Senzace japonských ragbistů. Asijský tým na domácím MS překvapil Iry

Aktualizováno 28. 9. 2019 11:58
Japonští ragbisté na domácím mistrovství světa šokovali vítězstvím nad Irskem. Evropský tým, který před šampionátem figuroval v čele světového žebříčku a nyní je druhý, porazili po obratu v druhém poločase 19:12.
Radost japonských ragbistů.
Radost japonských ragbistů. | Foto: Reuters

Japonci si po úvodní výhře nad Ruskem připsali ve skupině A druhý úspěch a mají velkou šanci postoupit poprvé v historii na mistrovství světa do vyřazovacích bojů.

Vítězstvím nad Irskem dali japonští ragbisté vzpomenout na čtyři roky starou senzaci, kdy na mistrovství světa porazili dvojnásobné šampiony Jihoafričany.

Irové v poločase vedli 12:9 díky dvěma pětkám Garryho Ringrose a Roba Kearneyho z úvodní dvacetiminutovky. Domácím tým však po přestávce skóre otočil díky pětce střídajícího Kenkiho Fukuoky, po níž proměnil Ju Tamura čtvrtý kop v zápase. V závěru přidal ještě jeden a se 14 body byl nejúspěšnějším hráčem utkání.

"V úvodu to bylo dobré a vedli jsme 12:3, ale pak jsme přestali hrát. Doplatili jsme na trestné kopy, tři nebo čtyři za ofsajdy ale byly hodně přísné. Soupeře to postavilo na nohy a už to nepustil," řekl irský kouč Joe Schmidt.

Japonci porazili irské ragbisty v soutěžním utkání poprvé, předchozích sedm vzájemných duelů prohráli, navíc v průměru o 31 bodů. "Máme ohromnou radost, těžko to vyjádřit slovy. V roce 2015 s JAR to bylo skvělé, ale teď jsme šli do turnaje s novým cílem. Věděli jsme, co chceme a hráli jeden za druhého," uvedl zastupující japonský kapitán Pieter Labuschagne.

Argentinští ragbisté zvítězili nad Tongou 28:12 a ukončili černou sérii deseti porážek. Díky očekávané výhře a zisku bonusového bodu za čtyři položené pětky si udrželi reálnou naději na postup ze skupiny C, kterou zahájili těsnou prohrou s Francií.

Argentinci zaznamenali všechny body v dnešním utkání v prvním poločase. Tři pětky položil už během úvodních 26 minut Julián Montoya a stal se prvním mlynářem po 20 letech, jemuž se podařil v zápase mistrovství světa hattrick. Další pětku přidal jednadvacetiletý Santiago Carreras, pro kterého to byla první pětka v reprezentačním dresu.

Tonga zabodovala až v 66. minutě, kdy položil pětku Telusa Veainu. Jeho tým prohrál stejně jako na úvod šampionátu s Anglií, která bude za týden dalším soupeřem Argentiny.