Allertová splnila sen babičce, Veselému fandí přítelkyně

ČTK ČTK
1. 7. 2015 12:57
Tenisté ve Wimbledonu si díky dobré dostupnosti Londýna z Prahy užívají podporu svých blízkých.
Denisa Allertová
Denisa Allertová | Foto: Milan Kammermayer

Londýn - Tenisté ve Wimbledonu si díky dobré dostupnosti Londýna z Prahy užívají podporu svých blízkých. Denisa Allertová splnila sen babičce Blance, své první trenérce, a s Jiřím Veselým jsou letos v All England Clubu vedle realizačního týmu také otec, nejmladší sestra a přítelkyně.

Babička hrála proti Navrátilové

Allertová letos prožívá dobré grandslamové premiéry. Při prvních startech v Australian Open, na Roland Garros i nyní ve Wimbledonu shodně vyhrála první kolo. "Tady z toho mám velkou radost, jelikož to je můj nejoblíbenější grandslam," řekla Allertová po úterní výhře nad krajankou Kateřinou Siniakovou.

Dvaadvacetiletá pražská rodačka hrála v All England Clubu jednou před pěti lety jako juniorka a tehdy vypadla ve 3. kole. "Moc se mi tady líbilo a přála jsem si tady hrát v dospělých. Je skvělé, že jsem tady, a k tomu jsem vyhrála první kolo," řekla.

Touhu po Wimbledonu nesplnila jen sobě. Vedle trenéra Jana Příhody ji v All England Clubu doprovází babička, která hrávala tenis například proti Martině Navrátilové a Haně Mandlíkové a Allertovou tenis učila. "Babička snila, že když se dostanu jednou na Wimbledon, že by se toho ráda dožila a chtěla mě tady vidět. Jsem ráda, že jsem jí to mohla splnit. Je tady spokojená," řekla Allertová.

Veselý si pronajal byt

Podobně využil přívětivost Wimbledonu Veselý. Pronajal si nedaleko od kurtů byt, v kterém je spolu s otcem Jiřím, dvanáctiletou sestrou Natálií a přítelkyní Denisou. "Hodně jsem přemýšlel, jak se dostat trochu do klidu a pohody, protože na kurtu musí člověk odevzdat maximum. Tohle je pro mě určitě příjemnější a takové zpestření. Jsem rád, že mi dělají domácí prostředí," řekl Veselý.

Veselý podobně jako Allertová zvládl nástrahy 1. kola. Možná mu k tomu pomohlo, že se před turnajem krátce rozptýlil a byl se poprvé podívat v centru Londýna u Buckinghamského paláce, Tower Bridge a Big Benu. "Člověk nemůže čtyřiadvacet hodin denně myslet jenom na tenis," podotkla jednadvacetiletá naděje.

Aktuálně 45. hráč světa je rád, že může trávit trochu času s nejmladší sestrou. "Čím jsem na žebříčku výš a kariéra začíná být trochu vážnější, tak jsem doma čím dál míň a trochu mi to schází. Rodině to schází možná ještě víc," uvedl Veselý.

Allertovou babička ve středu možná bude sledovat na jednom z velkých kurtů, jelikož česká tenistka se ve 2. kole utká s pátou nasazenou Caroline Wozniackou z Dánska. Veselý má proti Španělovi Pablu Andújarovi šanci na postup do 3. kola.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Hlavním městem Indonésie bude nově Nusantara na Borneu

Indonéský parlament schválil zákon o přesunu hlavního města z přelidněné Jakarty na ostrov Borneo, informovala agentura Reuters s odvoláním na předsedkyni parlamentu Puan Maharaniovou. Již v pondělí vláda oznámila, že nová metropole ponese jméno Nusantara.

Schválený zákon o hlavním městě poskytuje právní rámec pro realizaci ambiciózního plánu přesunu hlavního města, který prezident Joko Widodo představil v roce 2019. Norma stanovuje, jak bude výstavba nové metropole financována a spravována.

V pondělí ministr pro místní rozvoj Suharso Monoarfa uvedl, že nové hlavní město se bude jmenovat Nusantara, což je ve staré javánštině označení pro indonéské souostroví.

Ostrov Borneo sdílí Indonésie s Malajsií a Brunejí. Budoucí indonéská metropole má vzniknout v džungli provincie Východní Kalimantan, přibližně na půli cesty mezi městy Balikpapan a Samarinda, uvedla agentura DPA.

V nejlidnatější muslimské zemi světa, která má přes 273 milionů obyvatel, se debaty o zbudování nové metropole vedly několik desetiletí. V Jakartě ležící na přelidněném ostrově Jáva v současnosti žije kolem deseti milionů obyvatel, její širší aglomerace jich má až 30 milionů. Město se potýká se špínou a smogem, ale také s častými zemětřeseními a ničivými záplavami. Trápí je rovněž stoupající hladina oceánů i špatná infrastruktura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy