mistryně světa a olympijská vítězka Kung Li-ťiao z Číny ji stíhala marně, přiblížila se jí jen na deset centimetrů. Bronz si národním rekordem 19,77 zajistila Nizozemka Jessica Schilderová.

Mäki nezopakovala úspěch

Kristiina Mäki na mistrovství světa nezopakovala překvapivou finálovou účast z loňských olympijských her. Ve svém semifinále závodu na 1500 metrů byla poslední. Nepostoupila ani Diana Mezuliáníková, která ve druhém semifinále obsadila desátou příčku. Už v rozběhu šampionátu v americkém Eugene neuspěl Filip Sasínek, jemuž utekl postup o dvě setiny.

Mäki v závěru předposledního kola ztratila po zrychlení v čele kontakt s vedoucí skupinou a rychle nabrala velký odstup. Cílem úvodního semifinále proběhla na dvanáctém místě v čase 4:21,67, který je její nejhorší v této venkovní sezoně. "Prostě mi hrozně došlo. Asi to bylo cítit ze včerejška, i když by úplně nemělo být, ale jsou i takovéhle dny. Snažila jsem se to doběhnout, jak to šlo," řekla České televizi.

Stejně jako na olympiádě v Tokiu bylo semifinále konečnou pro Mezuliáníkovou. Také ona měla k finále daleko, i když časem 4:07,62 byla výrazně lepší než její reprezentační kolegyně.

Sasínek se v cílové rovince marně snažil dostat na šestou příčku zaručující přímý postup. Jeho třetí běh byl nejpomalejší, takže mu nestačil ani čas 3:39,47. 

Mistrovství světa v atletice v Eugene (USA):

Finále:

Muži:

100 m (vítr -0,1 m/s): 1. Kerley 9,86, 2. Bracy, 3. Bromell (všichni USA) oba 9,88, 4. Seville (Jam.) 9,97, 5. Simbine (JAR), 6. Coleman (USA) oba 10,01, 7. Sani Brown (Jap.) 10,06, 8. Brown (Kan.) 10,07.

Dálka: 1. Wang Ťia-nan (Čína) 836, 2. Tentoglu (Řec.) 832, 3. Ehammer (Švýc.) 816, 4. Massó (Kuba) 815, 5. McCarter 804, 6. Dendy (oba USA) 802, 7. Sríšankar (Indie) 796, 8. Cáceres (Šp.) 793.

Ženy:

Koule: 1. Ealyová (USA) 20,49, 2. Kung Li-ťiao (Čína) 20,39, 3. Schilderová (Niz.), 4. Mittonová (Kan.) obě 19,77, 5. Sung Ťia-jüan (Čína) 19,57, 6. Wescheová (N. Zél.) 19,50, 8. Woodardová (USA) 18,67.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

100 m - semifinále: 1. Seville 9,90.

1500 m: 1. McSweyn (Austr.) 3:34,91, …31. Sasínek (ČR) 3:39,47 - nepostoupil do semifinále.

Ženy:

100 m: 1. Asherová-Smithová (Brit.) 10,84.

1500 m - semifinále: 1. Tsegayová (Et.) 4:01,28, …19. Mezuliáníková 4:07,62, 22. Mäki (obě ČR) 4:21,67 - nepostoupily do finále.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy