Armstrong prohrál další bitvu. Soud zamítl žalobu na USADA

ČTK Sport ČTK, Sport
21. 8. 2012 8:00
Sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong neuspěl se žalobou na Americkou antidopingovou agenturu (USADA), kterou chtěl zabránit vyšetřování jeho údajného dopingu.
Soudce označil žalobu Lanceho Armstronga za neopodstatněnou
Soudce označil žalobu Lanceho Armstronga za neopodstatněnou | Foto: Reuters

Austin - Sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong neuspěl se žalobou na Americkou antidopingovou agenturu (USADA), kterou chtěl zabránit vyšetřování jeho údajného dopingu.

Soud v jeho rodném Austinu žalobu slavného cyklisty zamítl jako spekulativní a označil tak vyšetřování za oprávněné.

Armstrongovi, který již ukončil cyklistickou kariéru, ale v poslední době se věnoval triatlonu, hrozí doživotní distanc a odebrání titulů z Tour.

Případ by nyní měla projednat nezávislá arbitráž. Armstrongův právník Tim Henham uvedl, že zvažují další kroky.

"Soud shledal Armstrongovy výhrady k procesu jako neopodstatněné," uvedl soudce Sam Sparks.

Konstatoval, že federální soud by se neměl vměšovat do disciplinárního řízení sportovních organizací, pokud ty organizace nebudou porušovat vlastní pravidla.

Soudce: Proč USADA nepracuje s UCI?

Soudce naznačil, že očekává v případu další právní bitvy.

Už během projednávání kauzy, která jde 14 let do minulosti, zkritizoval USADA za vágnost jejích obvinění a neochotu případ postoupit Mezinárodní cyklistické unii (UCI).

"Je s podivem, že tyto organizace nejsou schopné spolupracovat na dosažení svého cíle," uvedl Sparks.

USADA podezřívá Armstronga z toho, že mu k vítězstvím na Tour v letech 1999-2005 pomáhal krevní doping EPO, testosteron, růstový hormon, steroidy a nepovolené transfuze.

K dispozici má údajně 38 krevních vzorků, které vykazují podezřelé výkyvy. Právě tyto vzorky byly hlavním motorem, proč se v červnu rozjelo opětovné vyšetřování.

Čtyřicetiletý Armstrong zakázané praktiky popírá a tvrdí, že řízení USADA porušuje jeho ústavou zaručené právo na spravedlivý proces.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

U Prostějova se zřítilo ultralehké letadlo, pilot na místě zemřel

Na pole mezi obcemi Olšany u Prostějova a Lutín se ve čtvrtek dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. "Třiapadesátiletý pilot cizí státní příslušnosti pád stroje startujícího v zahraničí nepřežil," uvedl prostějovský policejní mluvčí František Kořínek s tím, že pilot v letadle cestoval sám. Příčiny a okolnosti budou vyšetřovat prostějovští kriminalisté ve spolupráci s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. V Olomouckém kraji jde za poslední týden o druhou nehodu ultralehkého letadla. Minulý čtvrtek ultralight havaroval na Šumpersku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy