200 statečných na Antarktickém maratonu

Reuters
28. 2. 2007 10:00
New York - Uběhnout maraton znamená pro širokou veřejnost takřka nadlidský výkon. A co teprve, když se 42 km zdolává na Antarktidě.

V pondělí se na Ostrově krále Jiřího (King George Island) běžel již osmý Antarktický maraton. Ostrov je součástí Jižních Shetland a leží 1120 km od Cape Horn, jižního cípu Jižní Ameriky.

Na strastiplnou mrazivou cestu bahnem a ledovci se vydalo 200 běžců. K divákům na trati patřili výhradně tuleni a tučňáci.

Agentura Reuters přináší příběh jedné ze statečných, čtyřiatřicetileté Michelle Johnsonové z Minnesoty. Tato svobodná matka od čtyř dětí měla podle informací agentury přežít autonehodu, zásah bleskem i rakovinu krku.

Závod doběhla v čase 5 hodin, 33 minut a 39 vteřin. "Nikdy jsem si nedokázala představit, že to bude tak těžké. Bylo to brutální," svěřila se v cíli. Popsala také jednu z pasáží, kde nebylo vidět na krok a kde se střetla se štěkajícím tuleněm. "To mě opravdu vyděsilo a na chvilku jsem ještě zrychlila."

Antarktický maraton se běhá od roku 1995, naposledy se uskutečnil roku 2005. Účastníci se musejí na místo konání dopravit několika lety a 44 hodinovou plavbou po moři.

Letošními vítězi se stali Matthew Tyler z Britské Kolumbie (3:51:33) a mezi ženami Christina Hardingová z Massachusetts (4:54:33).

Podle internetových stránek Capella University, která závod sponzorovala, se akce měl zúčastnit i jeden vozíčkář.

Trasa vedla kolem vědeckých pozorovacích stanic Uruguaye, Chile, Číny a Ruska. Jinde než na stanicích lidé na Ostrově krále Jiřího nežijí. Roku 2004 zde byl postaven ruský ortodoxní kostel, nejjižnější na světě. Devadesát procent ostrova je pokryto ledovci.

 

Právě se děje

Další zprávy