reklama
 
 

Arbitráž udělila Ullrichovi dvouletý trest za doping

9. 2. 2012 13:45
Ullrich přišel o všechny výsledky od května 2005

Lausanne - Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne udělil za doping dvouletý trest bývalému německému cyklistovi Janu Ullrichovi.

Někdejší špičkový jezdec, který ukončil před pěti lety kariéru, přišel o všechny své výsledky od 1. května 2005, tedy i o třetí místo na Tour de France z tohoto roku.

Nyní osmatřicetiletý Ullrich byl zapleten do případu kolem španělského lékaře Eufemiana Fuentese, který odhalila antidopingová akce Puerto. Aféra vypukla den před Tour 2006, z níž ho Ullrichova tehdejší stáj T-Mobile okamžitě stáhla.

Čtěte také:
Contador dostal dvouletý trest. Přišel o výhru na Tour
Sastre: Contadorův trest nemá logiku. Nejsou důkazy
Contador se dušuje: Jsem nevinnen, je to utrpení

Spolu s třetím místem z Tour 2005, na něž se nyní posune Španěl Francisco Mancebo, přijde Ullrich například také o triumf na závodě Kolem Švýcarska z roku 2006.

"Je nepopiratelné, že Jan Ullrich byl plně zapojen do dopingového programu doktora Fuentese minimálně od 1. května 2005," vysvětlil CAS, proč Němcovi odebral výsledky právě od tohoto data.

Podle arbitráže Ullrich zaplatil Fuentesovi za jeho služby 80 tisíc eur.

Olympijský vítěz ze Sydney a vítěz Tour 1997 a Vuelty 1999 se nikdy k dopingu nepřiznal.

Unikl doživotnímu zákazu působení v cyklistice, který pro něj požadovala mezinárodní unie UCI, neboť jeho šestiměsíční distanc za užití amfetaminu mimo soutěž se podle CAS nedá považovat za dopingový prohřešek.

Ullrichův trest se počítá zpětně od loňského srpna, kdy se CAS začal případem zabývat, a vyprší 21. srpna 2013. K tomu musí bývalý cyklista zaplatit UCI soudní výlohy ve výši 10 tisíc franků.

Stejný dvouletý trest vynesl soud v Lausanne tento týden nad jiným šampionem z Tour Albertem Contadorem, jenž měl pozitivní test na clenbuterol.

autor: ČTK | 9. 2. 2012 13:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama