8. 9. 2010 21:55
Španělsko - Srbsko 89:92, Turecko - Slovinsko 95:68
Miloš Teodošič právě trefuje postup
Miloš Teodošič právě trefuje postup | Foto: Reuters

Istanbul - Senzace je na světě. Cesta španělských reprezentačních basketbalistů za obhajobou světového zlata skončila už ve čtvrtfinále, když si výběr La Roja nedokázal poradit s výborně hrajícím Srbskem a po výsledku 89:92 nečekaně končí.

Zápas nepostrádal rychlost, nasazení ani dramatické okamžiky. Ten největší přišel bezesporu v samotném závěru, kdy Miloš Teodosič tři vteřiny před koncem za stavu 89:89 parádním dalekonosným hodem převážil definitivně misky vah na srbskou stranu.

Argentina v přestřelce vyřadila Brazílii a jde na Litvu
Basketbalisté USA deklasovali Angolu a půjdou na Rusko
Slovinci na MS deklasovali Austrálii. Čeká je Turecko

Vůbec balkánský tým působil od začátku jistějším dojmem. Už v první čtvrtině odskočil v jednu chvíli na rozdíl deseti bodů, a byť tento náskok vydržel jen chvíli, i v dalších minutách si udržoval mírné vedení.

Španěly táhnul svým výkonem zejména Juan Carlos Navarro, a ačkoliv Srbům nevycházely zpočátku trestné hody, prezentovali se skvělou obranou.

Uvolnění přišlo až v úvodu třetí čtvrtiny, kdy Španělé zabrali a během minuty a půl vyrovnali na 49:49. Osm bodů soupeře v řadě donutilo srbského trenéra k využití oddechového času a zápas následně pokračoval v maximálně vyrovnaném duchu.

Až ve chvíli, kdy na světelné tabuli svítil stav 89:89, se dostal míč několik vteřin před koncem k Teodosičovi a jeho parádní dalekonosná rána rozhodla o hořkém konci Španělů na MS.

Slovinci neměli proti Turkům šanci

To ve večerním zápase mezi Tureckem a Slovinskem bylo rozhodnuto poměrně brzy. Domácí reprezentace hnaná svými fanoušky nedala soupeři od začátku žádnou možnost a postupně navyšovala čím dál více svůj náskok.

Slovinci se nedokázali nadšeně bojujícím Turkům vyrovnat, nešlo jim to ani v útočné fázi a navíc každý jejich pokus byl doprovázen mohutným pískotem z ochozů.

Když byl pak v polovině zápasu stav 50:31 pro domácí výběr, bylo jasné, že se další dvě čtvrtiny už budou jen dohrávat.

Dominanci Turků potvrdily v té chvíli i statistiky. Více jak sedmdesáti procentní úspěšnost střelby ostře kontrastovala se 40% u výběru Slovinska. A diváci se mohli bavit i v dalších minutách, konečné skóre pak znělo ve prospěch jejich výběru 95:68.