Nejdrsnější etapa historie? Vueltu čeká převýšení 5000 metrů

Ondřej Kurečka
2. 9. 2015 9:33
Španělská Vuelta, poslední cyklistická Grand Tour sezony, má před sebou královskou etapu.
Tom Dumoulin na Vueltě 2015
Tom Dumoulin na Vueltě 2015 | Foto: ČTK

Andorra la Vella - Španělská Vuelta, poslední cyklistická Grand Tour sezony, má za sebou první volný den a ve středu se královskou pyrenejskou etapou dostane do svého poločasu.

Online dnešní nabitou etapu budete moci sledovat zde.

Závod jako tradičně zatím nabízí velmi zajímavou sportovní podívanou a mnohá překvapení. Jedním z nich je mladý nizozemský závodník Tom Dumoulin, který dnes na startu v Andoře bude oblékat červený trikot vedoucího závodníka.

Šest horských prémií

Čtyři prémie první kategorie, jednu "dvojku“ a jeden výjezd mimo klasifikované kategorie (HC) budou dnes muset účastníci španělského závodu zdolat při cestě z hlavního města Andory na cílový kopec Alto Els Cortals d´Encamp.

Cílový vrchol se navíc nachází v nadmořské výšce 2095 metrů. Dohromady peloton nastoupá přes pět výškových kilometrů. Tohle může být etapa, která o šanci na přední umístění připraví nejednoho z favoritů.

"Nejtěžší etapa, jakou jsem kdy na Grand Tours viděl,“ prohlašuje dokonce Eusebio Unzué, sportovní ředitel Movistaru.

Dumoulin černým koněm?

Vueltě zatím vládnou mladé pušky. Závodníci mladší 26 let tvoří hned polovinu elitní desítky. Jedním z nich je čtyřiadvacetiletý Nizozemec Tom Dumoulin, aktuálně vedoucí závodník.

"Motýl z Maastrichtu“ patří k elitním světovým časovkářům, doma má dokonce bronzovou medaili z posledního světového šampionátu a letos ovládl obě časovky na závodu Okolo Švýcarska. O to víc jej mrzelo, když nezískal žlutý trikot při prologu Tour de France v Utrechtu, aby pak kvůli zranění peloton žlutého závodu opustil.

"Závod druhé šance“, tak bývá Vuelta přezdívána a pro Dumoulina to letos platí do puntíku. Aktivitou nizozemský čahoun udivoval už při prvním horském dojezdu, neúnavnými nástupy pak dokázal zvítězit v deváté etapě. Nyní vede o 57 sekund před zkušeným Rodriguezem.

Holanďan přitom patrně do Španělska nejel s úmyslem bojovat o přední příčky, vždyť i v červeném dresu pomáhal Johnu Degenkolbovi. S ubývajícími horskými etapami a dlouhou časovkou v posledním týdnu jej však můžeme považovat za černého koně závodu, sám k tomu dodává: "Čeká nás nejtěžší etapa Vuelty, v cíli budeme vědět více. Obvykle bych řekl, že je to na mě moc náročné, ale devátá etapa taky nebyla typická, takže uvidíme.“

Purito na dostřel

Za Rodriguezem, který je poměrně blízko k tomu, aby konečně dosáhl kýženého úspěchu na třítýdenním závodě, se na třetí příčce drží další velké překvapení závodu. Vítěz dvou etap, pětadvacetiletý Esteban Chaves z Kolumbie, přitom červený trikot ztratil až v deváté etapě.

Nebezpečný bude dozajista na pátém místě číhající Fabio Aru a hlavně tandem týmu Movistar. Valverde s Quintanou ztrácejí na páté a šesté příčce shodně minutu a 17 sekund. "Musíme z našeho společného lídrovství vytěžit co nejvíce, tak jako na Tour, tady ale nejsme ve stejné formě jako tehdy. Musíme brát závod krok po kroku,“ říká Nairo Quintana.  

Dnešní královská etapa hodně napoví, kdo může do Madridu přivézt červený trikot. Celá Vuelta však i nadále slibuje velmi zajímavou podívanou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy