Armstrong překvapil. Spolupráci za zmírnění trestu odmítl

Sport Sport
20. 2. 2013 22:51
Lance Armstrong nebude spolupracovat s národní antidopingovou agenturou USADA při vyšetřování dopingu v cyklistice.
Lance Armstrong už si na kole nezazávodí. Stejně jako Landis v pozadí.
Lance Armstrong už si na kole nezazávodí. Stejně jako Landis v pozadí. | Foto: Reuters

Austin - Lance Armstrong nebude spolupracovat s národní antidopingovou agenturou USADA při vyšetřování dopingu v cyklistice.

Potrestaný hříšník měl do středečního odpoledne čas na rozhodnutí, zda bude vypovídat pod přísahou o své dopingové minulosti, což mu mohlo vynést zmírnění doživotního zákazu všech startů. Prostřednictvím svého právního zástupce ale dohodu odmítl.

"Šli proti mně, proč byl jim měl já nyní pomáhat?"

Právník Timothy Herman v prohlášení, které zveřejnil list USA Today, uvedl, že se Armstrong nebude podílet na procesu, který byl naplánován jen proto, aby "démonizoval vybrané jedince". Spolupracovat prý bude jen s mezinárodní vyšetřovací komisí, která bude mít celosvětovou pravomoc nad sportem.

Šéf USADA Travis Tygart byl ze zprávy otrávený. "V minulých týdnech nás přesvědčoval, že se chce zapojit a pomoci USADA, ale že má strach z možných kriminálních a civilních následků. Dnes jsme se z médií dozvěděli, že nevyužije možnost napravit své minulé chyby," uvedl.

Spolupracovat chci pouze s WADA

Armstrong, jenž kvůli přiznanému dopingu čelí i žalobě o navrácení milionových prémií, dříve prohlásil, že je ochoten spolupracovat pouze se Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Ne s USADA ani s Mezinárodní cyklistickou unií (UCI). "Je to logické. Tohle je globální sport a ne americký. A jednu věc dodám - pro UCI není u stolu místo," řekl.

Jednačtyřicetiletý Armstrong se před několika týdny v televizním interview se slavnou moderátorkou Oprah Winfreyovou přiznal, že od poloviny 90. let do roku 2005 užíval zakázané látky.

Na spolupráci s USADA měl původně čas do 6. února, později získal na rozhodnutí další dva týdny. Mezitím v rozhovoru pro server cyclingnews.com prohlásil, že se cítí jako obětní beránek sportu, v němž mělo podvádění vždycky své místo.

 

Právě se děje

Další zprávy