Armstrong prohrál další bitvu. Soud zamítl žalobu na USADA

ČTK Sport ČTK, Sport
21. 8. 2012 8:00
Sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong neuspěl se žalobou na Americkou antidopingovou agenturu (USADA), kterou chtěl zabránit vyšetřování jeho údajného dopingu.
Soudce označil žalobu Lanceho Armstronga za neopodstatněnou
Soudce označil žalobu Lanceho Armstronga za neopodstatněnou | Foto: Reuters

Austin - Sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong neuspěl se žalobou na Americkou antidopingovou agenturu (USADA), kterou chtěl zabránit vyšetřování jeho údajného dopingu.

Soud v jeho rodném Austinu žalobu slavného cyklisty zamítl jako spekulativní a označil tak vyšetřování za oprávněné.

Armstrongovi, který již ukončil cyklistickou kariéru, ale v poslední době se věnoval triatlonu, hrozí doživotní distanc a odebrání titulů z Tour.

Případ by nyní měla projednat nezávislá arbitráž. Armstrongův právník Tim Henham uvedl, že zvažují další kroky.

"Soud shledal Armstrongovy výhrady k procesu jako neopodstatněné," uvedl soudce Sam Sparks.

Konstatoval, že federální soud by se neměl vměšovat do disciplinárního řízení sportovních organizací, pokud ty organizace nebudou porušovat vlastní pravidla.

Soudce: Proč USADA nepracuje s UCI?

Soudce naznačil, že očekává v případu další právní bitvy.

Už během projednávání kauzy, která jde 14 let do minulosti, zkritizoval USADA za vágnost jejích obvinění a neochotu případ postoupit Mezinárodní cyklistické unii (UCI).

"Je s podivem, že tyto organizace nejsou schopné spolupracovat na dosažení svého cíle," uvedl Sparks.

USADA podezřívá Armstronga z toho, že mu k vítězstvím na Tour v letech 1999-2005 pomáhal krevní doping EPO, testosteron, růstový hormon, steroidy a nepovolené transfuze.

K dispozici má údajně 38 krevních vzorků, které vykazují podezřelé výkyvy. Právě tyto vzorky byly hlavním motorem, proč se v červnu rozjelo opětovné vyšetřování.

Čtyřicetiletý Armstrong zakázané praktiky popírá a tvrdí, že řízení USADA porušuje jeho ústavou zaručené právo na spravedlivý proces.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy