Arbitráž udělila Ullrichovi dvouletý trest za doping

ČTK ČTK
9. 2. 2012 13:45
Ullrich přišel o všechny výsledky od května 2005
Jan Ullrich
Jan Ullrich | Foto: Reuters

Lausanne - Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne udělil za doping dvouletý trest bývalému německému cyklistovi Janu Ullrichovi.

Někdejší špičkový jezdec, který ukončil před pěti lety kariéru, přišel o všechny své výsledky od 1. května 2005, tedy i o třetí místo na Tour de France z tohoto roku.

Nyní osmatřicetiletý Ullrich byl zapleten do případu kolem španělského lékaře Eufemiana Fuentese, který odhalila antidopingová akce Puerto. Aféra vypukla den před Tour 2006, z níž ho Ullrichova tehdejší stáj T-Mobile okamžitě stáhla.

Čtěte také:
Contador dostal dvouletý trest. Přišel o výhru na Tour
Sastre: Contadorův trest nemá logiku. Nejsou důkazy
Contador se dušuje: Jsem nevinnen, je to utrpení

Spolu s třetím místem z Tour 2005, na něž se nyní posune Španěl Francisco Mancebo, přijde Ullrich například také o triumf na závodě Kolem Švýcarska z roku 2006.

"Je nepopiratelné, že Jan Ullrich byl plně zapojen do dopingového programu doktora Fuentese minimálně od 1. května 2005," vysvětlil CAS, proč Němcovi odebral výsledky právě od tohoto data.

Podle arbitráže Ullrich zaplatil Fuentesovi za jeho služby 80 tisíc eur.

Olympijský vítěz ze Sydney a vítěz Tour 1997 a Vuelty 1999 se nikdy k dopingu nepřiznal.

Unikl doživotnímu zákazu působení v cyklistice, který pro něj požadovala mezinárodní unie UCI, neboť jeho šestiměsíční distanc za užití amfetaminu mimo soutěž se podle CAS nedá považovat za dopingový prohřešek.

Ullrichův trest se počítá zpětně od loňského srpna, kdy se CAS začal případem zabývat, a vyprší 21. srpna 2013. K tomu musí bývalý cyklista zaplatit UCI soudní výlohy ve výši 10 tisíc franků.

Stejný dvouletý trest vynesl soud v Lausanne tento týden nad jiným šampionem z Tour Albertem Contadorem, jenž měl pozitivní test na clenbuterol.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy