Nejdrsnější etapa historie? Vueltu čeká převýšení 5000 metrů

Ondřej Kurečka
2. 9. 2015 9:33
Španělská Vuelta, poslední cyklistická Grand Tour sezony, má před sebou královskou etapu.
Tom Dumoulin na Vueltě 2015
Tom Dumoulin na Vueltě 2015 | Foto: ČTK

Andorra la Vella - Španělská Vuelta, poslední cyklistická Grand Tour sezony, má za sebou první volný den a ve středu se královskou pyrenejskou etapou dostane do svého poločasu.

Online dnešní nabitou etapu budete moci sledovat zde.

Závod jako tradičně zatím nabízí velmi zajímavou sportovní podívanou a mnohá překvapení. Jedním z nich je mladý nizozemský závodník Tom Dumoulin, který dnes na startu v Andoře bude oblékat červený trikot vedoucího závodníka.

Šest horských prémií

Čtyři prémie první kategorie, jednu "dvojku“ a jeden výjezd mimo klasifikované kategorie (HC) budou dnes muset účastníci španělského závodu zdolat při cestě z hlavního města Andory na cílový kopec Alto Els Cortals d´Encamp.

Cílový vrchol se navíc nachází v nadmořské výšce 2095 metrů. Dohromady peloton nastoupá přes pět výškových kilometrů. Tohle může být etapa, která o šanci na přední umístění připraví nejednoho z favoritů.

"Nejtěžší etapa, jakou jsem kdy na Grand Tours viděl,“ prohlašuje dokonce Eusebio Unzué, sportovní ředitel Movistaru.

Dumoulin černým koněm?

Vueltě zatím vládnou mladé pušky. Závodníci mladší 26 let tvoří hned polovinu elitní desítky. Jedním z nich je čtyřiadvacetiletý Nizozemec Tom Dumoulin, aktuálně vedoucí závodník.

"Motýl z Maastrichtu“ patří k elitním světovým časovkářům, doma má dokonce bronzovou medaili z posledního světového šampionátu a letos ovládl obě časovky na závodu Okolo Švýcarska. O to víc jej mrzelo, když nezískal žlutý trikot při prologu Tour de France v Utrechtu, aby pak kvůli zranění peloton žlutého závodu opustil.

"Závod druhé šance“, tak bývá Vuelta přezdívána a pro Dumoulina to letos platí do puntíku. Aktivitou nizozemský čahoun udivoval už při prvním horském dojezdu, neúnavnými nástupy pak dokázal zvítězit v deváté etapě. Nyní vede o 57 sekund před zkušeným Rodriguezem.

Holanďan přitom patrně do Španělska nejel s úmyslem bojovat o přední příčky, vždyť i v červeném dresu pomáhal Johnu Degenkolbovi. S ubývajícími horskými etapami a dlouhou časovkou v posledním týdnu jej však můžeme považovat za černého koně závodu, sám k tomu dodává: "Čeká nás nejtěžší etapa Vuelty, v cíli budeme vědět více. Obvykle bych řekl, že je to na mě moc náročné, ale devátá etapa taky nebyla typická, takže uvidíme.“

Purito na dostřel

Za Rodriguezem, který je poměrně blízko k tomu, aby konečně dosáhl kýženého úspěchu na třítýdenním závodě, se na třetí příčce drží další velké překvapení závodu. Vítěz dvou etap, pětadvacetiletý Esteban Chaves z Kolumbie, přitom červený trikot ztratil až v deváté etapě.

Nebezpečný bude dozajista na pátém místě číhající Fabio Aru a hlavně tandem týmu Movistar. Valverde s Quintanou ztrácejí na páté a šesté příčce shodně minutu a 17 sekund. "Musíme z našeho společného lídrovství vytěžit co nejvíce, tak jako na Tour, tady ale nejsme ve stejné formě jako tehdy. Musíme brát závod krok po kroku,“ říká Nairo Quintana.  

Dnešní královská etapa hodně napoví, kdo může do Madridu přivézt červený trikot. Celá Vuelta však i nadále slibuje velmi zajímavou podívanou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy