Česko má po 27 letech medaili z šermířského ME. Tvrdá příprava se Choupenitchovi vyplatila

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
20. 6. 2018 20:04
Fleretista Alexander Choupenitch si z mistrovství Evropy v Srbsku odváží bronzovou medaili. V Novém Sadu po devíti výhrách postoupil až do semifinále a stal se tak teprve druhým českým šermířem, který na evropském šampionátu vybojoval v soutěži jednotlivců cenný kov. Naposledy se to podařilo rovněž bronzovému kordistovi Jiřímu Doudovi před 27 lety ve Vídni. "Po předchozích třech účastech ve čtvrtfinále se mi podařilo najít cestu na stupně vítězů. Moc si toho vážím,“ zdůraznil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Foto: Jakub Plíhal

Byla vaše příprava na šampionát jiná, než na jakou jste zvyklý?

Byla mimořádně těžká s velkými dávkami, hlavně směrem k dokonalé fyzické připravenosti. Velice užitečná byla dvě soustředění v Rusku, kde jsem se snažil zlepšit i šermířskou techniku. Tato příprava postupně gradovala, abych byl se svoji formou plně spokojen právě v Srbsku. Všechno se podařilo, což beru jako odměnu za vynaložené úsilí.

S jakými představami jste do Srbska odjížděl?

Nějaký konkrétní cíl jsem si nedal, ale při maximální zodpovědnosti jsem se chtěl plně koncentrovat na velice náročný systém tohoto mistrovství. Byl jsem i trochu nervózní, ale po pěti výhrách v základní šestičlenné skupině jsem si posílil sebevědomí a potvrdilo se, že na šampionát jsem dobře připraven.

Jak byla cesta k medaili náročná?

Nebyla snadná už v základní skupině, v níž mě nečekal žádný snadný soupeř. Z 80 startujících se jich kolem šedesáti probojovalo do play off a na trnité cestě do semifinále se mi podařilo porazit čtyři leváky, což je kuriozita. Když se mi někdo zeptá, jestli to byla pro mě výhoda, tak odpovím, že zřejmě ano, protože bych jinak prohrál (smích).

V semifinále vás čekal Ital Garozzo. Věřil jste si na něj?

Je to olympijský vítěz z poslední olympiády v Riu, což prozrazuje jeho kvalitu. Je to jeden ze tří nejlepších fleretistů na světě. Už jsem ho před časem porazil, takže předem na lopatkách jsem se určitě necítil. Náš souboj však začínal s časovým zpožděním, což se na mém začátku tohoto souboje trochu podepsalo. Brzy jsem prohrával 0:4, ale podařilo se mi vyrovnat. V dramatické bitvě měl Ital lepší závěr a zvítězil těsně 15:13.

Bylo to pro vás velké zklamání?

Nejprve mě to trochu mrzelo, ale nakonec převládal příjemný pocit z celého mého vystoupení a ze zisku bronzové medaile. Vždyť z mistrovství Evropy je moje premiérová. Už třikrát jsem po ní sahal, ale nikdy jsem ji nezískal. Až teď v Novém Sadu.

Jakou má pro vás hodnotu?

Přinesla mi obrovskou radost a zároveň je i nemalým povzbuzením do mé další činnosti. V květnu jsem sice ani jeden den nebyl doma, ale pracovitost v přípravě se vyplatila.

Zmínil jste se o konkurenci. Kolik evropských fleretistů může reálně myslet na čtvrtfinále?

Je opravdu obrovská, slabší šermíři už neexistují. Letos se to projevilo velkými bitvami už ve skupinách a nejeden z papírových favoritů tímto kvalifikačním sítem neprošel. Na čtvrtfinále může s oprávněnými ambicemi myslet dvacet až třicet šermířů.

A jaká je situace v České republice?

V Novém Sadu se šampionátu zúčastnili další dva čeští fleretisté, ale ti si na cestu do Srbska museli vzít dovolenou. Jsem totiž jediným českým profesionálem, všichni ostatní jsou amatéři. V kordu je situace o něco lepší, ale dokonalý přehled nemám.

A jaký je váš nejbližší program?

Dva týdny soustředění v Londýně, kde bydlí můj polský trenér, a ještě jeden týden v Soči. V poslední červencové dekádě je pak druhý vrchol letošního roku, kterým je mistrovství světa v Číně. K velké evropské konkurenci se přidají především Američané, takže zase lze čekat dramatické a velice vyrovnané souboje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy