Antidopingový kodex neporušuje jen Rusko, kromě něj ještě dalších pět zemí

Michal Šenk Michal Šenk
21. 11. 2015 14:53
Na třídenním pražském zasedání evropských olympijských výborů se nejvíce řešila kauza systematického dopování v Rusku. Podle zasedajících, je ale kauza důsledkem dlouhodobé nedůslednosti v potírání dopingu.
Sídlo WADA v Montrealu
Sídlo WADA v Montrealu | Foto: Reuters

Praha - Dopingový stín sportu byl přirozeně jedním z hlavních témat třídenního pražského zasedání evropských olympijských výborů. Kauza systematického dopingu v ruské atletice je až důsledkem dosavadní možná liknavosti boje proti dopingu.

Na pomalou implementaci nového antidopingového kodexu do struktur fungování sportu v některých zemích upozornil v sobotu ředitel evropské pobočky Mezinárodní antidopingové organizace (WADA) Fréderic Donzé.

"Ne všechny sportovní organizace a ne všechny země dokázaly zanést nová opatření do své regulace. Opatření byla schválena před dvěma lety a země, které se chtějí účastnit mezinárodních akcí a vysílat na ně své sportovce, musí mít všechny předpisy v souladu s tímto kodexem od začátku letošního roku," uvedl Donzé.

Organizace mají povinnost uchovávat vzorky

Mezi novinky v antidopingovém kodexu patří například povinnost uchovávat některé vzorky testů na možné užívání nedovolených látek sportovců, případně přísnější systém trestů.

"Některé sportovní federace stále užívají pro testování laboratoře, které nejsou certifikovány WADA," připomněl Donzé další problém, který je možná jednou z hlavních příčin ruského skandálu.

V Bolívii, Argentině a na Ukrajině chybí laboratoře

Podle zjištění WADA užívají takové laboratoře sportovní organizace v Bolívii, v Argentině a na Ukrajině. Ukrajinci zatím nezvládli ani další právní ukotvení nových norem antidopingového kodexu. Podobné problémy má podle WADA ještě Andora a Izrael.

Tyto země by tedy zatím neměly, pokud nesjednají nápravu, startovat na vrcholných světových sportovních akcích.

Napomenutí dostalo dalších šest zemí

Donzé poukázal ještě na další šestici zemí, které obdržely od WADA výtku. Belgie, Brazílie, Francie, Řecko, Mexiko a Španělsko nicméně mají čas do března 2016 napravit veškeré nesrovnalosti a do té doby by neměly být nikterak penalizovány. Právní ukotvení nových norem antidopingového kodexu je v těchto zemích v závěrečných fázích schvalování na národní úrovni a mělo by být už pouze formalitou.

V pátek šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach v reakci na problémy s dopingem v Rusku vyzval široké sportovní prostředí k práci na nových parametrech boje proti dopingu. S tím WADA, která má být lídrem tohoto boje, souhlasí.

"Poptávka po tom, abychom byly aktivnější i ve vyšetřování možných porušování antidopingových zásad, abychom sbíraly podněty od whistleblowerů, to vše je na místě. Do května příštího roku přijmeme konkrétní pravidla. WADA se změní," prohlásil Donzé.  

 

Právě se děje

Další zprávy