8. 9. 2010 1:31
Litva - Čína 78:67, Argentina - Brazílie 93:89
Cinan Sun Yue
Cinan Sun Yue | Foto: Reuters

Istanbul - Basketbalisté Litvy postoupili jako šestý evropský tým do čtvrtfinále mistrovství světa. V Istanbulu porazili Čínu 78:67.

Jejich dalším soupeřem bude Argentina, která v dramatickém jihoamerickém derby zdolala Brazílii 93:89.

Číňané se sice do osmifinále šampionátu dostali s velkým štěstím na poslední chvíli, nad favoritem však téměř až do poločasu vedli. Litevci, kteří naopak bez zaváhání vyhráli základní skupinu D, soupeři definitivně bodově odskočili na konci třetí čtvrtiny.

Pak už před patnáctitisícovou návštěvou rázně kráčeli za šestým vítězstvím v řadě. Největší oporou vítězů byl Linas Kleiza, hráč Toronta Raptors, který k 30 nastříleným bodům přidal i devět doskočených míčů.

Basketbalisté USA deklasovali Angolu a půjdou na Rusko
Slovinci na MS deklasovali Austrálii. Čeká je Turecko

Argentinu a Brazílii v posledním osmifinále dělilo po většinu zápasu jen pár bodů. V závěru však byli přesnější Argentinci, olympijští vítězové z roku 2004, kteří Brazílii porazili čtyřbodovým rozdílem. Nejlepším střelcem utkání byl autor 37 argentinských bodů Luis Scola.

V předchozích osmifinálových zápasech uspěly týmy Srbska, Španělska, Turecka, Slovinska, USA a Ruska. Čtvrtfinále se hrají ve středu a ve čtvrtek.