A Oscary získávají... Sport okouzlili atleti Bolt a Ennisová

Sport Sport
12. 3. 2013 7:47
Ocenění Laureus pro nejlepší světové sportovce získali jamajský sprinter Usain Bolt a britská vícebojařka Jessica Ennisová.
Držitelka sportovního Oscara Jessica Ennisová
Držitelka sportovního Oscara Jessica Ennisová | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Ocenění Laureus pro nejlepší světové sportovce získali jamajský sprinter Usain Bolt a britská vícebojařka Jessica Ennisová.

Ceny, která jsou označovány za sportovní Oscary, dostali sportovci na slavnostním večeru v brazilském Riu de Janeiro. Na něm se sešli zástupci světové sportovní elity od atletiku až po formuli 1.

Světu sportu vládnou atleti

Šestadvacetiletý jamajský atlet na londýnské olympiádě nenechal nikoho na pochybách, že je nejrychlejším člověkem planety a získal tři zlaté medaile za 100 a 200 metů a štafetu. Celkem jich má již šest.

Sedmadvacetiletá britská vícebojařka triumfovala v Londýně před domácím publikem v sedmiboji. V prosinci byla potřetí za poslední čtyři roky vyhlášena nejlepší britskou sportovkyní, na svém kontě má již tituly mistryně světa a Evropy.

Bez ceny neodešel ani Phelps či Baumgartner

Na ceremoniálu se rozdávala i řada dalších ocenění. Americký plavec Michael Phelps dostal cenu za mimořádný sportovní výkon, neboť se vloni se 22 olympijskými medailemi stal nejůspěšnějším olympionikem historie.

Nejlepším kolektivem roku byl na galavečeru vyhlášen tým evropských golfistů, který zvítězil nad USA při prestižním Ryder Cupu. Ocenení za průlom roku dostal tenisový olympijský vítěz Andy Murray. Za návrat roku byl oceněn dominikánský překážkář Félix Sánchez, který rovněž získal v Londýně zlato.

Nejlepším hendikepovaným sportovcem se stal brazilský plavec Daniel Dias, který na paralympiádě získal šest zlatých. Cenu za akčního sportovce roku získal rakušan Felix Baumgartner, který vloni s padákem seskočil z výšky téměř 40 kilometrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy