Antošová s Fleissnerovou prošly od oprav ke zlatu, čtyřka bez kormidelníka je bronzová

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2017 14:23
První českou medaili na mistrovství Evropy ve veslování v Račicích získala čtyřka bez kormidelníka ve složení Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Milan Viktora a Jan Hájek. Česká čtyřka vybojovala bronz. Ještě více ale zazářily Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou, které získaly v dvojskifu žen dokonce zlatou medaili.
Kristýna Fleissnerová (vlevo) a Lenka Antošová získaly v Račicích první české zlato.
Kristýna Fleissnerová (vlevo) a Lenka Antošová získaly v Račicích první české zlato. | Foto: Tomáš Liška

Račice - České veslařky Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová se staly na dvojskifu na domácí vodě v Račicích mistryněmi Evropy. Medaili získala také čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Milan Viktora, Jan Hájek, jež dojela třetí.

Antošová s Fleissnerovou obhajovaly bronz z loňského kontinentálního šampionátu a na medailových pozicích se držely od začátku dnešního finále. Na první příčku se dostaly po polovině trati a do cíle si dovezly náskok půldruhé sekundy před Nizozemkami. Třetí skončily Italky.

"Je to báječné, skvělé. Něco podobného jsem si ani nepředstavovala, když jsme do závodu vstupovaly," radovala se Fleissnerová.

Antošová přiznala, že ve zlato doufala. Měla zvláštní motivaci, neboť medaile předávala její starší sestra Jitka, která se v Račicích stala v roce 2009 v Račicích mistryní světa do 23 let na skifu. "Věděla jsem, že bude předávat, ale Kristýně jsem to neřekla. Strašně jsem se těšila, že nám bude předávat zlato," uvedla Antošová.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah si dojela pro bronz s náskokem více než osmi sekund před čtvrtým Tureckem. Zvítězili těsně Rusové před Itálií, Češi na nejlepší dvě lodě ztratili přes šest sekund.

"Připravili jsme se na závod, o kterém jsme věděli, že bude těžký a zkusili jsme ze sebe vydat maximum, což se povedlo," řekl Kopáč.

Těsně pod stupni vítězů skončila dvojka bez kormidelníka Lukáš Helešic, Jakub Podrazil, která byla na mistrovství Evropy čtvrtá potřetí za sebou. Vyhráli Italové Matteo Lodo a Giuseppe Vicino. České dvojici chybělo k medaili 1,5 sekundy.

"Začali jsme jako v sobotu a prostě jsme to odpálili. Zkoušeli jsme jet, co to vydrží a zase to dopadlo na čtvrté místo," řekl Helešic. Veslaři pražské Dukly se po startu drželi druzí, poté ale klesli až na šesté místo. V závěru se mocným finišem posunuli na čtvrtou pozici. "Před finále jsme si říkali, že koho předjedeme, to bude úspěch. A zvládli jsme předjet dvě dvojky," uvedl veslovod posádky.

"Je to trošku bramborový hattrick, co si budeme povídat," pousmál se Podrazil. "Úroveň mistrovství Evropy se ale každým rokem zvedá. Když jsme byli před třemi lety poprvé na Evropě v Poznani, tak úroveň nebyla taková a mohli jsme rozhodně závodit. Teď si myslím, že při dnešní kvalitě dvojek je to docela dobrý úspěch. Když to budeme držet dál a čtvrté místo bude i na mistrovství světa, tak budeme spokojení," dodal Podrazil.

Šest českých posádek se dnes představilo ve finále B v boji o sedmé až 12. místo. Nejlépe z nich dopadl dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek, který svou poslední jízdu vyhrál a celkově skončil sedmý.

Rozlučku s mezinárodní kariérou absolvoval Jakub Makovička, jenž štrokoval čtyřku bez kormidelníka a společně s Janem Potůčkem, Jakubem Paroulkem a Kornelem Altmanem dojeli v "béčku" třetí.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy