Antuka bolí, Berdycha obzvlášť. Ale i na ní umí být famózní

Aleš Vávra Aleš Vávra
14. 4. 2015 6:01
V Monte Carlu začíná antuková část sezony. Jaké jsou šance české jedničky na nejnepříjemnějším povrchu?
Jak si Tomáš Berdych povede letos na antuce? Příběh začíná v Monte Carlu.
Jak si Tomáš Berdych povede letos na antuce? Příběh začíná v Monte Carlu. | Foto: Reuters

Praha - Nejbolestivější část tenisové sezony už se naplno rozjíždí. V Monte Carlu začal prestižní turnaj série Masters, místní antuka už je v plné permanenci.

Špičkoví hráči jsou připraveni na extrémní zátěž spojenou s přechodem na nejpomalejší povrch. Do turnaje tradičně štědře dotovaného věhlasnou firmou Rolex vstupuje coby nasazená šestka Tomáš Berdych.

Elitní český tenista může v místě svého oficiálního "daňového" bydliště nasbírat cenné body, v loni totiž vypadl už v osmifinále. Ve svém druhém utkání tehdy překvapivě podlehl Španělu Garcia-Lopezovi.

Novák: Tomáš bude muset hodně bojovat

Rodák z Valašského Meziříčí dobře ví, že na antuce už to nebude o přímých bodech ze servisu či bleskových returnových winnerech, ale o těžké dřině, tuhém boji o každý jednotlivý fiftýn.

"Tomášovou výhodou je, že umí hrát na vysoké úrovni na všech třech površích. I na antuce už sehrál fantastické zápasy," řekl serveru Aktuálně.cz někdejší pátý hráč světa Jiří Novák. Podle jeho názoru je ale z logických důvodů antuka pro Berdycha nejnepříjemnějším povrchem.

"Vzhledem k jeho výšce a jeho stylu hry to je na antuce vždy velmi náročné. Tomáš musí zapomenout na to, že bude zabíjet výměnu třetím čtvrtým balonem. Bude muset hodně bojovat a sám jsem zvědavý, jak se s tím popere," vysvětlil Novák.

Berdych vstoupil do sezony pod vedením nového trenéra Daniela Vallverdua, Novák však v jeho herním projevu nepozoruje prakticky žádné změny. "Nic takového tam nevidím. Že by se třeba víc hýbal nebo lépe zabíjel míče, to ne. Ale je v jakési počáteční euforii díky novému impulsu. A drží vysoký standard své hry," poznamenal tenisový trenér.

Porazí Berdych někoho z elity?

I přes vyrovnané výkony, dvě finále a tři semifinále z šesti turnajů, si ale Berdych nijak nepolepšil v klíčové bilanci proti nejlepším tenistům světa. V Melbourne sice porazil Nadala, v dalších šesti zápasech proti hráčům elitní desítky nicméně neuspěl.

"Ano, v tomto ohledu se vlastně nic nezměnilo. Tomáš se prezentuje neskutečnou úrovní tenisů posledních pět šest let a ani letos to není jiné. I ta statistika proti nejlepším je jasná, nepostřehl jsem tam změnu," konstatoval Novák. Na jakékoli soudy je ale dle jeho mínění příliš brzy.

"Nic to zatím neznamená. V semifinále Australian Open prohrál s Wawrinkou, ale přijdou další šance. V Paříži, na Wimbledonu, na US Open může ten klíčový zápas zvládnout," nezatratil českou jedničku Novák.

Hodnocení spolupráce s mladým venezuelským koučem bude podle něj na pořadu dne až na konci sezony. "Začali spolupracovat teprve měsíc před Australian Open, ty změny se neprojeví za měsíc nebo za dva. Už teď víme, že změna k horšímu to nebyla a na konci roku uvidíme, jestli přijde kýžený efekt," připomněl Novák dlouhodobý cíl Berdycha, kterým je vysněný grandslamový vavřín.

Se Stachovským Berdych ještě neprohrál

Do turnaje v Monte Carlu vstoupí Berdych utkáním druhého kola, v němž bude jeho soupeřem Ukrajinec Sergej Stachovskij. S ním má Čech jednoznačnou bilanci 5:0 na zápasy, přičemž letos už jej stihl porazit hned dvakrát, v Dubaji a Indian Wells. Na antuce se ale oba tenisté dosud nepotkali, všech pět vzájemných duelů proběhlo na tvrdém povrchu.

Pokud by se Berdychovi v Monte Carlu dařilo, v případném čtvrtfinále by mohl narazit na Kanaďana Milose Raonice, v semifinále pak nejspíš na jednoho z dvojice Švýcarů Federer - Wawrinka.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy