1. 6. 2018 6:29
Cavaliers nevyužili v závěru velkou šanci na výhru, v prodloužení pak nedali tři minuty ani bod a do finále vkročili vítězně obhájci z Golden State.
finále NBA, J. R. Smith | Video: Youtube.com

Oakland - Zvláštní počínání J.R. Smithe dost možná připravilo basketbalisty Clevelandu o vítězný vstup do finále NBA.

Čtyři vteřiny před koncem za stavu 107:107 doskočil neúspěšný trestný hod svého spoluhráče George Hilla, jenže místo aby zaútočil na koš Golden State, vydal se k údivu spoluhráčů i soupeře s míčem na vlastní polovinu. V prodloužení pak domácí obhájci soupeře zdolali celkovým skóre 124:114.

Cavaliers proti obhájcům titulu nepomohlo ani 51 bodů, osm doskoků a osm asistencí v podání LeBrona Jamese, který si o dva body vylepšil osobní bodový rekord v utkání vyřazovací části. Warriors se tak ujali vedení v sérii hrané na čtyři vítězství, další zápas hrají v neděli opět doma.

James devíti body v posledních třech minutách zařídil Clevelandu 32 vteřin před koncem vedení 106:104, ovšem s 29 body nejlepší střelec domácích Stephen Curry košem s faulem a následným trestným hodem poslal do vedení Warriors.

Čtyři vteřiny před koncem mohl rozhodnout o výhře Kavalírů Hill, ale proměnil jen jeden trestný hod, jímž vyrovnal na 107:107.

I poté ještě měl Cleveland šanci na vítězství, protože neproměněnou Hillovu šestku doskočil jeho spoluhráč J.R. Smith. Ale místo toho, aby se pokusil dostat ke koši, rozběhl se s míčem k údivu svých spoluhráčů k půlicí čáře. "Myslel si, že je konec, že jsme vyhráli. Myslel si, že jsme vedli o bod," vysvětloval nečekanou Smithovu reakci trenér Cavaliers Tyronne Lue.

Sám Smith však podal jinou verzi. "Prostě jsem si myslel, že si budeme brát oddechový čas, protože jsem míč doskočil. Přes Duranta jsem střílet nemohl," uvedl zkušený dvaatřicetiletý hráč. "Kdybych si myslel, že vedeme, prostě bych držel balon a nechal se faulovat, což samozřejmě nebyl tenhle případ."

V prodloužení už se Jamesovi nevedlo a Cleveland tři minuty nedal ani bod, zatímco Golden State proměnili tři trojky, z toho dvě Klay Thompson, a v klidu si hlídali vítězství. "Musíme se posunout. Jdeme dál. Utkání je za námi a další před námi," řekl James, jenž posedmadvacáté v kariéře nastřílel v play off přes 40 bodů a byl to už jeho 109. zápas s alespoň 30 body, čímž vyrovnal rekord Michaela Jordana.

Zatímco Jamesovi s body pomáhal už jen Kevin Love (21), za domácí se prosazovaly všechny čtyři hvězdy. Curryho doplnili 26 body Kevin Durant a 24 body Thompson. Navíc Draymond Green sahal po triple double za 13 bodů, 11 doskoků a 9 asistencí. "Byl to bláznivý zápas. Je to finále, stát se může úplně všechno," řekl Curry.

Finále play off basketbalové NBA - 1. zápas:

Golden State - Cleveland 124:114 po prodl. (29:30, 56:56, 84:78, 107:107)

Nejvíce bodů: Curry 29, Durant 26, Thompson 24, Green 13 - James 51, Love 21, Smith 10, Nance 9. Stav série: 1:0.