100 milionů korun. Motocyklová Grand Prix v Brně letos spolyká rekordní dotace

ČTK ČTK
12. 4. 2017 11:19
Na motocyklovou Velkou cenu Brna půjde v letošním roce rekordních 100 milionů korun z veřejných peněz.
Velká cena Brna
Velká cena Brna | Foto: Reuters

Brno - Na srpnovou motocyklovou Grand Prix v Brně přispěje ministerstvo školství až 70 miliony korun, dalších 30 milionů přidá Jihomoravský kraj a Brno, řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO).

Kraj podporuje motocyklové závody každoročně částkou 20 milionů korun, město dává polovinu. Podle Vokřála by měly být podobně velké akce součástí státního rozpočtu. "Já to vidím i tady v Brně. Jsou akce, ke kterým se nikdo nezná, všichni je chtějí podporovat, ale nikdo je nechce mít ve své kapitole, protože jsou nákladné," řekl rozhlasu Vokřál.

Grand Prix loni poprvé uspořádal spolek založený krajem a městem, protože předešlý organizátor Automotodrom Brno už závody nechtěl pořádat kvůli jejich ztrátovosti. Loni byla ztráta kolem 28 milionů korun. Dluh by měla pokrýt právě podpora vyčleněná z kraje a města.

Na GP v minulém roce dalo ministerstvo celkem 60 milionů, 20 milionů dal kraj a 10 milionů město. Spolek měl k dispozici ještě dalších 20 milionů od kraje z předchozího ročníku, takže dohromady disponoval částkou 110 milionů.

Celkové výnosy přesáhly 63 milionů, náklady 201 milionů. Ministerstvo ještě před závody vymezilo třicetimilionovou rezervu na případnou ztrátu, kterou však nemohlo zpětně vyplatit.

Velké ceně hrozil zánik. Město a kraj proto prostřednictvím spolku uzavřely smlouvu s promotérem mistrovství světa, španělskou společností Dorna, že bude spolek závody pořádat dalších pět let.

Smlouvou se vyřešily i staré závazky, které měl s Dornou Automotodrom. Problémem je vysoký zalistovací poplatek, který činil v minulosti 70 až 80 milionů korun. Loni už byl okolo 100 milionů a v roce 2020 bude zhruba 130 milionů. Podle politiků měla záchrana akce význam jak ekonomický, tak propagační. Sjíždějí se na ni desetitisíce hostů, Česká republika podle Vokřála jen v rámci DPH získává ročně kolem 200 milionů.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy