reklama
 
 

Armstrong má závodit v plavání. Světová federace je proti

4. 4. 2013 12:14
Bývalý cyklista se tento víkend zúčastní závodů, na které se nevztahují antidopingová pravidla a tresty.

Austin - Ani po doživotním trestu za doping se nechce bývalý americký cyklista a příležitostný triatlonista Lance Armstrong vzdát závodění. O víkendu se představí na regionálních veteránských závodech v plavání v rodném Texasu. Přihlásil se do tří disciplín v kategorii 40 až 44 let.

Pořadatelům z organizace U.S. Masters Swimming (USMS) Armstrongova dopingová minulost nevadí a problémy jim prý nehrozí. Tvrdí, že pro jejich akce neplatí stejná antidopingová pravidla americké agentury USADA, která loni v srpnu slavného cyklistu na doživotí potrestala.

"Naším poselstvím, a to už od 60. let, je podporovat dospělé lidi v plavání. Lance je členem USMS, takže může plavat," řekl agentuře AP Rob Butcher, výkonný ředitel organizace, která neprovádí dopingové testy.

Mezinárodní federace je proti

Jeho start se ale vůbec nezamlouvá zástupcům Mezinárodní plavecké federace FINA, přestože závod je plně v jurisdikci USMS. Světová plavecká federace se však odvolává na pravidlo 15.1, v němž se mimo jiné hovoří o tom, že pravidla FINA by měly dodržovat všechny členské federace.

"Proto se zástupci FINA rozhodli napsat dopis vedení USMS a jeho kopii zaslat (národní) federaci US Aquatic Sports, v němž doporučujeme neakceptovat přihlášku pana Lance Armstronga k závodům," stojí v oficiálním prohlášení FINA.

Patří mezi favority

Jednačtyřicetiletý Armstrong se na závody v Austinu přihlásil na kraulařské tratě 500, 1000 a 1650 yardů. Podle kvalifikačních časů patří ve všech třech případech k medailovým kandidátům.

Armstrong se v lednu k dlouholetému a systematickému užívání dopingu přiznal. USADA ho potrestala již loni v srpnu a po vynesení doživotního zákazu startu ho zbavila mimo jiné rekordních sedmi titulů z Tour de France. V triatlonu závodil před zahájením cyklistické kariéry i po jejím konci.

autoři: Sport, ČTK | 4. 4. 2013 12:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama