Atleti jedou na halové MS. Dvořák: Očekávání jsou vysoká

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
7. 3. 2014 6:00
Zlato od Pavla Masláka, útok na medaili od Denisy Rosolové, Jana Kudličky, Jiřiny Svobodové, Jakuba Holuši či Lenky Masné. Takový je plán šéftrenéra českých atletů Tomáše Dvořáka před halovým MS.
Pavel Maslák přiznal, že se nechce na halovém MS jen proběhnout, ale pomýšlí na medaili.
Pavel Maslák přiznal, že se nechce na halovém MS jen proběhnout, ale pomýšlí na medaili. | Foto: CPA Eduard Erben

Sopoty - Zlato od Pavla Masláka, útok na medaili od Denisy Rosolové, Jana Kudličky, Jiřiny Svobodové, Jakuba Holuši či Lenky Masné. Takový je plán šéftrenéra českých atletů Tomáše Dvořáka před halovým mistrovstvím světa, které se uskuteční od pátku do neděle v polských Sopotech.

"Očekávání jsou vysoká. Pavel (Maslák) má na čtyřstovce ke zlatu našlápnuto. Věřím, že i on do toho jde s tím, že kdyby nebyla medaile, tak by byl zklamaný. Já věřím v tu nejblyštivější," řekl Dvořák ČTK už v místě dějiště.

"Musí si udělat fóra na první dvoustovce, aby nebyl atakován po seběhu. Halová čtvrtka mu sedí a troufám si říct, že tam s nimi pěkně zamete," dodal.

"Chci medaili, ne se jen proběhnout"

I když v Sopotech bude závodit jen osm českých atletů a navíc kvůli natrženému břišnímu svalu bude chybět bronzový koulař z loňského halového mistrovství Evropy Ladislav Prášil, Dvořák věří, že minimálně jeden jeho svěřenec naváže na Romana Šebrleho.

Ten jako poslední český atlet vyhrál halové MS před deseti lety v Budapešti. Velkým adeptem na triumf je právě Maslák, který má sice mezi přihlášenými běžci letos až pátý nejrychlejší čas, závody v hale mu ale vzhledem k nižší postavě sedí více než ty pod otevřeným nebem.

Mistr Evropy z Helsinek 2012 i loňského halového šampionátu v Göteborgu už letos na mítinku ve Stockholmu vyrovnal český rekord (45,66 sekundy), což ho opravňuje myslet v Sopotech na zlato.

"Medailové ambice mám, nedělám to proto, abych se tam proběhl v rozběhu. Když nebudu v cíli první, tak aspoň druhej nebo třetí," smál se Maslák před odjezdem do Polska.

"Podle posledních závodů by to mohlo být dobré, kašlíček a rýmička odešly, takže i zdraví je v pohodě. Uvidíme, jak se budu cítit na místě. Problémem by neměl být ani rozběh a semifinále v jeden den. Je to v pohodě," dodal Maslák, který na pětistovce minulé úterý zaběhl nejlepší čas evropské historie.

Rosolová si schovává výsledek na MS

Předloni na posledním halovém MS v Istanbulu získali Češi jedinou medaili zásluhou Holušu, který bral na trati 800 metrů stříbro. V Sopotech však poběží patnáctistovku, kde má šance na medaili menší než před dvěma lety.

Mnohem větší ambice na zisk cenného kovu má halová mistryně Evropy z Paříže 2011, čtyřstovkařka Denisa Rosolová. Šance na medaili má na osmistovce podle Dvořáka i Lenka Masná a tyčkaři Jan Kudlička a Jiřina Svobodová.

"Denisa je rychlá, a i když letos ještě nepředvedla nijak skvělý čas, určitě si to schovává na halové mistrovství světa. Věřím i Lence Masné. Těším se na Kubu (Holušu) a u tyčkařů to bude o volbě výšek a skákání na první pokus," přiznal český šéftrenér.

Nejen kvůli českým atletům se však halové mistrovství světa vyplatí sledovat. Ruský výškař Ivan Uchov bude atakovat 22 roků starý rekord Kubánce Javiera Sotomayora (245 cm). 

Chybět naopak bude tyčkař Renaud Lavillenie z Francie, který se po překonání historického maxima Sergeje Bubky v Doněcku (616 cm) zranil a rehabilituje.

Nominace českého týmu:

Muži: Pavel Maslák (400 m), Jakub Holuša (1500 m), Martin Mazáč (60 m př.), Jan Kudlička (tyč), Tomáš Staněk (koule).

Ženy: Denisa Rosolová (400 m), Lenka Masná (800 m), Jiřina Svobodová (tyč).

 

Právě se děje

před 32 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy