Antidopingový kodex neporušuje jen Rusko, kromě něj ještě dalších pět zemí

Michal Šenk Michal Šenk
21. 11. 2015 14:53
Na třídenním pražském zasedání evropských olympijských výborů se nejvíce řešila kauza systematického dopování v Rusku. Podle zasedajících, je ale kauza důsledkem dlouhodobé nedůslednosti v potírání dopingu.
Sídlo WADA v Montrealu
Sídlo WADA v Montrealu | Foto: Reuters

Praha - Dopingový stín sportu byl přirozeně jedním z hlavních témat třídenního pražského zasedání evropských olympijských výborů. Kauza systematického dopingu v ruské atletice je až důsledkem dosavadní možná liknavosti boje proti dopingu.

Na pomalou implementaci nového antidopingového kodexu do struktur fungování sportu v některých zemích upozornil v sobotu ředitel evropské pobočky Mezinárodní antidopingové organizace (WADA) Fréderic Donzé.

"Ne všechny sportovní organizace a ne všechny země dokázaly zanést nová opatření do své regulace. Opatření byla schválena před dvěma lety a země, které se chtějí účastnit mezinárodních akcí a vysílat na ně své sportovce, musí mít všechny předpisy v souladu s tímto kodexem od začátku letošního roku," uvedl Donzé.

Organizace mají povinnost uchovávat vzorky

Mezi novinky v antidopingovém kodexu patří například povinnost uchovávat některé vzorky testů na možné užívání nedovolených látek sportovců, případně přísnější systém trestů.

"Některé sportovní federace stále užívají pro testování laboratoře, které nejsou certifikovány WADA," připomněl Donzé další problém, který je možná jednou z hlavních příčin ruského skandálu.

V Bolívii, Argentině a na Ukrajině chybí laboratoře

Podle zjištění WADA užívají takové laboratoře sportovní organizace v Bolívii, v Argentině a na Ukrajině. Ukrajinci zatím nezvládli ani další právní ukotvení nových norem antidopingového kodexu. Podobné problémy má podle WADA ještě Andora a Izrael.

Tyto země by tedy zatím neměly, pokud nesjednají nápravu, startovat na vrcholných světových sportovních akcích.

Napomenutí dostalo dalších šest zemí

Donzé poukázal ještě na další šestici zemí, které obdržely od WADA výtku. Belgie, Brazílie, Francie, Řecko, Mexiko a Španělsko nicméně mají čas do března 2016 napravit veškeré nesrovnalosti a do té doby by neměly být nikterak penalizovány. Právní ukotvení nových norem antidopingového kodexu je v těchto zemích v závěrečných fázích schvalování na národní úrovni a mělo by být už pouze formalitou.

V pátek šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach v reakci na problémy s dopingem v Rusku vyzval široké sportovní prostředí k práci na nových parametrech boje proti dopingu. S tím WADA, která má být lídrem tohoto boje, souhlasí.

"Poptávka po tom, abychom byly aktivnější i ve vyšetřování možných porušování antidopingových zásad, abychom sbíraly podněty od whistleblowerů, to vše je na místě. Do května příštího roku přijmeme konkrétní pravidla. WADA se změní," prohlásil Donzé.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy