reklama
 
 

Demonstrace síly. Froome si vodil Wigginse, zničil Nibaliho

19. 7. 2012
Foto: Reuters
V poslední horské zkoušce Tour de France vyhrál Valverde, z favoritů odpadl Nibali.

Peyragudes - Poslední pyrenejskou horskou etapu letošní Tour de France ovládl Španěl Alejandro Valverde, který po samostatném úniku uhájil v cíli v horském středisku Peyragudes minimální náskok na dvojici Britů Chrise Frooma a Bradleyho Wigginse.

V posledním stoupání naopak nestačil vedle trápícího se Evanse i Nibali, který místo vlastního ataku musel spíše odrážet nástupy průběžné čtvrtého Van den Broecka.

Jasno je o držiteli puntíkatého dresu, který uhájil domácí miláček Thomas Voeckler, v páteční rovinaté etapě může být stejně jasno i v boji o krále sprintérů.

Začalo se pěkně z ostra

Podle předpokladů se začalo v krátké - 144 kilometrů dlouhé - ale extrémně náročné etapě závodit hned od úvodních metrů. Do prvního stoupání, které bylo již na 28. kilometru najela zhruba dvacetičlenná skupina, které nakonec i za pomoci parťáka Rollanda vládl Voeckler před Kessiakoffem.

Lídr soutěže o krále hor následně opanoval i další dvě stoupání druhé a třetí kategorie a švédský soupeř z něj už musel být očividně nešťastný. Dlouhý, krátký spurt, vždy to dopadlo stejně.

Následně se oba vydali spolu s dalšími uprchlíky vstříc hlavní prémii dne - 1755 metrů vysoké hoře Port de Bales. Na ní zaútočil dnes skvěle jedoucí Španěl Valverde a postupně si dokázal vybudovat až dvouminutový náskok.

Za ním se pořadí několikrát promíchalo, nejzajímavější ale bylo pořadí na 6. a 7. místě, kde si pro 10 a 8 bodů doletěli ...ano - Voeckler a Kessiakoff. Jelikož jim v tu chvíli byl peloton již v patách, ukázalo se to jako rozhodující stoupání v boji o puntíkatý dres.

Liquigas tempem uštval svého lídra

Při následném sjezdu a začátku stoupání na Col de Peyresourde oba pohltil peloton tažený zeleným vlakem s nápisem Liquigas. Ten se rozhodl vsadit vše na jednu kartu a uštvat Wigginse s Froomem ve prospěch svého lídra Nibaliho.

Jenže stupňované tempo parťáků završené na "posledním úseku štafety" Ivanem Bassem mělo za následek, že v okamžiku nástupu Van den Broecka čtyři kilometry před cílem, odpadl právě italský "Žralok".

Už dříve nestačil virózou oslabený Evans a tak se za Valverdem utvořila pětice Wiggins, Froome, Van den Broeck, Rolland a Pinot. Z té se po dalším kilometru stala už pouze dvojice, ďábelskému tempu Frooma totiž nestačil nikdo kromě krajana ve žlutém.

Froome demonstroval sílu

I když... Problémy měl i Wiggins a Froome musel několikrát na svého lídra počkat a popohnat jej rukou. Sedmadvacetiletý rodák z Nairobi tak podle všeho přece jen nedokázal udržet na uzdě svůj temperament a před celým světem demonstroval svou sílu a fakt, že je letos na Tour jasně nejlepším vrchařem.

"Bylo to od něj ale zbytečné. Pokud už ve dni volna prohlásil, že se svou rolí druhého smířený, měl by se tím řídit a ne takto ukazovat svou dominanci a předvádět, že být v jiné stáji, tak dokázal ujet i Wigginsovi," pronesl během přímého přenosu České televize na adresu Frooma bývalý špičkový jezdec a pomocník Lance Armstronga Pavel Padrnos.

Oba Britové tak i tentokrát dojeli do cíle horské etapy bok po boku, oba ztratili nakonec na vítězného bojovníka Valverdeho 19 vteřin. Čtvrtý v cíli - mladý Francouz Pinot pak další tři.

Nibali nakonec dojel se ztrátou 37 sekund na vítěze. Díky tomu už je téměř jisté, že do Paříže se již pořadí na čele nezmění, Nibali je horším časovkářem než vedoucí duo i než čtvrtý Van den Broeck, ale ne zase o tolik, aby mu Belgičan v sobotu nadělil za normálních okolností více jak tři minuty.

Velký boj nastane o šesté místo

Nejzajímavější boj se tak v sobotu rozhoří o pořadí na pátém až desátém místě. Brajkovič s Evansem totiž dnes ztratili 2:10 minuty na vítěze, průběžné pátý Zubeldia pak dalších 67 vteřin.

Na zkušené trio tak nyní velmi tvrdě doráží francouzské mládí v podobě dvojice Rolland - Pinot, který je ve 22 letech vůbec nejmladším účastníkem Tour. Rozdíly mezi ním na 10. místě a šestým Evansem je nyní 1:49 minuty.

Sagan má blízko k zelenému dresu

Ještě než si to nejlepší rozdají v sobotní jízdě proti chronometru, čeká peloton páteční etapa, která by měla svědčit únikům, případně spurtérům. Pokud v ní uhájí Peter Sagan náskok 102 bodů na druhého v této soutěži André Greipela, bude mít jistotu, že prestižní zelený dres doveze až do Paříže.

Stejně jako má po dnešku jistotu puntíkatého dresu až k vyhlášení vítězů pod Vítězným obloukem Francouz Thomase Voeckler. Ten před Kessiakoffem vede o 11 bodů, do neděle už je ale ve hře ve vrchařské soutěži jen 7 bodů.

Podle všeho je rozhodnuto i v boji o žlutý dres. Nebo ne?

Cyklistický etapový závod Tour de France:

17. etapa - Bagneres-de-Luchon - Peyragudes (144 km): 1. Valverde (Šp./Movistar) 4:12:11, 2. Froome, 3. Wiggins (oba Brit./Sky) oba -19, 4. Pinot (Fr./FDJ) -22, 5. Rolland (Fr./Europcar), 6. Van den Broeck (Belg./Lotto) oba -26, 7. Nibali (It./Liquigas) -37, 8. Van Garderen (USA/BMC) -54, 9. Horner (USA/RadioShack) -1:02, 10. Martin (Ir./Garmin) -1:11.

Průběžné pořadí: 1. Wiggins 78:28:02, 2. Froome -2:05, 3. Nibali -2:41, 4. Van den Broeck -5:53, 5. Van Garderen -8:30, 6. Evans (Austr./BMC) -9:57, 7. Zubeldia (Šp./RadioShack) -10:11, 8. Rolland -10:17, 9. Brajkovič (Slovin./Astana) -11:00, 10. Pinot -11:46.

autor: Antonín Vavrda | 19. 7. 2012

Související

    reklama
    reklama
    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama