Asijská liga Kvitovou neláká. Berdych si zahraje se Serenou

Michal Šenk
3. 10. 2014 14:02
Projekt International Premier Tennis League, který měl ambici stát se prémiovou tenisovou akcí konce roku zatím lehce pokulhává v organizaci.
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Praha - Projekt International Premier Tennis League, který měl ambici stát se prémiovou tenisovou akcí konce roku zatím lehce pokulhává v organizaci. Necelé dva měsíce před startem nové soutěže má ze čtyř týmů, které si letošní ročník zahrají, kompletní soupisku zatím jen Singapore Slammers.

Právě v jeho barvách se spolu se Serenou Williamsovou nebo André Agassim představí i zřejmě jediný Čech v lize Tomáš Berdych.

"Petra Kvitová měla velice lukrativní nabídku, ale dala přednost domácí přípravě na novou sezonu," říká její manažer Miroslav Černošek. "V hledáčku managementu projektu byl i Radek Štěpánek a Jiří Veselý. V první fázi se totiž jednalo o více subjektů, které se hodlali zapojit do této soutěže," dodává s tím, že o majitelích licence pořadatelé jednali například s indickou Bombají nebo thajským Bangkokem.

Vyváží peníze náročné cestování?

Černošek upozorňuje na to, že ačkoliv se celá International Premier Tennis League chystala poměrně dlouho, tak se měnil počet přihlášených týmů i propozice celé akce.

"Je pro tenisty sice skutečně velice finančně zajímavá. Má to ale i druhou stránku věci, kterou je poměrně dlouhá zatíženost, časté cestování a konec až 13. prosince, téměř před Vánoci a cestou za turnaji v nové sezoně," poznamenává.

Zřejmě i z toho důvodu se nakonec odhlásil Rafael Nadal. Startovné, jaké Manila Mavericks, Micromax Indian Aces, United Arab Emirates a Singapore Slammers hráčům platí, týmy neuvádějí. Spekuluje se ale o milionech dolarů, tedy takové relaci, kterou si tenisté vydělávají až za vítězství grandslamů. Podobné sumy jsou ti nejlepší z nich jako Williamsová, Roger Federer nebo Maria Šarapovová schopni po sezoně vydělat na vlastních exhibicích, které v minulých letech v prosinci, jediném volném měsíci profesionálního tenisového kalendáře, objížděli.

Tenis je v Asii na vzestupu

Mahéš Bhúpati, bývalý indický tenista, který za organizací projektu stojí, dokázal propojit řadu subjektů z asijských zemí, kterým velká tenisová akce k prezentaci chybí, případně berou "zimní" ligu jako propagaci dalších tenisových vrcholů v jejich regionu. Do Singapuru se letos stěhuje z Istanbulu na dalších pět let Turnaj Mistryň. Emiráty Dubaj a Katar jsou známy svými exhibicemi.

Jak Singapur, tak Spojené Arabské Emiráty i Filipíny mají v organizaci silnou podporu místních vlád. Micromax Indian Aces, jak je patrné už z názvu týmu, pak stojí na penězích velkého tamního výrobce a prodejce mobilních telefonů, tabletů a PC, společnosti Micromax.

"V Asii je tenis na velkém vzestupu. Doufáme, že se nám podaří v Singapuru založit tradici světové akce, zapojíme řadu lokálních partnerů a ukážeme to nejlepší ze světového tenisu, což pomůže rozvoji sportu u nás obecně," věří Vikas Gehlot, majitel licence Singapur Slammers. Vzbudit zájem o soutěž se ale zatím příliš nedaří, o čemž svědčí například jen stovky následovatelů oficiálního profilu na twitteru akce. Do dalších ročníků už pak liga deklarovala, že je otevřena případným novým zájemcům.

Lístky za tisícikorunu, finále v Dubaji

Vstupenky na jednotlivé zápasy začínají na v přepočtu zhruba tisícikoruně. Příjmy akce jsou z velké části postaveny na prodeji televizních práv. International Premier Tennis League startuje 28. listopadu v Manile, 2. - 4. prosince se bude hrát v Singapuru, 6. - 8. v Dillí a sérii zakončí víkend 11. - 13. prosince v Dubaji.

Čtyři desetičlenné týmy spolu sehrají celkem 24 utkání. Na jeden set se poměří v mužských a ženských singlech, mužských deblech a smíšené čtyřhře. Pokud bude stav vyrovnaný, rozhodne jeden tie-break souboje tenisových legend.

Tým Singapore Slammers: Tomáš Berdych, Patrick Rafter, André Agassi, Lleyton Hewitt, Serena Williamsová, Bruno Soares, Daniela Hantuchová, Nick Kyrgios.

Tým Indian Aces: Roger Federer, Gaël Monfíls, Pete Sampras, Rohan Bopanna, Francis Santoro, Sania Mirzaová, Ana Ivanovičová

Tým SAE Royals: Nenan Zimonič, Novak Djokovič, Goran Ivaniševič, Malek Jaziri, Caroline Wozniacká, Eugene Bouchardová

Manila Mavericks: Andy Murray, Jo-Wilfried Tsonga, Carlos Moya, Daniel Nestor, Treat Huey, Maria Šarapovová, Kirsten Flipkensová

 

Právě se děje

Další zprávy