Video: Hokejová hymna přinesla Ondrovi stříbro, Japoncům dalekohled nepomohl

Sport Sport
17. 9. 2018 13:54
Adamovi Ondrovi pomohlo ke světovému stříbru i lezení "na sucho". Nevěříte? Podívejte se na video.
To není Adam Ondra v tanečních. Takhle vypadá prohlídka lezecké trasy | Video: Petr Paseka

Innsbruck - Adam Ondra na mistrovství světa ve sportovním horolezectví v Innsbrucku získal v průběhu minulého týdne dvě stříbrné medaile, když skončil druhý jak v lezení na obtížnost, tak v kombinaci, v níž se snoubí právě obtížnost, rychlost a lezení přes "bouldery".

Před nedělním finále kombinace vzniklo toto video, v němž se můžete podívat, jak si horolezci před samotným výstupem na stěnu "procházejí" trasu, kudy polezou. Podobně jako si třeba sjezdaři těsně před startem závodu projíždějí "na sucho" jednotlivé branky.

Adama Ondru najdete v červeném trikotu, pozdějšího šampiona Jakuba Schuberta, který českého horolezce porazil i v lezení na obtížnost, v bílém dresu vedle. Tři japonští reprezentanti, které vidíte v popředí, se pak seřadili na chvostu finálové výsledkové listiny.

A jen tak mimochodem, skladba v pozadí, která horolezcům i divákům hraje, je "Lemon Tree" od kapely Fools Garden. Ta se v roce 1996 stala oficiální hymnou hokejového šampionátu, jejž uspořádala rovněž rakouská Vídeň, a tehdy přinesla českému národnímu týmu první zlato v samostatné historii.

Nezbývá než doufat, že ji do svého repertoáru zařadí i pořadatelé tokijské olympiády v roce 2020, kde se sportovní horolezectví prostřednictvím kombinace poprvé představí a Adam Ondra by zde měl figurovat mezi hlavními kandidáty na zlato.

Tlak cítím, připouští Adam Ondra po stříbru z mistrovství světa | Video: Petr Paseka
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy