Rekord mu sebrali medvědi, zotavuje se už druhý týden. Šampion stihl 1000 mil za osm dní

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
23. 7. 2016 20:35
Šestatřicetiletý dělník Radek Musil zvítězil v šestém ročníku ultramaratonu 1000 mil, který se jede na kole, koloběžce a lze ho jít i pěšky napříč Českem a Slovenskem. Stanovenou trasu zvládl na kole za osm dní, dvě hodiny a 23 minut. Většina účastníků tohoto výjimečného závodu k tomu potřebuje až tři týdny. "Důležité je správné oblečení, které v půli cesty vyměním. V baťohu však musím mít jen to nejdůležitější, co na tento závod potřebuji,“ prozradil úvodem našeho rozhovoru pro Aktuálně.cz
Foto: www.1000miles.cz

Odkud a kam vede trasa tohoto maratonu a kolik odvážlivců se ho letos zúčastnilo?

Na startu v Hranici poblíž Aše bylo 152 cyklistů, osm chodců a jeden závodník na koloběžce. K cíli v Nové Sedlici, což je poslední obec na východním Slovensku, jsme se vydali po vyznačené trase se třemi občerstvovacími stanicemi. Při menší pozornosti lze i zabloudit, ale snadno se zase najde správná cesta.

Máte už zkušenosti z minulých startů?

Už jsem tento závod absolvoval letos potřetí na kole a jednou jsem se vydal na poloviční trasu pěšky, což bylo něco přes 600 kilometrů. Letošní čas se blížil dosavadnímu traťovému rekordu, ale do jednoho lesního úseku na Slovensku se kvůli zvěři, a především medvědům, za tmy nesmí. Tak jsem musel čekat až se rozední a ztratil několik hodin.

Jak se při závodě stravujete a kde spíte?

Letos jsem byl dvakrát v restauraci na oběd. Jinak cestou si v obchodech kupuji rohlíky, paštiku, čokoládu, sýry, sušenky a samozřejmě nápoje. Spím většinou  v turistických přístřešcích, vždy se střechou nad hlavou. Doba spánku je různá. První noc po startu jsem nespal ani minutu, druhou noc chvíli v sedě a na Slovensku kvůli medvědům naopak plných sedm hodin. Průměr byl zhruba čtyřhodinový.

Potkala vás letos nějaká příhoda, na kterou nikdy nezapomenete?

Předposlední den jsem potřeboval vyměnit prasklou duši, což neměl být problém, protože jsem po předchozích zkušenostech vezl sebou dvě nové. Jenže uhodil blesk z modrého nebe: obě měly jiný závit na ventilku. Naštěstí se mi podařilo starou duši zalepit a nové jsem samozřejmě vyhodil. V minulých letech se mi stalo, že jsem píchnul jeden den třikrát. To nevím, jak bych to teď řešil.

Jak početná byla vedoucí skupina?

Do poloviny závodu jsme jeli ve dvou a vzájemně si pomáhali. Pak můj spolujezdec měl větší poruchu na kole, zůstal jsem sám a v cíli měl před ním asi dvouhodinový náskok. Jinak počasí nám přálo, pršelo jen jeden den a pak už mě kropily jen malé přeháňky.

A jak se vaše jízda líbila tělu?

Na trase jsem žádné problémy neměl, adrenalin všechno přebil. Do cíle jsem dorazil 11. července a musím přiznat, že dodnes nejsem ve své kůži. Únava z těch osmi výjimečným dní byla přece jen dost velká.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy