Americký golfista Johnson poprvé vyhrál major Masters

15. 11. 2020 20:57
Americký golfista Dustin Johnson vyhrál Masters a premiérově se oblékl do zeleného saka.
Dustin Johnson
Dustin Johnson | Foto: Reuters

Na turnaji v Augustě, odloženém kvůli koronaviru na podzim, triumfoval první hráč světového žebříčku s rekordními 20 ranami pod par. Po vítězství na US Open z roku 2016 tak získal druhý major titul.

Johnson vyhrál s náskokem pěti ran před Australanem Cameronem Smithem, kterému na výhru nestačil ani rekordní zápis, jelikož jako první hráč v historii turnaje zahrál všechna čtyři kola pod 70 ran. Druhý byl i Korejec Im Song-če. Obhájce titulu Tiger Woods skončil s odstupem devatenácti ran na děleném 38. místě.

"Celý den jsem byl nervózní, protože jsem chtěl moc vyhrát. Masters pro mě hodně znamená, je to největší turnaj a je to splněný sen," řekl Johnson.

Do finále vstupoval s náskokem čtyř ran a po bogey na páté jamce se jeho vedení smrsklo na jednu. Kolaps ale nepřipustil. Vzápětí dal birdie a zbytek kola obešel sebevědomě. Definitivně rozhodl sérií tří birdie od třináctky do patnáctky.

Po posledním patu do paru se Johnson jen lehce usmál pod plnovous a jako vždy nedával příliš najevo emoce. Naopak jeho bratr Austin, který mu dělá caddieho - nosí mu hole a radí s ránami, slzel dojetím. Po skončení dostal Johnson polibek od Pauliny, dcery slavného hokejisty Wayna Gretzkého, s kterou má dva syny.

Do zeleného saka mu pomohl, jak velí tradice, loňský vítěz Woods. "Jak skvělý je sportovec. A předvedl schopnost zůstat v obtížných momentech klidný. My bývalí vítězové víme, jak je těžké ovládnout emoce," ocenil Woods.

Šestatřicetiletý Johnson dovršil vítězstvím na Masters parádní rok. Na PGA Tour vyhrál čtyři turnaje a celkem má 24 titulů. Začátkem září navíc premiérově ovládl celkové pořadí FedEx Cupu, za což inkasoval 15 milionů dolarů.

Woods prožil turbulentní závěrečnou osmnáctku. Sice dal birdie na dvojce, ale pak měl tři bogey a zmar přišel na ikonické dvanáctce. Na nejkratším tříparu na hřišti poslal třikrát míč do vody z různých pozic a zapsal deset ran. Ve zbytku kola ale ukázal, proč má na kontě 15 majorů - na šesti jamkách měl pětkrát birdie.

Letošní Masters bylo přeloženo z dubnového termínu na listopad kvůli koronaviru a hrálo se bez přítomnosti fanoušků. Johnsonovu cestu posledním kolem přesto provázela poměrně početná skupina lidí, členové klubu či příbuzní hráčů.

Masters, golfový turnaj kategorie major v Augustě v USA (par 72, dotace 11,5 milionu dolarů): 1. D. Johnson (USA) 268 (65+70+65+68), 2. Smith (Austr.) 273 (67+68+69+69) a Im Song-če (Korea) 273 (66+70+68+69), 4. Thomas (USA) 276 (66+69+71+70), 5. Frittelli (JAR) 277 (65+73+67+72) a McIlroy (Sev. Irsko) 277 (75+66+67+69), 7. Pchan Čcheng-tsung (Tchaj-wan) 278 (70+66+74+68), Koepka (USA) 278 (70+69+69+70) a Rahm (Šp.) 278 (69+66+72+71).