Američané horší než Češi. Bojí se propadu tenistů

3. 9. 2009 0:00
McEnroe: Svět nás předběhl
Stadión Artura Ashe ve Flushing Meadow
Stadión Artura Ashe ve Flushing Meadow | Foto: Sport

New York - USA momentálně hostí na kurtech ve Flushing Meadows tenisovou smetánku z celého světa. Fanoušci si však všímají, že zejména v mužském tenisu začínají Američané hrát "druhé housle".

Jistě, je tu nedávný wimbledonský finalista Andy Roddick. Světová pětka patří mezi širší okruh favoritů. Jenže koho tu máme dál?

Mnozí si toho možná nevšimli, ale letos se poprvé v historii (od založení žebříčku ATP) stalo, že USA mají v nejlepší dvacítce na světě pouze jediného hráče.

Američané jsou na tom v tomto směru ještě hůř než Češi, kteří mají v top 20 dva zástupce. Ale USA nejsou rozhodně jedinou tenisovou velmocí, která má problémy. Na začátku roku například neměla Austrálie ani jednoho tenistu v první stovce.

Čtěte také:
Český tenis sklízí ovace. Je v krizi, nebo není?
Austrálie pláče: Její tenisté zmizí z první stovky

Situaci si dobře uvědomuje daviscupový kapitán a generální manažer amerického tenisového svazu USTA pro hráčský rozvoj Patrick McEnroe.

"Realita je prostě realita. Svět nás předběhl.  Myslím si, že můžeme odvádět lepší práci," řekl McEnroe v rozhovoru pro list The New York Times.

Za Roddickem zeje výkonnostní díra. James Blake, jehož trápila série zranění, se propadl na 23. místo. Lepšící se Sam Querry je dvaadvacátý  a John Isner  pětapadesátý. To není na velmoc zvyklou na úspěchy Samprase, Agassiho či Couriera žádná slává.

Američanům se nedaří nastartovat kariéry mladých tenistů na profesionálním okruhu.

Mladí šampioni se nechytají

Například Chase Buchanan, který vyhrál mistrovství USA do 18 let bez ztráty setu, na US Open vypadl v prvním kole s Jo-Wilfriedem Tsongou, proti němuž uhrál jen tři gamy ve třech setech. Podobně si vedl i Devin Britton.

Andy Roddcik: jsme na správné cestě
Andy Roddcik: jsme na správné cestě | Foto: Sport

"Mají problémy. Poslední vítěz juniorky, který dokázal vyhrát zápas na US Open, jsem já. A to už je čtrnáct let zpátky," všiml si Justin Gimelstob.

Podle něho mladí Američané prostě nemají na to, aby hráli na turnajích typu US Open.

McEnroe se snaží prosadit do výchovy mladých hráčů novou filozofii se zaměřením na rychlost, výbušnost a kondici. 

Na realizaci svých plánů například najal renomovaného kouče José Higuerase, který spolupracoval mimo jiné s Rogerem Federerem, Jimem Courierem a Michaelem Changem.

McEnroe rovně podporuje vznik vrcholových středisek.  Momentálně jich existuje pět a cílem je prý vznik dvanácti center v různých regionech.

Podle většiny osobností amerického tenisu zvolil McEnroe správnou cestu. Roddcik  například ukazuje na Sama Querryho jako na zářný příklad zlepšení ve fungování systému.

"V létě udělal veliký pokrok," všiml si Roddick.

Propast zeje i za současnými hvězdami českého tenisu Radkem Štěpánkem a Tomášem Berdychem.

Svazový šéf Ivo Kaderka však jakoukoliv krizi ve svém sportu odmítá s poukazem na poslední úspěchy českého daviscupového či fedcupového týmu. Některé  osobnosti v čele s Petrem Kordou však správnost tréninkových a výchovných metod v českém tenisu zpochybňují.

 

Právě se děje

Další zprávy