100 milionů korun. Motocyklová Grand Prix v Brně letos spolyká rekordní dotace

ČTK ČTK
12. 4. 2017 11:19
Na motocyklovou Velkou cenu Brna půjde v letošním roce rekordních 100 milionů korun z veřejných peněz.
Velká cena Brna
Velká cena Brna | Foto: Reuters

Brno - Na srpnovou motocyklovou Grand Prix v Brně přispěje ministerstvo školství až 70 miliony korun, dalších 30 milionů přidá Jihomoravský kraj a Brno, řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO).

Kraj podporuje motocyklové závody každoročně částkou 20 milionů korun, město dává polovinu. Podle Vokřála by měly být podobně velké akce součástí státního rozpočtu. "Já to vidím i tady v Brně. Jsou akce, ke kterým se nikdo nezná, všichni je chtějí podporovat, ale nikdo je nechce mít ve své kapitole, protože jsou nákladné," řekl rozhlasu Vokřál.

Grand Prix loni poprvé uspořádal spolek založený krajem a městem, protože předešlý organizátor Automotodrom Brno už závody nechtěl pořádat kvůli jejich ztrátovosti. Loni byla ztráta kolem 28 milionů korun. Dluh by měla pokrýt právě podpora vyčleněná z kraje a města.

Na GP v minulém roce dalo ministerstvo celkem 60 milionů, 20 milionů dal kraj a 10 milionů město. Spolek měl k dispozici ještě dalších 20 milionů od kraje z předchozího ročníku, takže dohromady disponoval částkou 110 milionů.

Celkové výnosy přesáhly 63 milionů, náklady 201 milionů. Ministerstvo ještě před závody vymezilo třicetimilionovou rezervu na případnou ztrátu, kterou však nemohlo zpětně vyplatit.

Velké ceně hrozil zánik. Město a kraj proto prostřednictvím spolku uzavřely smlouvu s promotérem mistrovství světa, španělskou společností Dorna, že bude spolek závody pořádat dalších pět let.

Smlouvou se vyřešily i staré závazky, které měl s Dornou Automotodrom. Problémem je vysoký zalistovací poplatek, který činil v minulosti 70 až 80 milionů korun. Loni už byl okolo 100 milionů a v roce 2020 bude zhruba 130 milionů. Podle politiků měla záchrana akce význam jak ekonomický, tak propagační. Sjíždějí se na ni desetitisíce hostů, Česká republika podle Vokřála jen v rámci DPH získává ročně kolem 200 milionů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy