Arbitráž: Landis je vinen, přijde o loňský titul z Tour

spo, Reuters
21. 9. 2007 10:50
Vítězem cyklistické Tour de France 2006 je Pereiro

Paříž - Americký cyklista Floyd Landis definitivně přišel o titul z loňského ročníku legendární Tour de France.

Americká arbitráž ho uznala vinným z úmyslného požití mužského hormonu testosteronu, jehož zvýšenou hladinu odhalila antidopingová kontrola během jeho triumfu na Tour v roce 2006.

"Byl uznán vinným. To potvrzuje, že systém pracuje dobře a nezáleží na tom, kdo jste," řekl prezident Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Pat McQuaid v telefonickém rozhovoru agentuře Reuters.

Landis znovu popřel doping - čtěte ZDE

Landis, který přišel o titul jako první vítěz Tour v historii, ve svém prohlášení konstatuje: "Toto rozhodnutí je ránou pro všechny cyklisty i sportovce na celém světě."

Podle McQuaida bude prohlášen za vítěze loňského ročníku slavného závodu Oscar Pereiro, který dojel druhý za Landisem. Pereiro tak bude druhým Španělem, který vyhrál Tour de France od roku 1995, kdy naposledy triumfoval Miguel Indurain.

Tři experti v arbitráži rozhodli, že Landis si sám úmyslně aplikoval testosteron a potrestali ho nejen odebráním titulu, ale i dvouletým zákazem startů. Jednání komise se táhlo už od května, kdy skončilo Landisovo slyšení před Americkou antidopingovou agenturou (USADA).

Landis nadále prohlašuje, že je nevinný a upozorňuje na pochybení při zkoumání jeho vzorků. Jednatřicetiletý cyklista byl pozitivně testován na testosteron po 17. etapě Tour, ve které se zázračně vzchopil a zahájil útok na celkové vítězství.

Američan má ještě poslední možnost, jak zvrátit rozhodnutí cyklistických orgánů. Hodlá se odvolat ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Apoštolský nuncius Balvo v Česku končí, přesune se do Austrálie

Zástupce Svatého stolce v Česku arcibiskup Charles Daniel Balvo po třech letech v Česku skončí. Papež František jej pověřil novou misí v Austrálii, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce. Nový velvyslanec Vatikánu pro Českou republiku nebyl zatím jmenován a jeho jméno bude oznámeno v dohledné době. 

Balvův odchod by také mohl vypovídat o tom, že již byl vybrán nástupce pražského arcibiskupa Dominika Duky. Nuncius se aktivně podílel na konzultacích o jeho nástupci. "Proces probíhá diskrétně," napsal před časem Aktuálně.cz s tím, že při výběru konzultuje "řadu osob včetně biskupů, kněží, řeholníků, řeholnic a laiků". S koncem jeho mise by měl být završen i výběr Dukova nástupce.

Podle informací Aktuálně.cz zůstaly v uším výběru tři favorité: královéhradecký biskup Jan Vokál, plzeňský biskup Tomáš Holub a osoba mimo okruh dosavadních katolických hierarchů. "Ostatní již odpadli, mají různé kaňky v životopise nebo funkci odmítli," uvádí pro Aktuálně.cz zdroj obeznámený s problematikou.

Charles Balvo se narodil 29. června 1951 v americkém Brooklynu. Na kněze byl vysvěcen roku 1976 v New Yorku. Studia absolvoval ve Spojených státech a v Římě, kde na Papežské gregoriánské univerzitě získal nejprve licenciát z biblistiky a posléze také doktorát z kanonického práva. Americký duchovní působil v Česku od září 2018, nunciem byl však již jedno tříleté období od roku 1996 do roku 1999.

Zdroj: Martina Heroldová
Další zprávy