Atleti, Viktorka i Kiki a Maki. Záplavy jim ničí sportoviště

ČTK ČTK
3. 6. 2013 13:37
Záplavy ničí i sportoviště a narušují program sportovních akcí.
Zaplavený kanoistický areál v Tróji
Zaplavený kanoistický areál v Tróji | Foto: Facebook Canoe Slalom Prague, Ludvík Medřický

Praha - Záplavy ničí i sportoviště a narušují program sportovních akcí. V noci na dnešek se ocitlo pod vodou dostihové závodiště ve Velké Chuchli, vodácký areál v Troji i atletická hala a tenisové kurty ve Stromovce.

Zasaženy byly loděnice na Vltavě a pořadatelé už zrušili veslařské Primátorky, jejichž stý ročník se měl uskutečnit o víkendu.

Štvanice zatím odolává

Atleti ještě v neděli doufali, že se nebude opakovat rok 2002, kdy byla hala Otakara Jandery zcela zničena. Dnes ráno však už voda zaplavila celý atletický areál, šatny, tréninkové hřiště za halou a hladina vody nad zemí je metr a půl. Areál bude uzavřen minimálně do čtvrtka.

Pod vodou jsou i tenisové kurty, kde se před týdnem hrál ženský turnaj ITF. Tenisté se teď připravují na challenger na Štvanici, která zatím přívalům vod odolává.

"Louka za Negrelliho viaduktem je už zatopena a moc toho nezbývá, ale žije naděje, že to na kurty nevyleze. Průtok nemá být jako před jedenácti lety, kdy bylo na kurtech metr a půl vody," řekl ČTK Vladislav Šavrda, manažer I. ČLTK Praha, který se byl dopoledne na Štvanici podívat. "Zbývá metr a půl až dva, tak snad to vydrží. Odpojili jsme stroje a co se dalo, vynesli jsme na ochoz nebo odvezli domů."

Dostihy musely být zrušeny

Kanoisté už o víkendu vyklízeli budovy na vodním kanále v Troji, dnes už mají v kancelářích vodu až do druhého patra. Teď jim nezbývá než čekat, až hladina opadne, a pak začnou sčítat škody. Přitom v září má Troja hostit mistrovství světa ve vodním slalomu. Voda zaplavila i parkúr na Císařském ostrově, který byl kompletně zrekonstruován po povodních v roce 2002.

Velká voda zrušila už víkendové dostihy v Chuchli a večer museli být koně evakuováni. Dnes už je zatopena celá dráha a dostihy se asi hned tak nevrátí. "Zbytek sezony je doslova na vodě, možná se bude dát uvažovat o podzimu, ale to teprve uvidíme," řekl ČTK mluvčí závodiště Jiří Zlámaný. Ohroženo je i České derby, plánované na 23. června. Při záplavách před jedenácti lety se jely některé dostihy v Mostu a provoz v Chuchli se podařilo obnovit až v následující sezoně.

Veslaři mají vodu v tělocvičně

Pražské veslařské kluby se na zvyšující se hladinu Vltavy snažily připravit již v neděli, kdy vyklízely loděnice u řeky. Momentálně jsou bez elektrického proudu a některé částečně zatopené. Asi nejhůř jsou na tom kluby na Veslařském ostrově, kde sídlí i Český veslařský klub. Ten má již zaplavenou loděnici, voda je už i v tělocvičně. Loděnice VK Slavia u Jiráskova mostu a další smíchovská loděnice Dukly mají vodu na hranici pozemku a veslaři doufají, že se situace už nebude zhoršovat.

Sportovci mohou zatím většinou jen bezmocně sledovat, jak jim voda ničí sportoviště. Tak jako plážové volejbalistky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou. "Jsme momentálně v Madridu a s hrůzou sledujeme, co se u nás děje. Pod vodou zmizela nejen půlka Prahy, ale i naše tréninkové zázemí na Hamru v Záběhlicích. Přejeme hodně sil a pevné nervy všem, co povodeň postihla. Hlavně ať už přestane pršet," napsaly na facebook.

Hamr i Braník jsou pod vodou

Velká voda zkřížila plány i řadě amatérských sportovců. V Praze se pod hladinou řek ocitly například sportovní areály HAMR v Záběhlicích i v Braníku. Tam hladina stále stoupá, v Záběhlicích dosáhla vrcholu v sobotu, dnes již ustoupila. "Teď vyčerpáváme vodu z baráku, vytaháváme všechen nábytek," popsal situaci Pavel Slíva. Podle něj by mohl být provoz na tenisových kurtech obnoven do měsíce, na dalších částech sportoviště pak v dalších měsících.

Uzavřeno je také golfové hřiště v Hodkovičkách, které je kompletně pod vodou. V klubovně bylo dnes dopoledne půl metru vody a stále stoupala. Škody prý zatím není možné odhadnout, provoz by měl být obnoven v řádu týdnů. Zavřené je do odvolání i golfové hřiště na Zbraslavi.

V ohrožení je Rallye Krokonoše

Deštivé počasí by naopak nemělo ohrozit golfový turnaj D+D Real Czech Challenge Open série Challenge Tour, druhé evropské ligy, na Kunětické hoře. Pardubický kraj je v Čechách jediný, v kterém nebyl vyhlášen stav ohrožení. "Hřiště je trošku vlhčí, ale všechno jede podle plánu," řekl ČTK mluvčí turnaje Vít Koďousek. Bez omezení se hraje v Prostějově jubilejní 20. ročník tenisového challengeru.

Povodně postihly i motorsport. O minulém víkendu se neuskutečnil závod rallyekrosového MMČR v Sedlčanech, dnes byl zrušen třetí díl mistrovství ČR v trialu, který se měl v sobotu a v neděli konat v Ouběnici na Příbramsku. Ve středu se rozhodne, zda se v sobotu pojede Rallye Krkonoše, čtvrtý závod MČR v jednodenních automobilových soutěžích.

Viktoria má vodu v tréninkovém centru

Prvoligové fotbalové kluby zatím ničivé záplavy příliš nepostihly. Ani stadiony stojící v bezprostřední blízkosti řek do této chvíle žádné škody nezaznamenaly. Potíže ale řeší plzeňský klub, protože voda na soutoku Mže a Radbuzy vnikla do tréninkového centra areálu v Luční ulici. Obavy měli i v Českých Budějovicích a Příbrami, kde se voda nebezpečně blížila, ale Vltava a Litavka mají mít kulminaci už za sebou.

Nejhůře tak na tom momentálně je mistrovská Plzeň. "Na tréninkových hřištích i v kabinách je kolem čtyřiceti centimetrů vody," řekl mluvčí Viktorie Pavel Pillár. Nedávno rekonstruovaný hlavní stadion, výrazně zasažený záplavami v roce 2002, je podle něj v bezpečí.

Opakování scénáře z před jedenácti let se obávali i v Českých Budějovicích, stadion na Střeleckém ostrově je totiž jen kousek od Vltavy. Generální manažer Dynama Karel Poborský řekl, že největší obavy panovaly v neděli v podvečer, nyní už prý věří v uklidnění situace.

"V neděli chybělo asi půlmetru, aby se Vltava vylila přímo na hřiště. Řeku máme hned za tribunou a chystali jsme se na nejhorší. Vodu bychom tady nezastavili, vyklízeli jsme kanceláře a stěhovali elektroniku a důležité písemnosti. Naštěstí Vltava po kulminaci začala trochu klesat, ale zůstáváme v pohotovosti," řekl ČTK Poborský.

Příbram trápí Litavka

Také příbramský fotbalový klub, jehož stadion při zvýšeném průtoku pravidelně ohrožuje říčka Litavka, má za sebou hektické dny. Středočeši si teď gratulují k tomu, že klub během jara pod tribunou nechal vybudovat protipovodňovou zábranu, která odráží vodní nápor.

"Bez ní by už byla voda na hřišti. Dřív stačilo mnohem méně srážek, aby se Litavka dostala za tribuny. Vidíme, jak se to celé osvědčilo. Máme vybudovaný trávník s umělým vyhříváním, který nás stál přes třicet milionů korun, a záplava by mohla všechno poničit," uvedl pro ČTK ředitel klubu Petr Větrovský.

Přesto Příbramští s napětím vyhlížejí zlepšení počasí, ani protipovodňové zábrany, které klub přišly na statisíce korun, prý nemohou odrážet nápor Litavky věčně. "Ještě máme asi šedesát centimetrů rezervu, snad srážky ustanou a stadion nebude ohrožený," dodal Větrovský.

Hradec je v klidu

Hradec Králové pamatuje ničivé záplavy z roku 1997, kdy stadion poničila rozvodněná Orlice. Tentokrát Východočeši zůstávají v klidu. "Tady je vše v pořádku. Na Orlici zatím žádný problém není. Vodohospodáři se tu asi poučili z toho roku 1997, kdy nám to hřiště zatopilo," řekl marketingový ředitel klubu Milan Šedivý.

Stadion v Ďolíčku, na němž se Bohemians 1905 chystají k návratu mezi elitu, bezprostředně ohrožen není, přestože Botič nedaleko odtud napáchal značné škody. "Máme štěstí, že koryto Botiče je u nás poměrně široké a vysoké. V průběhu neděle se voda držela zhruba metr a půl pod stadionem, nyní už to kulminuje," řekl mluvčí klubu Tomáš Mutinský.

I "Klokani" však netrpělivě vyhlížejí konec dešťů. "Počasí nám výrazně komplikuje rekonstrukci trávníku a instalaci vyhřívání. Kvůli dešti jsme zhruba tři dny za plánem a dnes se nemůže pracovat vůbec," dodal mluvčí.

Kolem libereckého stadionu protéká řeka Nisa, ale podle tiskového mluvčího klubu Lukáše Váni fotbalovému areálu nehrozí žádné nebezpečí. Moravské kluby také žádné ohrožení neregistrují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Italský expremiér Berlusconi oznámil, že nebude kandidovat na prezidenta

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta. Informoval o tom v sobotu v prohlášení. Podle agentury Reuters tím odpadla překážka v jednáních před parlamentním hlasováním, které začne 24. ledna.

Za favorita voleb je považován současný premiér a bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Vzhledem k obavám, že by jeho odchod z čela kabinetu mohl vyvolat předčasné volby však podle Reuters stále není jasné, zda jej podpoří široká škála stran, které stojí za jeho koalicí.

Berlusconi řekl, že chce, aby Draghi setrval v čele vlády až do přirozeného konce mandátu, tedy do roku 2023.

"Rozhodl jsem se udělat další krok na cestě k národní odpovědnosti a požádal jsem ty, kteří to navrhli, aby neuvedli mé jméno v nominaci na prezidenta republiky," uvedl Berlusconi.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Sevilla proti Vigu zachránila remízu a v La Lize ztrácí tři body na Real

Fotbalisté Sevilly ve 22. kole španělské ligy doma s Vigem dotáhli dvoubrankovou poločasovou ztrátu a remizovali 2:2. Z druhého místa neúplné tabulky ztrácí tři body na vedoucí Real Madrid, který má k dobru nedělní zápas s Elche.

Hráčům Atlética Madrid se proti Valencii povedl velký obrat. Obhájci titulu doma smazali dvoubrankovou poločasovou ztrátu a díky dvěma gólům z nastaveného času zvítězili 3:2. 

Valencii na stadionu Wanda Metropolitano zařídili slibné vedení Musah a Duro. Madridský tým ale v 64. minutě vrátil do hry kontaktní trefou Cunha a další střídající hráč Correa v první minutě nastavení srovnal. Za dvě minuty dramatickou přestřelku rozhodl Hermoso po Cunhově přihrávce. Atlético z čtvrtého místa neúplné tabulky ztrácí 13 bodů na vedoucího městského rivala Real, který v neděli hostí Elche.

Celtě se v Seville povedl závěr prvního poločasu a během tří minut se trefili Cervi a Aspas. Domácím po změně stran zachránili bod náhradníci. Nejprve v 71. minutě snížil Gómez a chvíli nato vyrovnal Torres. Andaluský tým protáhl ligovou šňůru bez porážky na osm utkání, ale dvakrát po sobě jen remizoval.

Španělská fotbalová liga - 22. kolo:

Levante - Cádiz 0:2 (34. Negredo, 73. Salvi), Villarreal - Mallorca 3:0 (22. vlastní Russo, 34. Trigueros, 87. Parejo z pen.), FC Sevilla - Vigo 2:2 (71. Gómez, 74. Torres - 37. Cervi, 40. Aspas), Atlético Madrid - Valencie 3:2 (64. Cunha, 90.+1 Correa, 90.+3 Hermoso - 25. Musah, 44. Duro).

Tabulka:

1. Real Madrid 21 15 4 2 45:18 49
2. FC Sevilla 22 13 7 2 34:16 46
3. Betis Sevilla 22 12 4 6 41:25 40
4. Atlético Madrid 21 10 6 5 36:26 36
5. San Sebastian 20 9 6 5 22:21 33
6. Villarreal 22 8 8 6 36:23 32
7. FC Barcelona 20 8 8 4 31:23 32
8. Vallecano 20 9 4 7 27:21 31
9. Valencie 22 7 8 7 35:36 29
10. Bilbao 21 6 10 5 20:17 28
11. Vigo 22 7 6 9 26:25 27
12. Espaňol Barcelona 22 7 6 9 26:30 27
13. Pamplona 21 6 7 8 20:27 25
14. Granada 21 5 9 7 26:31 24
15. Elche 21 5 7 9 21:28 22
16. Getafe 21 5 6 10 17:23 21
17. Mallorca 21 4 8 9 17:33 20
18. Cádiz 22 3 9 10 19:36 18
19. Alavés 21 4 5 12 16:34 17
20. Levante 21 1 8 12 21:43 11
Zdroj: ČTK
Další zprávy